Dosje

Video/ ‘Shtëpi bari’ në bodrumin e banesës me shkallë lëvizëse. Si u zbuluan burrë e grua në Shkodër

Një “shtëpi bari” që përdorej për kultivimin e lëndëve narkotike, është zbuluar nga policia në Shkodër në fshatin Jeran. Kanabisi kultivohej në bodrumin e banesës së pronarit Gjovalin Vuksanaj, 55 vjeç, i cili e kishte përshtatur ambientin, duke vendosur 63 llamba elektrike dhe baza të tjera materiale.

Kanabisi ishte kultiviuar në vazo dhe gjatë aksionit u sekuestruan 139 kg lëndë narkotike dhe 132 fidanë. Policia mundi të arrestonte 42-vjeçaren Mariana Vuksanaj, ndërsa bashkëshorti i saj është shpallur në kërkim pasi nuk u gjet në banesë në momentin e aksionit.

Por si ra policia në gjurmët e çiftit që kultivonte kanabis në bodrumin e shtëpisë së tyre? Një kontroll i ndërmarrë në fshatin Jeran të Malësisë së Madhe për të zbuluar lidhje energjetike të paligjshme, çoi policinë në banesën e Vuksanajt. Burrë e grua kishin përshtatur bodrumin në një “shtëpi bari” të mirëfilltë. Dera e bodrumit ishte fshehur pas shkallëve.

Kur policia ka hequr shkallët lëvizëse, ka zbuluar derën që të çonte drejt një ferme kanabisi. Poshtë policia zbriti me shkallë druri dhe u habitën kur zbuluan thasët e zinj me kanabis gati për t’u shitur.

Energjia elektrike e konsumuar i ka bërë të dyshojnë agjentët anti-drogë, pasi për të rritur kanabisin në ambiente të brendshme është e nevojshme shumë energji.

Prej ditësh policia dhe OSHEE ka ndërmarrë një aksion në qarkun e Shkodrës për evidentimin e subjekteve të cilat kryejnë lidhje të paligjshme energjie.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë