Art dhe Kulture

Artistja serbe, Marina Abramović: Kushdo që sheh artin tim ka frikë të më takojë

Marina është në humor të mirë. Ajo po largohet për në Kerala ku trajtimet e presin atë për të zbutur trupin dhe shpirtin. “Kam bërë të dyja vaksinat dhe kështu udhëtoj e sigurt. Unë kam qenë duke shkuar në Indi për shumë vite. Në këtë muaj tërheqjeje bëj shumë meditim, një përgatitje e rëndësishme për punën time".
Ajo kujdeset për një tufë të gjatë flokësh të zeza. "Ne nuk duhet t'i presim ato, ato janë forca jonë". Por marrëdhënia me ta nuk ishte gjithmonë aq idilike: në një shfaqje të famshme të vitit 1975 "Art Must Be Beautiful/ Artist Must Be Beautiful, ajo torturohet duke i mbajtur, më vonë i preu. Ne i shohim të shkurtër në veprën tjetër të saj nga viti 1980, së bashku me partnerin e saj të atëhershëm, Ulay.
Në "Rest Energy", ajo dhe burri i saj ishin përballë njëri-tjetrit, me një hark të tërhequr dhe një shigjetë drejt zemrës së Marinës. Katër minuta dhe 20 sekonda tension rrahje zemrash për të dy. Pas gjithë këtij izolimi të detyruar, ajo ndjen urgjencën e një shkëmbimi simbolik të vështrimeve, të energjisë midis saj dhe publikut. Kthimi në performancë. Por tani kemi ngjarje të transmetimit të drejtpërdrejtë, transmetime në internet, podcast, jetë dhe art të reduktuar në ekrane. Sidoqoftë, filozofi Emmanuel Lévinas argumentoi se pikërisht në takimin ballë për ballë etika distilohet.
"Çdo gjë që ka të bëjë me teknologjinë mund të ndryshojë marrëdhëniet njerëzore. Kur të vdisni, vetëm dokumentet mbeten, edhe nga ky realitet i përzier, dhe kjo është më mirë sesa të lini asgjë pas. Por unë kurrë nuk bëj kompromis. Dhe për mua, përdorimi i Zoom ose mjeteve të tjera për të bërë një performancë nuk jep ndonjë rezultat. Gjithçka është gjithmonë me cilësi të keqe: imazhe të këqija, tingull i keq dhe ka një mungesë të menjëhershme".
"Unë qëndroj në kompjuter sa më pak kohë të jetë e mundur, kurrë nuk bëj më shumë se tre zoom në ditë, u përgjigjem vetëm email-eve herët në mëngjes dhe kaq. Sepse nuk dua që teknologjia të marrë çdo minutë të jetës sime. Tani lexoj shumë më tepër libra, dëgjoj shumë më shumë muzikë. Ngas biçikletën përgjatë lumit Hudson, bëj më shumë gjëra që më vënë në kontakt me veten time".

Edhe ju, si të gjithë ne, prisni që situata të përmirësohet dhe kështu ju keni shtyrë edhe ekspozitën në Akademinë Mbretërore në Londër për në vitin 2023.
Dhe për performancën time "7 Vdekjet e Maria Callas" (vënë në skenë në shtator në Mynih), kemi pak konfirmim, në korrik në Athinë, në shtator në Opéra Garnier në Paris dhe në San Carlo në Napoli, kush e di kur.
Por të vdesësh shtatë herë është si të mos vdesësh kurrë, në thelb ekziston gjithmonë kjo dëshirë për pavdekësi që karakterizon veprat tuaja. Këtu diva Marina dhe diva Callas janë një, në këtë vepër të interpretuar nga ju.
Abramovic´ qesh. Sigurisht që ajo ishte hyjnore. Në të vërtetë Callas vdes vërtet, por shumë herë në Traviata, Otello, Carmen, Lucia, Norma, Butterfly, Tosca, e mbytur, e djegur, e sëmurë nga tuberkulozi ose duke bërë harakiri.
Instituti juaj Marina Abramovicˊ është natyrshëm shumë i rëndësishëm dhe është një instrument i njohurisë dhe kujtesës së ardhshme të veprimeve të tij radikale.
Performimi i artit është trashëgimia ime dhe unë i dhurova arkivin tim shumë të rëndësishëm të performancës, i cili mund të konsultohet nga të gjithë dhe që do të jetë në site. Pjesa e dytë e trashëgimisë sime konsiston në mundësinë e dhënies për të qenë në gjendje të ribëj këto shfaqje (siç bëra unë vetë me vepra historike nga artistë të tjerë), kur dikush dëshiron të studiojë se si të ribëjë një shfaqje, ata zakonisht duhet të pyesin artistin ose fondacionin e tij, paguajnë honorare dhe më pas studiojnë se si të ribëjnë ato punë. E treta është t’u mësojmë artistëve të rinj se si të bëjnë një performancë që zgjat 8 orë në ditë për 3 muaj, e cila kërkon shumë energji. Për t'i dhënë atyre perceptimin, vullnetin, mundësinë për të kapërcyer mendërisht dhe fizikisht pengesat e kësaj praktike. Por unë kurrë nuk do të lejoj që disa shfaqje të përsëriten, veçanërisht ato ku mund të lëndohesh ose të rrezikosh jetën tënde.
Shfaqjet tuaja të fundit janë ndoshta më "institucionale" shumë elegante nga pikëpamja estetike, dhe rrobat që vesh janë zgjedhur me shumë vëmendje. Kostumet për 7 Vdekjet e Maria Callas u krijuan nga Riccardo Tisci.
Unë i bëj vetë rrobat, në performancën "The Artist Is Present" doja kashmir sepse në MoMa kishte shumë drafte dhe unë doja të qëndroja e ngrohtë, përndryshe përdor rroba shumë të thjeshta, ose e zezë ose e bardhë, atëherë për pjesën tjetër të kohës isha gjithashtu shumë e zhveshur, dhe kjo është veshja më natyrale që ekziston.
E besoni Marinën në bashkëpunimin midis artistëve, në motërzimin?
Mbi të gjitha besoj te gratë e pavarura. Pikërisht për këtë arsye unë kurrë nuk kam qenë feministe, ne kemi forcën tonë pa përdorur asnjë etiketë. Jo të gjithë mund të jenë artistë, disa lindin. Të tjerët nuk janë, ata janë politikanë, shkencëtarë, shkrimtarë, regjisorë. Talenti nuk mund të mësohet, jepet nga Natyra.
Në moshën 74 vjeç, çfarë ka mbetur nga Marina rebele?
Unë jam një rebele e vazhdueshme, unë gjithmonë bëj gjëra të ndryshme, jam kurioze. Bukuria e karakterit tim është se unë jam kurioze si fëmijë, dhe gjithashtu për këtë arsye që puna ime është e rëndësishme, mbijetesa në një karrierë pesëdhjetë vjeçare nuk është e lehtë.
Po kur uleni me ore të tëra në një performancë, çfarë mendoni?
Gjëja më e rëndësishme ishte të isha një me mendjen dhe trupin. Ji këtu dhe tani, përndryshe i shpëton momentit të tanishëm. Dhe publiku e paralajmëron atë që ju nuk jeni atje. Arti im është shumë i thjeshtë, bazohet në emocione. Ju nuk keni pse ta kuptoni atë në një nivel intelektual. Unë duhet t'u hap zemrat.
A ka ndonjë performancë që Marina nuk ka qenë në gjendje ta arrijë kurrë?
Më në fund po mendoja ta bëja. Unë kurrë nuk lë asgjë të varur. Doja ta bëja atë gjatë retrospektivës time në muzeun e Beogradit në vitin 2019 por ishte e vështirë të marr lejet.
A jeni ndjerë ndonjëherë e manipuluar?
Asnjëherë, përndryshe do të isha ndaluar menjëherë, nuk kam qenë kurrë viktimë, vetëm një luftëtare.
Në njëfarë mënyre ju ishit viktimë e nënës suaj, e cila ndonjëherë ishte shumë brutale ndaj jush. A e falët më në fund?
Unë bëra pikërisht atë që doja, për këtë u ndëshkova. Por çfarëdo që të bënte ajo, unë isha në gjendje të bëja atë që doja. Po, unë e kam falur atë. Pasi ajo vdiq, unë lexova ditarin e saj dhe, në njëfarë mënyre, ajo donte që unë të isha kjo që jam. Ajo ishte një grua shumë emocionuese, vuante shumë në jetën e saj, dhe fakti që ajo më rriti ashtu ishte për të më bërë të fortë.
Cili është aspekti joserioz i personalitetit tuaj?
Unë jam e mirë, ironike dhe qesharake. Kur njerëzit e dinë punën time ata kanë frikë të më takojnë, por ata që më njohin vërtet nuk mund të besojnë se bëj punë kaq serioze, sepse kam shumë sens humori. Më pëlqen jeta, më pëlqen të bëj shaka, argëtohem me miqtë dhe kjo është një pjesë shumë e rëndësishme e jetës sime.
Sot ju keni një trup shumë të mirë, por kur ishit vajzë shokët e shkollës e ngacmonin duke ju quajtur atë "gjirafë" sepse ishte shumë e gjatë, e hollë.
Unë kryesisht isha shumë e ndrojtur. Nuk më pëlqente të dilja, të bëja miq, isha shumë introverte. Dhe në momentin që zbulova performancën dhe si të qëndroja para të tjerëve, ishte çliruese. E gjithë ky siklet u zhduk në një çast, unë ngrita veten dhe lindi një Marina tjetër. Isha shumë me fat që takova shprehjen e performancës kaq të re.
Më kujtohet mirë që si fëmijë nuk më pëlqente të luaja me kukulla, me arush pelushi, përkundrazi gjithmonë luaja me hije. Dhe kështu që unë tashmë isha duke u drejtuar drejt jomaterialeve, pashë shumë gjëra në to, objektet nuk më interesonin. Hijet që pashë në zjarr, në pluhur, në lagështinë që formohej në dritare ishin hije, kishte një magji që ushqente imagjinatën time, kishte qenie që e bënin veten të dukshme, mundësi të pafund imagjinate. Unë gjithashtu pashë pluhur në dritë, dhe kështu mendova se kishte qenie të veçanta nga galaktikat e tjera, anije kozmike miniaturë që uleshin si grimca në dysheme.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë