Vende dhe Udhetime

Në një fshat të Spanjës, ku shtëpitë duken sikur sapo kanë dalë nga përrallat

Thellë në cepin veriperëndimor të Spanjës, malet janë të mbushura me shtëpi shekullore që duken se kanë dalë drejtpërdrejt nga një përrallë.

Të njohura si pallozas , kasollet e rrumbullakëta janë prej guri dhe të mbuluara me një çati në formë loti me kashtë thekre. Ka më shumë se 200 të shpërndara në fshatrat rurale të Galicisë dhe Castile-Leon, duke përfshirë Piornedo, Balouta, O Cebreiro dhe Balboa. Shumë prej këtyre shtëpive janë ndërtuar 250 vjet më parë, megjithëse rrënjët e tyre arkitekturore shtrihen mijëra vjet më parë - disa historianë pretendojnë se pallozat janë pararomake, një evolucion i ndërtimeve të epokës keltike dhe të hekurit.

Forma e rrumbullakët e Pallozas pakëson ndikimin e erërave të forta malore 

Të përshtatura në mënyrë perfekte me mjedisin e tyre
Pallozat janë ndërtuar nga vetëm një grusht materialesh: guri, dru dhe kashtë thekre. Megjithatë, pavarësisht nga thjeshtësia e tyre, ato janë përshtatur në mënyrë të përkryer me kushtet e ftohta dhe me erën e rajonit malor. Për shembull, forma e tyre e rrumbullakët - me pak dritare - pakëson ndikimin e erërave të forta malore. Dhe muret e trasha prej guri - të bëra me granit, gur gëlqeror ose rrasa, në varësi të asaj se cila ishte e disponueshme në zonë - izolojnë nga të ftohtit dhe ruajnë nxehtësinë e brendshme. Brenda, oxhaku i pallozës dhe stalla e saj e brendshme (për bagëtinë e familjes) janë thelbësore për ruajtjen e një temperature konstante.

Tradicionalisht, lareira (oxhaku) ishte vendi ku familja mblidhej për të biseduar, për të ngrënë dhe për të kryer detyrat

Aty ku lindin kujtimet më të mira 
Jaime Fernández Uria, një nëpunës civil i Barcelonës në pension, tani është pronar i pallozës ku u rrit. Është një nga katër të fundit në fshatin Balouta, në provincën León, dhe sot e përdor vetëm për ruajtje.

I ulur pranë të njëjtit oxhak që ngrohi katër breza të familjes së tij, ai shpjegoi se si çdo pallozë ka dy zona të dalluara qartë brenda: ástrago, ku jetojnë njerëzit; dhe estravariza, stalla e kafshëve. Ai flinte sipër stallës deri në moshën 14-vjeçare, në një platformë druri të ngrohur nga kafshët poshtë saj. Dikur kishim lopë, derra, pulë dhe një kalë”, tha ai me nostalgji. 

Tradicionalisht, lareira (oxhaku) në qendër të astragos ishte vendi ku familja mblidhej për të biseduar, për të ngrënë dhe për të kryer detyra si përgatitja e ushqimit, thurja e leshit ose riparimi i veglave. Mbi zjarrin mbaheshin ushqime si gështenja, djathëra dhe mish, ku tymi që ngrihej e mbronte nga brejtësit. Pranë zjarrit mund të ketë pasur edhe një furrë dhe një stilolaps të vogël për kafshët e reja që kishin nevojë për më shumë ngrohtësi. Një dhomë gjumi  private e ndërtuar me dërrasa druri mund të gjendej në anën tjetër të astragos dhe ishte e rezervuar për çiftin më të vjetër të martuar që jetonte në shtëpi. “Nëna ime ishte e fundit që jetoi këtu, deri në vitin 1984”. tha Fernandez.

Jaime Fernández Uria ka kujtime të bukura nga jeta me gjyshërit e tij në palloza në fshatin Balouta

Trashëgimia e një familjeje
Fernández ka kujtime të bukura të jetesës me prindërit dhe gjyshërit e tij në pallozën e tyre. Familja e tij ishte e përulur, me vetëm pak bagëti dhe jo shumë tokë, por ata ishin shumë të njohur. Manuel "Moreno" Cadenas Barrero, një mik i familjes, kujtoi ambientin e këndshëm në shtëpinë e tyre.

"Oxhaku i tyre ishte gjithmonë i mbushur plot me burra të ulur rreth tij. Gjyshi i Fernandez kishte një sens të madh humori. Ai ishte një humorist i madh, më i miri për të treguar shaka dhe histori. Të gjithë ishin gjithmonë të mirëpritur në këtë pallozë," tha ai.

 “Në këtë vend kam kujtimet më të mira nga kohët e vjetra”.

Ndërsa popullsia e rajonit dhe prodhimet e thekrës kanë rënë, pronarët e pallozave kanë luftuar për të mbajtur teito (çatinë) në gjendje të mirë 

Sfida kryesore e pallozës
Për shekuj, thekra ishte drithëra mbizotëruese e kultivuar në luginën malore Ancares, por gjatë dekadave të fundit, ndërsa popullsia e rajonit dhe prodhimi i thekës kanë rënë, pronarët e pallozës kanë luftuar për të mbajtur teito (çatinë) në gjendje të mirë. .

Teitador - profesioni i ndërtimit dhe riparimit të një teito - po zhduket gjithashtu ngadalë. "Çdo vit ne shpenzojmë nga 2.000 deri në 3.000 euro për të riparuar një copë toke, pjesën më të dëmtuar të çatisë. Ne e bëjmë vetë, duke korrur kashtën tonë, përndryshe do të jetë shumë më e shtrenjtë," tha Isolina Rodríguez López, pronare e Muzeu Casa do Sesto Palloza në fshatin Piornedo. Ajo ishte e fundit nga gjashtë gjeneratat që lindi në këtë shtëpi, dhe ajo dhe burri i saj e shndërruan atë në një muze në vitin 1989.

Palloza fqinje, ku Celia Alonso López lindi në 1959, ka nevojë për një riparim të plotë. "Bën më shumë shi brenda se jashtë," më tha Alonso ndërsa shikonte rrjedhjet e çatisë një pasdite me shi. "Do të më kushtojë 50,000 deri në 60.000 euro për të riparuar të gjithë teiton. Por pa ndihmën e qeverisë rajonale, nuk mund ta bëj," tha ajo. Disa pronarë përfunduan duke instaluar një fletë çati metalike; Askujt nuk i pëlqen zgjidhja, por është një zgjedhje më e përballueshme.

Falë një peizazhi të paprishur, vendndodhjes së izoluar dhe biodiversitetit kompleks, rajoni Ancares u shpall një rezervë biosfere e UNESCO-s në 2006

Një sfond i izoluar, i paprishur
Për shekuj me radhë, palloza ishte qendra e një ekonomie të largët mbijetese, në të cilën familjet prodhonin gjithçka që u nevojitej, me shumë pak varësi nga bota e jashtme. Deri në vitet 1980, fshatrat e thella të këtij rajoni nuk kishin as rrymë, ujë e as rrugë të asfaltuara. Fshatarët udhëtonin me karroca të tërhequra nga kafshët. "Prindërit e mi shkonin në fshatin Navia de Suarna me kalë duke ndjekur shtegun malor," tha Fernández. Disa gjëra janë modernizuar që atëherë, por gjendja e keqe e rrugëve të pjerrëta, gjarpëruese, të ngushta dhe mbulimi i paqartë i rrjetit celular janë ende kujtues të mirë të largësisë së Ancares.

Megjithatë, falë atij peizazhi të paprishur, vendndodhjes së izoluar dhe biodiversitetit kompleks, rajoni Ancares u shpall një rezervë biosfere e UNESCO-s në vitin 2006. Lartësia këtu varion nga 800 metra poshtë në luginë deri në 1,670 metra në qafën e Ancares, duke krijuar një klimë që sheh një shumë reshje, borë dimërore dhe temperatura mesatare në verë, edhe pse kjo po ndryshon, si kudo në botë.

“Është shumë më nxehtë dhe bie borë shumë më pak se kur isha fëmijë”, tha Moreno, i cili tani është në fund të të 70-tave.

Pavarësisht klimës së ashpër dhe tokës së varfër, banorët tradicionalisht rrisnin bagëti dhe derra dhe kultivonin perime si patate dhe zarzavate 

Thekra, patate dhe gështenja
Pavarësisht klimës së ashpër dhe tokës së varfër, banorët tradicionalisht rrisnin bagëti dhe derra dhe kultivonin perime si patate, zarzavate, qepë dhe, në disa zona, fasule. Therja e derrave festohej si festë.

Gështenjat ishin frutat më të rëndësishme të korrur së bashku me mollët dhe sot ka ende mjaft pyje gështenjash në malet përreth. 

Thekra ishte drithëra e Ancares par excellence, pasi ishte më e përshtatshmja me terrenin dhe klimën – dhe një herë në disa javë, familje nga palloza të ndryshme mblidheshin në një furrë të gurtë për të gatuar bukët e tyre. “Pjekja dhe sigurisht shijimi i asaj buke thekre pritej çdo muaj”, tha Alonso.

Restoranti La Palloza de Balboa është i specializuar në gastronominë lokale dhe tradicionale nga rajoni Leones Ancares

Ndryshimi me kohën
Ndërsa kohërat ndryshojnë, shumica e banorëve – familjet e të cilëve kanë jetuar në pallozat e tyre për tre ose katër breza – është dashur të modernizohen. Ata kanë rikonfiguruar dhe rinovuar ambientet e brendshme, kanë zëvendësuar çatitë ikonike me opsione metalike më të lira dhe më të aksesueshme dhe në disa raste i kanë konvertuar pallozat e tyre në biznese turistike, si muzetë, hotelet apo restorantet.

Për shtatë vitet e fundit, Miguel Angel Corullón Caurel dhe gruaja e tij Patricia Prieto Mauriz kanë qenë menaxherë të restorantit La Palloza de Balboa në Balboa, i cili është i specializuar në gastronominë lokale dhe tradicionale nga rajoni Leones Ancares. Ndërtesa e tyre u ndërtua nga këshilli i lagjes Balboa duke përdorur materiale të ricikluara nga palloza të vjetra në vitin 1994; fillimisht u përdor si sallë koncertesh, por shpejt u bë restorant. "Ky është biznesi më piktoresk që kemi pasur ndonjëherë. Ne u ndjemë të dashuruar me mjedisin," tha Prieto, i ulur nën hijen e një thupër të vjetër. 

Kur morën përsipër biznesin, ndryshimi i tyre i parë ishte ta bënin pallozën më efikase në energji. Pa stallën e zakonshme të kafshëve, dhomat e jetesës dhe zjarrin gjatë gjithë ditës dhe me shtimin e shumë dritareve të reja, ata e patën të vështirë të mbanin të ngrohur restorantin prej 280 m2, veçanërisht kur temperaturat e dimrit mund të bien në -10C. Pas vitit të parë, ata instaluan një dysheme me ngrohje, ventilatorë çati për të ulur ajrin e ngrohtë dhe drita LED për të kompensuar përdorimin e energjisë. Në një strukturë të bërë me materiale natyrore dhe të rrethuar nga natyra, mirëmbajtja e ndërtesës dhe mbajtja larg dëmtuesve është një tjetër sfidë.

“Por ia vlen përpjekja kur sheh fytyrat e habitura të fëmijëve që hyjnë në një restorant kaq unik”, tha Corullón. Në fund të fundit, qoftë i modernizuar apo jo, është e vështirë të mos ndihesh sikur ke hyrë në një përrallë.

Burimi: BBC Travel/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë