Audio-Lajme 16 shtator 2019

Konferenca e Pezës përplas mazhorancën me PresidentinPresidenti Ilir Meta u shfaq në krah të socialistëve sot në përvjetorin e 77-të të Konferencës së Pezës. Kreu i shtetit kërkoi bashkëpunim për hir të integrimit europian të vendit, duke qenë të bashkuar.Kryebashkiaku Veliaj nga ana e tij polemizoi me...

Audio-Lajme 25 Prill 2019

Me këpucë dhe flamujt e BE, protesta simbolike para Parlamentit Përpos protestës së pasdites së opozitës me bllokimin e akseve kryesore në vend, para Parlamentit u zhvillua një protestë simbolike nga të rinjtë e FRPD dhe LRI. Ata simbolikisht kanë vendosur përpara Parlamentit 200 këpucë me flamujt e vendeve të BE. Po ashtu të rinjtë mbanin në duar edhe...

Audio-Lajme 24 Prill 2019

Strategjia e re e protestës, të enjten pasdite opozita bllokon 5 akse kyçe Opozita e bashkuar të enjten pasdite do të zhvillojë protestën e radhës, por ndryshe nga herët e shkuara, do të ketë një tjetër destinacion dhe strategji. Protesta nuk do të zhvillohet para Parlamentit, por në akset kryesore që lidhin Jugun dhe Veriun e vendit me...

Audio-Lajme 23 Prill 2019

Opozita, koalicion për të mos hyrë në zgjedhje Partia Demokratike firmosi një marrëveshje koalicioni me 7 parti politike aleate që shprehin vullnetin për të mos hyrë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit pa iu plotësuar kushtet për një proces zgjedhor të lirë dhe të drejtë. Ndër kushtet e tjera është krijimi i një qeveri tranzitore, duke mos pasur...

Audio-Lajme 22 Prill 2019

Në fshatin që ‘strehoi’ grabitësit e Rinasit, ku askush nuk pa gjë… Në fshatin Dritas, aty ku grabitësit e 10 milionë eurove të Rinasit u strehuan për një natë, askush nga banorët s’ka parë gjë. Asnjë të dyshuar, asnjë makinë të huaj e të dyshimtë, askënd të huaj që gjatë muajve të fundit të ketë frekuentuar lokalin...

Audio-Lajme 21 Prill 2019

Pse ndërtohet kaq shumë kur ka zgjedhje?Megjithëse në një kohë jo optimiste për ekonominë, ku pritet rënie e ritmit të rritjes, kur kredia është e ulët, kursi i këmbimit luhatet dhe të ardhurat e individit nuk janë rritur; vihet re një bum i lejeve të ndërtimit. Gazeta “Si” ka analizuar faktorët kryesorë të tregut në sektorin e...

Audio-Lajme 20 Prill 2019

Një parti e re, Rudina Hajdari themelon “Bindjen Demokratike” Rudina Hajdari ka vendosur që të krijojë një parti të re. Emri i përzgjedhur është “Bindja Demokratike” dhe nismës së saj pritet që t’i bashkohen edhe ish-drejtues dhe ish-deputetë të Partisë Demokratike. Deri më tani përflitet se Rudina Hajdarit do t’i bashkohet ish-nënkryetari i PD-së Astrit Patozi. Ky i fundit...

Audio-Lajme 19 Prill 2019

“Krahu i djathtë” i Admir Muratajt! Policia shpall në kërkim Klement Çalën Dy janë personat e identifikuar deri më tani nga ana e Policisë së Shtetit, të dyshuar si pjesëmarrës në grabitjen e 9 prillit brenda pistës së Rinasit të 10 milionë eurove. Në total, jozyrtarisht, burime policore thonë për gazetën “Si” se numri i autorëve të përfshirë në...

Audio-Lajme 18 Prill 2019

Rama: Jemi gati bisedojmë edhe me ata që hedhin kapsolla Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Parlamentit i ka shtrirë dorën për kompromis opozitës, duke kërkuar dialog sa i përket realizimit të reformës zgjedhore, duke ndryshuar ligjin elektoral. Gjithashtu shefi i qeverisë u shpreh i gatshëm që të ndryshojë edhe Kodin Penal duke ashpërsuar...

Audio-Lajmet 17 Prill 2019

Ekskluzive/ Dritan Dajti në burgun e Peqinit. Në gjurmët e tij edhe Emiljano Shullazi? Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka transferuar drejt një burgu të sigurisë së lartë Dritan Dajtin pak kohë pasi Gazeta Si denoncoi mbajtjen e të dënuarit për katër vrasje të policëve në një ambient paraburgimi siç është paraburgimi 302 në Tiranë. Një burim konfirmoi se...

Audio-Lajme 16 Prill 2019

SHBA, mesazh politikës për bashkëpunim: Koha është tani! E ngarkuara me punë në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Leyla Moses-Ones u ka bërë apel aktorëve politikë shqiptarë të bëhen bashkë, të ulen të gjejnë gjuhën e dialogut, dhe të finalizojnë reformën zgjedhore. Disa ditë pas protestës së 13 prillit, Moses-Ones ka zgjedhur një takim për sensibilizimin...