Pse gratë bënin seks më të mirë në Socializëm

Një nga atraksionet më popullore turistike në Berlin,  është Muzeu i Gjermanisë Lindore, i hapur më 2006-ën dhe që, synon t’u tregojë vizitorëve sesi ka qenë jeta e njerëzve të thjeshtë në Republikën Demokratike të Gjermanisë, përpara rënies së Murit të Berlinit. Muzeu përdor instalacione ndëraktive dhe...

Audio-Lajme 22 Prill 2019

Në fshatin që ‘strehoi’ grabitësit e Rinasit, ku askush nuk pa gjë… Në fshatin Dritas, aty ku grabitësit e 10 milionë eurove të Rinasit u strehuan për një natë, askush nga banorët s’ka parë gjë. Asnjë të dyshuar, asnjë makinë të huaj e të dyshimtë, askënd të huaj që gjatë muajve të fundit të ketë frekuentuar lokalin...

Audio-Lajme 21 Prill 2019

Pse ndërtohet kaq shumë kur ka zgjedhje?Megjithëse në një kohë jo optimiste për ekonominë, ku pritet rënie e ritmit të rritjes, kur kredia është e ulët, kursi i këmbimit luhatet dhe të ardhurat e individit nuk janë rritur; vihet re një bum i lejeve të ndërtimit. Gazeta “Si” ka analizuar faktorët kryesorë të tregut në sektorin e...

Audio-Lajme 20 Prill 2019

Një parti e re, Rudina Hajdari themelon “Bindjen Demokratike” Rudina Hajdari ka vendosur që të krijojë një parti të re. Emri i përzgjedhur është “Bindja Demokratike” dhe nismës së saj pritet që t’i bashkohen edhe ish-drejtues dhe ish-deputetë të Partisë Demokratike. Deri më tani përflitet se Rudina Hajdarit do t’i bashkohet ish-nënkryetari i PD-së Astrit Patozi. Ky i fundit...

Audio-Lajme 19 Prill 2019

“Krahu i djathtë” i Admir Muratajt! Policia shpall në kërkim Klement Çalën Dy janë personat e identifikuar deri më tani nga ana e Policisë së Shtetit, të dyshuar si pjesëmarrës në grabitjen e 9 prillit brenda pistës së Rinasit të 10 milionë eurove. Në total, jozyrtarisht, burime policore thonë për gazetën “Si” se numri i autorëve të përfshirë në...

Audio-Lajme 18 Prill 2019

Rama: Jemi gati bisedojmë edhe me ata që hedhin kapsolla Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Parlamentit i ka shtrirë dorën për kompromis opozitës, duke kërkuar dialog sa i përket realizimit të reformës zgjedhore, duke ndryshuar ligjin elektoral. Gjithashtu shefi i qeverisë u shpreh i gatshëm që të ndryshojë edhe Kodin Penal duke ashpërsuar...

Audio-Lajmet 17 Prill 2019

Ekskluzive/ Dritan Dajti në burgun e Peqinit. Në gjurmët e tij edhe Emiljano Shullazi? Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka transferuar drejt një burgu të sigurisë së lartë Dritan Dajtin pak kohë pasi Gazeta Si denoncoi mbajtjen e të dënuarit për katër vrasje të policëve në një ambient paraburgimi siç është paraburgimi 302 në Tiranë. Një burim konfirmoi se...

Audio-Lajme 16 Prill 2019

SHBA, mesazh politikës për bashkëpunim: Koha është tani! E ngarkuara me punë në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Leyla Moses-Ones u ka bërë apel aktorëve politikë shqiptarë të bëhen bashkë, të ulen të gjejnë gjuhën e dialogut, dhe të finalizojnë reformën zgjedhore. Disa ditë pas protestës së 13 prillit, Moses-Ones ka zgjedhur një takim për sensibilizimin...

Audio-Lajme 15 Prill 2019

Raporti sekret, krerët e gjykatave të korruptuar dhe të lidhur me krimin Tre kryegjyqtarët e shkarkuar nga procesi Vettingut rezultojnë me probleme sipas raporteve sekrete të Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar. Gjyqtarë Admir Belishta, Alltun Çela dhe Alfred Gjonin drejtues të gjykata Korçë, Sarandë dhe Kurbin rezulton sipas raporteve të siguruara nga Gazeta SI...

Audio-Pse… ka protestë sot?!

Dy a tre orë të mira para se të niste protesta e opozitës para Kryeministrisë e Parlamentit, fati dhe sepebi e deshi që të gjendesha në një lokal në një nga zonat që sot, me ndarjen e re administrative, është një nga lagjet e Tiranës. Duke rrufitur kafenë e duke diskutuar me tre personat...