Pse gratë bënin seks më të mirë në Socializëm

Një nga atraksionet më popullore turistike në Berlin,  është Muzeu i Gjermanisë Lindore, i hapur më 2006-ën dhe që, synon t’u tregojë vizitorëve sesi ka qenë jeta e njerëzve të thjeshtë në Republikën Demokratike të Gjermanisë, përpara rënies së Murit të Berlinit. Muzeu përdor instalacione ndëraktive dhe...

Audio-Lajme 3 Maj 2019

Aleksandër Vuçiç në 8 maj në TiranëPresidenti Aleksandër Vuçiç do të vizitojë Tiranën, në kuadrin e samitit të Brdo-Brionit, më tetë dhe nëntë maj, i cili do të bëjë kështu së bashku presidentët nga mbarë Ballkani. Burime nga presidenca thonë për Gazetën Si se deri më tani, presidenti serb, ai slloven, kreu i shtetit kroat, presidenti polak...

Audio-Lajme 2 Maj 2019

Burg edhe kush bllokon rrugët! Rama i përgjigjet opozitësKryeministri Edi Rama i kujtoi Kodin Penal opozitës që edhe këtë të enjte vazhdon aksionin e saj politik për bllokimin e rrugëve. Deklaratat Rama i bëri gjatë mbledhjes së grupit parlamentar socialist, ku përforcoi qëndrimin e mazhorancës për të vazhduar e bindur drejt zgjedhjeve të 30 qershorit. Lidhur me...

Audio-Lajme 1 Maj 2019

CDU/CSU: Vendimi për negociatat për Shqipërinë në vjeshtëBundestagu gjerman do të japë vendimin për negociatat me Shqipërinë në muajin Shtator dhe jo në Qershor. Ky është qëndrimi i mbajtur nga nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU, Johann Uadephul i dhënë nëpërmjet një interviste ekskluzive për Dojçe Vele. Zyrtari i partisë së kancelares Merkel ka folur pas...

Audio-Lajme 30 Prill 2019

Kriza politike po nxit kriminNë tremujorin e parë të këtij viti, ngjarjet kriminale me pasojë vdekjen janë dyfishuar në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Nga 1 janari, deri më 31 mars janë regjistruar 22 viktima, për motive që nisin nga ato më banalet, e deri tek hakmarrja, apo përplasjet mes bandave kriminale....

Audio-Lajme 28 Prill 2019

Besimtarët ortodoksë kremtojnë Pashkën Besimtarët ortodoksë kremtojnë sot Pashkën, dita më e rëndësishme në kalendarin festiv të të krishterëve.  Festimet e Pashkës nisën me meshën e madhe të së shtunës mbrëma dhe përfundojnë me drekën tradicionale të së dielës. Urimet nuk kanë munguar as nga udhëheqësit kryesorë të...

Audio-Lajme 27 Prill 2019

Raporti/ Krime e korrupsion – Sekretet e gjyqtarëve Zaganjori, Thanza, Dvorani e ZeneliNë raportet sekrete të Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar rezulton se ish-anëtari i Gjykatës së Lartë, Artan Zeneli ka fshehur faktin se ambasada amerikane i refuzoi dhënies vizës. Në këtë raport të disponuar nga Gazeta “Si” fshehja e një fakti të tillë përbënte...

Audio-Lajme 26 Prill 2019

Shkodër, Rama hyn nga rruga dytësore. PD i bllokoi urën e BahçallëkutPas rreth 1 ore, mbështetësit dhe simpatizantët e opozitës zhbllokuan sot hyrjen e qytetit të Shkodrës, duke lejuar qarkullimin e automjeteve. Pavarësisht tentativës për të bllokuar ardhjen e kryeministrit Edi Rama nga hyrja e Shkodrës tek Ura e Bahçallëkut, shefi i qeverisë mbërriti në qytet nga...

Audio-Lajme 25 Prill 2019

Me këpucë dhe flamujt e BE, protesta simbolike para Parlamentit Përpos protestës së pasdites së opozitës me bllokimin e akseve kryesore në vend, para Parlamentit u zhvillua një protestë simbolike nga të rinjtë e FRPD dhe LRI. Ata simbolikisht kanë vendosur përpara Parlamentit 200 këpucë me flamujt e vendeve të BE. Po ashtu të rinjtë mbanin në duar edhe...

Audio-Lajme 24 Prill 2019

Strategjia e re e protestës, të enjten pasdite opozita bllokon 5 akse kyçe Opozita e bashkuar të enjten pasdite do të zhvillojë protestën e radhës, por ndryshe nga herët e shkuara, do të ketë një tjetër destinacion dhe strategji. Protesta nuk do të zhvillohet para Parlamentit, por në akset kryesore që lidhin Jugun dhe Veriun e vendit me...

Audio-Lajme 23 Prill 2019

Opozita, koalicion për të mos hyrë në zgjedhje Partia Demokratike firmosi një marrëveshje koalicioni me 7 parti politike aleate që shprehin vullnetin për të mos hyrë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit pa iu plotësuar kushtet për një proces zgjedhor të lirë dhe të drejtë. Ndër kushtet e tjera është krijimi i një qeveri tranzitore, duke mos pasur...