Ne rrjet

‘Flirtet e Yulia Navalnayas’! Dezinformimi i Putinit për të diskredituar gruan e Navalnit: Vejusha e lumtur

Yulia Navalnaya në pikën e propagandës ruse: lajme të rreme në mediat sociale dhe mediat pro-qeveritare, të cilat e pikturojnë atë si "vejushën e gëzuar" mes të dashurve të shumtë dhe plazheve

Gazeta Si - “Vejusha e lumtur”. Kështu paraqitet Yulia Navalnaya në mediat dhe rrjetet sociale në Rusi, e cila pas vdekjes së bashkëshortit të saj, kundërshtarit anti-Putin Aleksei Navalni, ishte e para që drejtoi gishtin drejt Putinit.

Gruaja më pas deklaroi se do të merrte trashëgiminë politike dhe se donte të vazhdonte betejën e bashkëshortit të saj.

Por makina propagandistike ruse e baltës u lëshua pothuajse menjëherë kundër një gruaje që jeton me dy fëmijët e saj prej dy vitesh në Evropë, larg qytetit të saj, Moskës.

Kjo defekt edhe sipas propagandës, edhe për vajzën e shkencëtarit Boris Ambrosimov, e lindur në vitin 1976. Përveç këtij fakti, asaj i atribuohen lidhje sentimentale me të dashur serialë.

Lajme të rreme që ngjallin urrejtje popullore, pavarësisht se janë çmontuar rregullisht nga ata që janë të përfshirë drejtpërdrejt.

Të dashur, sjelljet joverbale, shtrëngimi i duarve me liderët e huaj: Julia Navalnaya është në qendër të propagandës ruse, këto ditë më shumë se kurrë, në përpjekje për ta diskredituar atë si fytyrën e re të opozitës ruse. E gjithë kjo, në prag të zgjedhjeve presidenciale të marsit.

Objektivi i Kremlinit, si në raste të tjera, është ta izolojë atë nga populli rus. Siç raporton në detaje gazeta italiane "La Repubblica", të ashtuquajturës "vejushë e gëzuar" iu atribuuan disa të dashur që morën mundimin të mohonin marrëdhënien e krijuar me mjeshtëri nga Moska.

Ky është rasti i miliarderit rus, Yevgeny Chichvarkin, i mërguar në Britaninë e Madhe që nga viti 2008, por financues i projekteve të Navalnit.

“Ditën e vdekjes së Navalnit, Julia po argëtohej në plazh!”, është akuza: por fotoja me Chichvarkin daton në gusht të vitit 2021, kur ata ishin në Jurmala të Letonisë.

Mes flirteve jashtëmartesore, është edhe Christo Grozev, gazetari investigativ i “Bellingcat”, që ndihmoi Navalnin të demaskonte helmuesit e tij.

Por u vërtetua se faturat e supozuara të prenotimit të hoteleve të përhapura për të mbështetur historinë e dashurisë, ishin falsifikuar.

Dhe më pas, fotot e Navalnaya-s, duke shtrënguar duart me liderët e huaj në Mynih dhe Bruksel ditët e fundit për të argumentuar se hyrja e saj në fushë është një "provokim nga Perëndimi" për të sabotuar politikën e brendshme ruse, nënvizon “La Repubblica”.

Kulmi u arrit me videon e fjalimit të paplanifikuar të Navalnaya-s në Konferencën e Sigurisë në Mynih, kur lajmi për vdekjen e Navalnit sapo ishte publikuar nga Shërbimi Federal i Burgjeve Ruse dhe ajo nuk mund ta besonte.

Kjo video u dërgua në lëvizje të ngadaltë për të kapur çdo shprehje të vogël të fytyrës. “Është reagimi i një gruaje që nuk e mban dot gëzimin dhe lehtësimin”, është komenti në media që i atribuohet psikologut amerikan, Paul Ekman, ekspertit më të madh të shprehjeve të fytyrës, por – raporton “La Repubblica” – ai vetë i ka mohuar këto fjalë.

Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë