Audio-Lajme shkurt 7 nëntor 2019

“Babi jam duke ardhur!”Alvini nxirret nga kampi në SiriAlvin Berisha duket se do të bashkohet më në fund me të atin. Vuajtjet e 11-vjeçarit në Siri kanë marr fund, pasi Alvini është nxjerrë sot nga kampi Al Hol. Ai është nisur drejt Romës, ku e presin krahët...

Audio-Lajme 27 maj 2019

Forcat pro zgjerimit – Çfarë sollën për ne zgjedhjet e reja të PE Partitë Popullore Europiane u konfirmuan forcë e parë në zgjedhjet e fundit për Parlamentin Europian, por me një rënie të ndjeshme prej 38 mandatesh në krahasim me zgjedhjet e 2014, e po më rënie prej 35 mandatesh si forcë e dytë u konfirmuan socialistët....

Audio-Lajme 25 maj 2019

Rama i çon letër të katërt Bashës: Harroje dorëheqjen time Kryeministri Edi Rama i ka drejtuar letrën katërt publike kreut të PD-së, Lulzim Basha duke e ftuar sërish për dialog politik. Letra e publikuar në rrjetet sociale përpara protestës i bën të ditur Bashës se duhet ta harrojë dorëheqjen si kryeministër. “Bashkë me dorëheqjen...

Audio-Lajme 24 maj 2019

Letra e tretë, Rama: I dashur Lulzim, jam në pritje Përmes një letre të tretë publike Kryeministri Edi Rama fton kreun e opozitës sërish për dialog. “Shkëputu nga krahët e mllefit që të ka çuar për pambuk logjikën, çlirohu nga paniku i humbjes dhe frika nga Reforma në Drejtësi” i shkruan Rama. Letra pason përgjigjen që...

Audio-Lajme 23 maj 2019

Rama, letër tjetër Bashës: Po të pres… Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një letër të dytë publike kryetarit të opozitës Lulzim Basha ku e fton në dialog pa kushte. Me gjithë refuzimin e djeshëm nga kryedemokrati Basha, të cilin Rama e quan “brutal”, sot kreu i qeverisë i kërkon rivalit të tij politik të dialogojnë pa...

Audio-Lajme 21 maj 2019

Misioni “Frontex” në Shqipëri, nesër nis operacioni Frontex, Agjencia Europiane e Rojave Kufitare dhe Bregdetare, në bashkëpunim me autoritetet shqiptare, do të nisë operacionin e saj të parë të përbashkët në Shqipëri duke shënuar një fazë të re për bashkëpunimin kufitar midis BE-së dhe partnerëve të Ballkanit Perëndimor. Objektivi i FRONTEX, që do të nisë që nesër,...

Audio-Lajme 22 maj 2019

Vizat, Danimarka ndjek Holandën. Shkak janë emigrantët shqiptarë Politikanët danezë në Bashkimin Europian po shqyrtojnë mundësinë e përforcimit të regjimit të lëvizjes së lirë në zonën Shengen, pas përhapjes së disa artikujve që thonë se Danimarka është shndërruar në një vend tranzit për emigrantët e paligjshëm shqiptarë që tentojnë të mbërrijnë në Britaninë e Madhe. Kështu shkruan...

Audio-Lajme 20 maj 2019

Biznesi i bashkuar apel politikës: Ndalni, po shkatërroni ekonominë Forumi i Dhomave të Tregtisë dhe shoqatat e sipërmarrjes janë bashkuar sot për të ndërgjegjësuar klasën politike në vend. Ata mendojnë se mungesa e stabilitetit politik po shkatërron ekonominë dhe biznesin. Në lidhje me turizmin shifrat raportojnë një rënie në katër muajt e parë të vitit me 9,3%...

Audio-Lajme 19 maj 2019

Raporti i Prokurorisë vetëm për 1 vit pati mbi 4 mijë përgjime Raporti vjetor i Prokurorisë së Përgjithshme saktëson se vetëm për vitin 2018 janë realizuar rreth 4200 përgjime të ndryshme për shkak të hetimit të veprave penale. Raporti voluminoz prej 300 faqesh i dorëzuar në Parlamentin shqiptar thekson se janë 256 shtetas në kërkim ndërkombëtar dhe...

Audio-Lajme 17 maj 2019

FRONTEX nis ruajtjen e kufijve shqiptarë! Kufijtë e vendit tonë do të ruhen tanimë zyrtarisht nga FRONTEX, duke e bërë kështu Shqipërinë e vendin e parë jo anëtar të BE-së ku do të vendosen rojet europiane Agjencia Europiane Rojeve Kufitare dhe Bregdetar do të nisë zyrtarisht operacionin e saj në Shqipëri më 21 maj,duke shënuar kështu herën...

Audio-Lajme 16 maj 2019

Lamtumira e major Tanushit, humbi jetën gjatë misionit në LetoniSot i është dhënë lamtumira major Klodian Tanushit, i cili ra në krye të detyrës në Letoni. Homazhet u zhvilluan në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar. Në nder të tij u mbajt një minutë heshtje edhe në Kuvend. Gjatë ceremonisë shtetërore mbajtën fjalën edhe drejtuesit e ushtrisë dhe...