Audio-Lajme shkurt 11 nëntor 2019

Dy emra për dy karrige! Kuvendi miraton Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin për në Kushtetuese, i voton edhe opozitaMazhoranca vazhdoi përpara dhe siguroi shumicën e nevojshme të votave për të emëruar në Gjykatën Kushtetuese Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin, dy kandidatet e vetme që mbeten në garë...

Audio-Lajme 26 qershor 2019

Këshilli i Europës anulon vëzhguesit e zgjedhjeve më 30 qershorKëshilli i Europës ka anuluar delegacionin për vëzhgimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Lajmi bëhet i ditur zyrtarisht nga zyra e këtij organizmi në Tiranë. “Këshillit të Evropës ka vendosur të mos vendosë një Delegacion të Kongresit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve në Shqipëri për shkak të paqartësisë së...

Audio-Lajme 25 qershor 2019

Meta: Kolegji nuk ka tagër të shqyrtojë dekretin timPresidenti Ilir Meta në një konferencë për median ka cilësuar si të pavlefshëm vendimin e Kolegjit Zgjedhor, i cili rrëzoi shfuqizimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Sipas tij, kjo trupë gjyqësore nuk mund të shqyrtojë një gjë të tillë pasi këtë tagër nuk ia njeh Kushtetuta, qoftë për dekretin...

Audio-Lajme 24 qershor 2019

Kolegji rrëzon Presidentin: Zgjedhjet më 30 qershorKolegji Zgjedhor ka vendosur me 5 vota pro që të mos pranojë kërkesën e Partisë së Unitetit Kombëtar për çregjistrim nga zgjedhjet. Ky subjekt kërkonte mos përfshirjen në zgjedhje pasi në fuqi ekziston dekreti i dytë të presidentit që anulon 30 qershor si datë të zgjedhjeve. Trupa e 5 gjyqtarëve e...

Audio-Lajme 21 qershor 2019

KQZ ndryshon Qendrat e Votimit, jo në shkolla në ambulancaKomisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur të ndryshojë qendrat e votimit më 30 qershor, duke mos i lënë në ambientet e shkollave, por në Qendrat Shëndetësore. KQZ ka vendosur që ndryshojë disa qendra votimi kryesisht në bashkitë që drejtohen nga opozita. Këto objekte të reja administrohen nga Ministria...

Audio-Lajme 20 qershor 2019

Strategjia e re, bashkitë e PD s’japin leje për mitingjet e RamësBashkia e Shkodrës nuk i ka dhënë leje Edi Ramës për të zhvilluar një takim elektoral në këtë qytet, parashikuar për pasditen e kësaj të enjteje. Përmes dy shkresave drejtuar Policisë së Shtetit dhe Partisë Socialiste, dega Shkodër, Bashkia thotë se në zbatim të dekretit të...

Audio-Lajme 19 qershor 2019

Zgjedhjet vendore, tym e flakë në bashkitë që drejton PD-LSI Pas përplasjeve të djeshme në shumicën e bashkive të djathta në vend, sot është tensionuar situata edhe në shumë bashki të tjera të djathta. Përplasje mes militantëve të PD dhe policisë ka pasur në bashkinë e Kamzës, kunonjësit e bashkisë dhe militantët e PD-së kanë tentuar...

Audio-Lajme 18 qershor 2019

S’ka datë për negociatat, vetëm deklaratë. Gjermania: Vendimi në shtator ose tetor Ministrat e jashtëm të vendeve të Bashkimit Europian janë duke mbajtur një takim me dyer të mbyllura në Luksemburg, ku pritet të vendoset fati i negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ministrat e BE-së pritet të nxjerrin vetëm një deklaratë për rëndësinë strategjike të...

Audio-Lajme 17 qershor 2019

PS kërkon zyrtarisht shkarkimin e Metës, depoziton kërkesën me 55 firma PS kërkon zyrtarisht shkarkimin e presidentit Ilir Meta. 55 deputetë kërkojnë fillimin e procedurave të shkarkimit nga detyra të Metës, për shkelje të rëndë të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë. Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla u shpreh se me dekretin për anulimin e...

Audio-Lajme 14 qershor 2019

Meta shkresë KQZ-së, kërkon numrin real të deputetëveNjë ditë pas mazhoranca paralajmëroi mbledhjen e firmave për shkarkimin e presidentit, kreu i shtetit i është drejtuar zyrtarisht Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të njohur me numrin real të deputetëve të Parlamentit. PD dhe LSI dorëzuan mandatet në bllok dhe plotësimi i vakante të deputetëve nuk u realizua plotësisht,...

Audio-Lajme 13 qershor 2019

Rama: Meta gaboi. I vendosur për 30 qershorin Kryeministri Edi Rama ka derdhur të gjithë bateritë e tij 50-minutëshe kundër aktit të presidentit për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, duke e cilësuar më të paimagjinueshmen e mundshme. Kryeministri Rama tha se “Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi janë thjesht kukulla, pasi ata komandohen nga dy persona Sali...