Ne rrjet

‘Këta bastardë nuk do t’i shohin kurrë lotët tanë’. Si Julia Navalnaya u bë Zonja e Parë e vërtetë e Rusisë

Kur Kremlini u përpoq të vriste liderin e opozitës ruse Alexey Navalny, gruaja e tij nisi një betejë epike për t'i shpëtuar jetën - dhe u bë fytyra e rezistencës ndaj Vladimir Putinit.

Nga Gazeta ‘Si’ - Ishte ora 6:40 e mëngjesit të 20 gushtit 2020 kur ra telefoni i Yulia Navalnaya-s. Ajo normalisht nuk ishte zgjuar aq herët, por po përgatitej të shkonte në aeroport për të takuar bashkëshortin e saj, Alexey Navalny, lideri i vetëm i mbetur i opozitës ruse, fluturimi i të cilit nga qyteti siberian Tomsk ishte planifikuar të mbërrinte në Moskë në tetë atë mëngjes.

Navalnaya shikoi telefonin e saj. Ishte Kira Yarmysh, sekretarja e shtypit e burrit të saj, e cila supozohej të ishte në mes të fluturimit me Alexey.

"Julia, mos u shqetëso", tha Yarmysh. "Alexey është helmuar, avioni u ul në Omsk."

Nëse avioni që transportonte burrin e saj duhej të bënte një ulje emergjente 1700 milje nga destinacioni i synuar, jeta e Alexey-t duhet të ketë qenë në rrezik të menjëhershëm.

Ndërsa ajo priste në aeroport, mbërriti një mesazh nga Yarmysh : Navalny ishte në koma dhe në një ventilator. Navalnaya u ngrit, gjeti një kafene dhe, pavarësisht orës së hershme, porositi një uiski. Pikërisht atëherë filluan të binin lotët, një kaskadë e heshtur.

“Nuk isha në gjendje të frenoja emocionet e mia”, do t'i thoshte ajo më vonë gazetarit rus Yury Dud, sikur të justifikonte një gabim të turpshëm.

Ajo u fsheh pas një palë syzeve dielli dhe nisi pritjen, më të dhimbshme, siç e imagjinonte, të jetës së saj.

Në kohën kur ajo hipi në aeroplan, Ivan Zhdanov, drejtor i Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny-t, ose FBK, ishte me të. Navalnaya e kuptoi se do t'i duhej të fikte telefonin e saj dhe të shkëputej nga çdo informacion për burrin e saj për fluturimin tre orë e gjysmë. Miqtë e përshkruajnë Navalnaya-n si thellësisht të rezervuar.

"Julia është një person shumë i mbyllur," thotë gazetarja Yevgenia Albats, e cila është e afërt me Navalnys.

"Asaj nuk i pëlqen të flasë për veten." E megjithatë, Navalnaya foli me Zhdanov gjatë gjithë fluturimit, pa pushim. "Mendoj se i thashë të gjitha sekretet tona familjare," kujtonte ajo. “Kisha frikë të rrija vetëm me veten dhe të mendoja.”

Ndërsa avioni përgatitej për ulje, ajo kuptoi se ky duhet të  ishte momenti më i keq nga të gjithë. Çfarë lajmi e priste kur të ndizte telefonin?

Burri i saj, mësoi ajo, nuk kishte vdekur, por më e vështira nuk kishte ardhur ende. Në spitalin në Omsk, Navalnaya do të ndeshej me një mur mjekësh që dukeshin më të frikësuar nga eprorët e tyre civilë sesa nga humbja e pacientit. Për të hyrë në dhomën e tij, ajo do të duhej të paraqiste një certifikatë martese, thanë ata, dhe të siguronte pëlqimin verbal nga Navalny, i cili ishte ende pa ndjenja. Ajo më në fund arriti ta shihte atë, duke u përpëlitur në kriza thuajse të vazhdueshme. Ajo do të duhej të luftonte me mjekët dhe administratorët e spitalit për të parë rezultatet e analizave të burrit të saj, për të dhënë dhe improvizuar konferenca për shtyp në shkallët e spitalit, si dhe për të gjetur mjekët gjermanë që kishin mbërritur me një avion privat Medevac dhe të cilët autoritetet e kishin ndaluar t'i shihte.

Ajo do të duhej të kërkonte, pa pushim, që spitali i Omsk të lironte burrin e saj dhe ta lejonte atë të hipte në aeroplan dhe të dërgohej në Berlin, e vetmja mënyrë, të gjithë e dinin, për t'i shpëtuar ndoshta jetën. Dhe ajo nuk do ta humbiste kurrë më kurrë kontrollin e emocioneve të saj.

Për dy ditë, Rusia dhe bota pritën me nervozizëm për të parë nëse Navalny, jetoi apo vdiq.

Në vend të kësaj, ata panë Navalnaya-n.

Kjo grua bukuroshe bionde me një xhaketë lëkure të zezë, e cila ishte shfaqur gjithmonë në heshtje në krah të burrit të saj, papritur ishte e vetme në skenën botërore, duke bërë betejë me të gjithë makinerinë represive të shtetit rus për të nxjerrë të shoqin nga nofullat e vdekjes. Ajo që njerëzit panë i habiti ata.

“Rusia është ende një vend seksist," thotë ekonomisti Sergei Guriev, një mik dhe këshilltar i dikurshëm i Navalny. “Njerëzit mendojnë se një grua nuk është një person i pavarur, veçanërisht nëse nuk punon. Prandaj, ata nuk e kuptuan që Julia është një person i pavarur. Dhe pastaj e kuptuan.”

Ky është një nënvlerësim; Navalnaya ishte një zbulesë. Vendi e pa atë duke jetuar momentin më të keq të jetës së saj - live. E megjithatë ajo ishte e fortë, ishte stoike, nuk u shkatërrua nën presion..

“Është një histori me përmasa biblike,” thotë Guriev. Gazetarja Anna Mongayt shtoi: "Rusia nuk ka pasur kurrë një mbretëreshë si Julia".

Por ishte më shumë se një përrallë. Nëpërmjet Navalnaya, të gjitha mëkatet e burrit të saj – mprehtësia e tij dhe autoritarizmi i perceptuar, prirja e tij për të luftuar me inteligjencën liberale të Moskës dhe gazetarët e pavarur, flirtet e tij në të kaluarën me nacionalizmin – u shlyen papritur.

“Njerëzit që pëlqejnë Navalny-n e pëlqejnë automatikisht atë”, thotë gazetari Serguei Parkhomenko, një mik i çiftit. "Dhe ka disa njerëz për të cilët ajo është Navalny pa të metat e Navalny: vetëflijimin e saj, mendjemprehtësinë e saj, kundërshtimin e saj ndaj Putinit."

Navalnaya i shkroi ​​një letër publike Putinit.

"Po ju drejtohem zyrtarisht," shkroi ajo, "me një kërkesë për leje për të transportuar Alexey Anatolievich Navalny në Republikën Federale të Gjermanisë". Brenda pak orësh, ajo po hipte në aeroplan së bashku me bashkëshortin e saj. Formulimi i saj – një kërkesë dhe jo një lutje – nuk i humbi opozitës ruse. Edhe në gjendjen më të dëshpëruar dhe të pambrojtur, ajo iu afrua Putinit, burrit që përpiqej të vriste burrin e saj, jo duke iu përgjëruar, por si një sfiduese e barabartë.

Në muajt në vijim, ndërsa Navalnaya dhe bashkëshorti i saj dokumentuan ringjalljen dhe rimëkëmbjen e tij në mediat sociale, ata u bënë masa e mirësjelljes dhe fisnikërisë për miliona rusë. Të gjithë donin një dashuri si e tyre.

Për shkak të bashkëshortit të saj, e gjithë kjo shpejt u bë politike. Në një vend që nuk ka pasur një zonjë të parë që nga divorci i Putinit në vitin 2013, këtu ishte një grua politike që mund të qëndronte më shumë sesa të mbante veten në një arenë pothuajse ekskluzivisht mashkullore.

"Ne kemi jetuar për shtatë vjet pa një zonjë të parë dhe nuk dukej si diçka e madhe," tha gazetarja Maria Komandnaya në podkastin e saj.

“Ne kemi harruar që ky institucion ekziston, por kur pamë Yulia Navalnaya me gjithë bukurinë e saj, ishte sikur një dritë për të gjithë: Ja ku është, zonja e parë.” Disa e krahasuan Navalnaya me Michelle Obama. Të tjera, në mënyrë të pashmangshme, për Sviatlana Tsikhanouskaya, e cila, një javë përpara se Navalny të helmohej, drejtoi një valë të paprecedentë protestash në Bjellorusinë fqinje, pasi burri i saj, një aktivist i opozitës, u burgos.

A mund të ishte Navalnaya, pyesnin njerëzit, Tsikhanouskaya e Rusisë? A mund të jetë ajo jo vetëm zonja e parë e ardhshme e Rusisë, por liderja e saj e ardhshme? Yabloko, partia e vjetër liberale demokratike ku bashkëshorti i saj kishte filluar, njoftoi se ishte e gatshme të mbështeste Navalnaya-n nëse ajo do të kandidonte për parlament.

Edhe Tsikhanouskaya e inkurajoi Navalnaya-n "të fillonte karrierën e saj politike".

Navalnaya mbylli shpejt spekulimet.

“Unë mendoj se është shumë më interesante të jesh gruaja e një politikani,” tha ajo për Russian Harper's Bazaar në janar, një nga vetëm pak intervistat që ajo ka dhënë ndonjëherë.

Navalnaya ka qenë gjithmonë jashtëzakonisht e pavarur. Ajo është gjithmonë jashtëzakonisht e sjellshme dhe miqësore, por nuk do të mësoni kurrë asgjë për të nëse nuk jeni në rrethin e saj të ngushtë. Do të largoheni me një përshtypje të këndshme, por nuk do t'i futeni kurrë nën lëkurën e saj.

Në krye të një vargu arrestimesh dhe dënimesh me burg, Navalny pësoi një djegie të rëndë kimike në syrin e tij të djathtë në vitin 2017, kur një bandit, me sa duket i punësuar nga qeveria, spërkati një antiseptik të gjelbër të ndezur në fytyrë. Banesat e miqve dhe familjes së saj janë kontrolluar disa herë nga autoritetet, ndaj ajo shmang të zbulojë identitetin e miqve të saj jopolitikë në mënyrë që ata të shmangin këtë fat.

 "Përvoja e ka ngurtësuar atë," thotë Ashurkov. "Sigurisht, ajo ka ndryshuar gjatë këtyre viteve," thotë një mik i Navalnaya, i cili kërkoi anonimitetin për të folur sinqerisht për marrëdhënien e tyre.

Në korrik 2013, ndërsa Navalny kandidonte për kryetar bashkie të Moskës, ai po përballej gjithashtu me akuza penale të motivuara politikisht në qytetin e Kirov.

 Një makinë treni plot me gazetarë dhe aktivistë (përfshirë Boris Nemtsovin, i cili do të vritej jashtë mureve të Kremlinit më pak se dy vjet më vonë) u nis për udhëtimin brenda natës nga Moska për të dëgjuar verdiktin. Ishte një atmosferë karnavalesh dhe të gjithë, përfshirë Navalnaya, qëndruan zgjuar gjithë natën duke pirë e duke qeshur. Ata dukeshin të sigurt se Kremlini nuk do të lejonte një gjykatë provinciale të burgoste Navalny-n ndërsa ai po kandidonte për kryetar bashkie të kryeqytetit – gjë që po ndodhte vetëm me bekimin e Kremlinit. Të nesërmen në mëngjes, vendimi doli. Ky nuk ishte dënimi 15-ditor me të cilin ishte mësuar Navalny. Petr Ofitserov, ish bashkëpunëtor i Navalny, u dënua me katër vjet.

Navalny mori pesë, dhe të dy burrat u dërguan në pranga. Gruaja e Ofitserov filloi të vajtojë. Sekretari i shtypit i Navalny qau. Burrat u tronditën nga predha.

Vetëm Navalnaya e mbajti qetësinë.

"Këta bastardë nuk do t'i shohin kurrë lotët tanë," tha ajo.

Navalnaya kishte për qëllim të bënte atë që kishte bërë gjithmonë: të ishte gruaja e Navalny-t dhe nënë për fëmijët e saj. Kjo u bë më e vështirë pasi Navalny u dënua, më 2 shkurt, me dy vjet e tetë muaj burg.

Navalnaya në Moskë pasi burri i saj u arrestua pas mbërritjes nga Berlini. 

 Ai u transferua në Vladimir Oblast, 125 milje në lindje të Moskës. Papritur, të gjithë për të cilët Navalnaya ishte përgjegjëse nuk ishin më nën çatinë e saj dhe tensioni herë pas here dilte jashtë. Navalnaya bëri bujë kur shkoi në Gjermani një javë pas dënimit të burrit të saj. Por për shkak se ajo nuk kishte reklamuar se djali i saj tani jetonte jashtë vendit, askush nuk e dinte pse ajo do të shkonte në Gjermani. A po merrte pjesë në një takim sekret me Angela Merkelin? A po ikte nga vendi? Kur ajo përsëri udhëtoi për në Gjermani vetëm disa ditë para se Navalny të shpallte një grevë urie, kanalet e mediave sociale të Kremlinit u ndezën me teori konspirative dhe akuza: Si mund ta braktiste burrin e saj në një kohë kaq kritike? Por përgjigja ishte shumë më e thjeshtë dhe më prekës. Zakhar, djali i vetëm në një vend të huaj babai i të cilit ndodhej në burg, ishte 13 vjeç.

Ndërkohë, Navalnaya vazhdonte të paketonte çanta me ushqime për burrin e saj. (Në mars, ajo postoi një foto të supave të çastit që po i dërgonte Navalny-t, duke kërkuar nga njerëzit rekomandimet e tyre. Edhe kjo u shndërrua në një trend dhe një blogere e njohur ushqimi i kushtoi një episod të tërë supave më të mira në treg.) Ajo konsultohej me mjekët për shëndetin e lëkundur të të shoqit. Ajo vazhdonte t'i shkruante letra dhe ta vizitonte në burg kur të mundej. Ajo shkonte në seancat gjyqësore ndërsa Kremlini vazhdon të hapte çështje të reja penale kundër Navalny.

Ajo vazhdoi të largonte thirrjet për t'u bërë politikane në vend të të shoqit, ashtu siç bëri në vitin 2013 kur, për një moment të shkurtër dhe të tmerrshëm, u duk se ai do të shkonte në burg për pesë vjet. Atë herë, mijëra moskovitë vërshuan rrugët, duke kërkuar lirimin e tij dhe Kremlini u bind. Këtë herë, dhjetëra mijëra njerëz në të gjithë Rusinë kërkuan të njëjtën gjë - dhe Kremlini arrestoi mijëra të tjerë. Navalnaya doli me ta dy herë dhe dy herë u arrestua. Herën e tretë, autoritetet u përmbajtën.

Mbështetësit e bashkëshortit të saj e rrethuan dhe filluan të brohoritnin emrin e saj: “Julia! Julia! Julia!” Ajo vendosi duart në gjoks dhe u përkul, e prekur, por e pushtuar nga vëmendja e tyre. Ky nuk ishte roli i saj.

Në vitin 2013, pak para se të dënohej i shoqi, ajo u pyet në një intervistë nëse e shihte bashkëshortin e saj si presidentin e ardhshëm të Rusisë dhe veten si zonjën e parë. "Po, unë mund ta shoh atë si president," u përgjigj ajo. “Unë nuk e shoh veten si zonjë e parë. Unë e shoh veten si gruan e tij, pavarësisht se kush është ai.”

Marrë me shkurtime nga VanityFair. Përshtati në shqip Gazeta Si

Shënim: Shkrimi është publikuar në vitin 2021 dhe u rikthye sërish në vëmendje në 2024-n, disa ditë më vonë pasi Navalny ndërroi jetë në burg (16 shkurt)


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë