Audio-Lajme shkurt 15 janar 2020

Garancia e paktit me Ramën? Basha: U rikthehemi protestave Lulzim Basha nuk i beson Edi Ramës dhe si garanci që marrëveshja e arritur së fundmi për reformën zgjedhor janë qytetarët dhe faktori ndërkombëtar. Basha e paralajmëroi rivalin e tij politik se çdo përpjekje për...

Audio-Lajme shkurt 20 dhjetor 2019

Parlamenti i drejtohet sërish të Venecias për shkeljet e PresidentitParlamenti do t’i drejtohet sërish komisionit të Venecias për të marrë ekspertizën ndërkombëtare nëse presidenti Ilir Meta ka shkelur ose jo Kushtetutën me dekretimin e Marsida Xhaferllarrit si anëtare të Gjykatës Kushtetuese. Kjo është vendosur në mbledhjen e sotme të komisionit hetimor parlamentar për shkarkimin e presidentit, ku...

Audio-Lajme shkurt 19 dhjetor 2019

Prokurori Arben Kraja zgjidhet kreu i SPAKProkurori Arben Kraja është zgjedhur drejtuesi i Përkohshëm i SPAK, me 6 vota pro.Në garë ishin tre kandidatë Arben Kraja, Edvin Kondili dhe Altin Dumani. Prokurori Kraja është zgjedhur me 6 vota pro; Prokurori Altin Dumani mori 4 vota, ndërsa prokurori Edvin Kondili mori vetëm një votë, atë të kreut të...

Audio-Lajme shkurt 17 dhjetor 2019

Paketa Antishpifje, KiE thellësisht i shqetësuar: Minon lirinë e fjalës dhe të mediasKëshilli i Europës i kërkon Qeverisë shqiptare që të rishikojë dy ligjet që përbëjnë paketën antishpifje, duke deklaruar se nene të caktuara të propozimeve cenojnë lirinë e fjalës dhe lirinë e shtypit. Komisionerja për të drejtat e njeriut në Këshillin e Europës, Dunja Mijatoviç qortoi...

Audio-Lajme shkurt 16 dhjetor 2019

Gazetarët te opozita për Paketën Antishpifje, Basha: Do ta anulojmë kur të vijmë në pushtetNjë pjesë e komunitetit të gazetarëve, aktivistëve dhe anëtarëve të shoqërisë civile kërkuan nga Partia Demokratike dhe aleatët e saj ndërmarrjen e protestave kundër paketës antishpifje, që mazhoranca synon të kalojë në Parlament brenda kësaj jave. Kërkesa u shpalos gjatë tryezës së organizuar...

Audio-Lajme shkurt 13 dhjetor 2019

Konferenca e donatorëve mbahet në Tiranë. Rama: Do dalim më të fortëVendimin e marrë nga Komisioni Europian për mbajtjen e Konferencës së Donatorëve në Tiranë në fund të muajit janar për të ndihmuar Shqipërinë në planin për rindërtimin pas tërmetit, kryeministri Rama e ka quajtur një lajm të shumëpritur.Me anë të një postimi në “Facebook”, Rama shkruan...

Audio-Lajme shkurt 9 dhjetor 2019

Turqia zgjeron ujërat territoriale deri pranë Kretës, si ndikon në paktin detar Greqi-ShqipëriBisedimet për marrëveshjen e detit mes Tiranës dhe Athinës mund të ndjekin dy rrugë, përshpejtohen, ose të mbeten pezull për një kohë të gjatë pas zhvillimeve të fundit mes Greqisë, Libisë dhe Turqisë. Greqia mund të synojë një marrëveshje të shpejtë me Shqipërinë për ta...

Lajmet e radios, 6 dhjetor

Shqipëria merr drejtimin e OSBE, Rama: Kjo është historike Shqipëria merr zyrtarisht kryesimin e OSBE-së. Në takimin e Bratislavës ku u bë edhe kalimi presidencës, kryeministri Edi Rama e cilësoi si historike një kryesim të tillë, pasi Shqipëria 45 vite më parë, e gjendur nën sistemin diktatorial komunist, refuzonte të ishte pjesë...

Audio-Lajme shkurt 25 nëntor 2019

Rama zbulon paketën ligjore Anti-KÇKKryeministri Edi Rama prezantoi paketën e re kundër gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilësuar si pjesë e grupit “Kap Ça të Kapësh”, KÇK. Paketa përmban: Verifikim i barrës së provës së pronave dhe pasurive të gjyqtarëve dhe prokurorëve, sekuestrim i pasurive dhe ndalim për të udhëtuar jashtë Shqipërisë janë disa prej parashikimeve të...

Audio-Lajme shkurt 22 nëntor 2019

Ekskluzive/DASH i përgjigjet Metës: Në krah të Shqipërisë, vazhdoni reformat!Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar ekskluzivisht për Gazetën Si mbi krizën në Gjykatën Kushtetuese, duke thënë se do të vazhdojë të qëndrojë në krah të vendit tonë për aq kohë sa ndërmerren reforma thelbësore për sundimin e ligjit. Në një e-mail zyrtar, DASH nënkupton se përplasja...

Audio-Lajme shkurt 20 nëntor 2019

Padia e Metës ndaj Dvoranit, si e kërcënon KED-nëPadia e Presidentit Ilir Meta ndaj Ardian Dvoranit rrezikon të nxjerrë jashtë funksionit Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, pasi Dvorani është i vetmi emër nga Gjykata e Lartë për KED-në. Por, nëse prokuroria do ta marrë të pandehur penal, atëherë Dvoranit do t’i ndalohej automatikisht pjesëmarrja në shortin hidhet...