Pse gratë bënin seks më të mirë në Socializëm

Një nga atraksionet më popullore turistike në Berlin,  është Muzeu i Gjermanisë Lindore, i hapur më 2006-ën dhe që, synon t’u tregojë vizitorëve sesi ka qenë jeta e njerëzve të thjeshtë në Republikën Demokratike të Gjermanisë, përpara rënies së Murit të Berlinit. Muzeu përdor instalacione ndëraktive dhe...

Audio-Lajme 5 korrik 2019

Kërkoi hapjen e kutive, kërcënohet me jetë kreu i KQZ-sëKlement Zguri, Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, është kërcënuar me jetë me anë të një mesazhi në rrjetet sociale. Komentuesi ka shkruar se do të vrasë atë dhe familjen, pasi një ditë më parë kryekomisioneri Zguri ka kontestuar procesin e 30 qershorit madje ka kërkuar hapjen e...

Audio-Lajme 4 korrik 2019

Përplasje bandash në Kavajë, 1 kalimtar i vdekur dhe 5 të plagosurNjë person ka mbetur i vdekur mesditën e sotme dhe 5 të tjerë janë plagosur pas një përplasje me armë zjarri mes dy grupeve në qytetin e Kavajës.Nga informacionet paraprake mësohet se në hyrje të qytetit të Kavajës, te lagjja nr. 4, dy grupe të rinjsh...

Audio-Lajme 3 korrik 2019

Komisioni Europian refuzon Holandën, nuk ka rikthim të vizave për ShqipërinëKomisioni Europian ka hedhur poshtë sot kërkesën e Holandës për rikthimin e regjimit të vizave për qytetarët shqiptarë. Lajmi është bërë i ditur për Gazeta Si nga zyrtarë të Komisionit Europian, të cilët thonë se pas vlerësimit të situatës aktuale, Shqipëria nuk plotëson mekanizmat për pezullimin e...

Audio-Lajme 2 korrik 2019

Kriza, Meta propozon dy palë zgjedhje në një ditëPresidenti Ilir Meta deklaroi sot se nëse nuk pranohet dekreti i tij për zgjedhje lokale më 13 tetor, atëherë ai ofron një formulë tjetër për dakordësi mes palëve. Zgjedhje lokale dhe të përgjithshme njëherësh, si dhe ato presidenciale ishte propozimi i presidentit. Presidenti në konferencën për shtyp sulmoi edhe...

Audio-Lajme 29 qershor 2019

Bashkitë e opozitës mbyllin shkollat, policia arreston punonjësitBashkitë e opozitës në Shkodër, Mallakastër dhe Pogradec kanë kyçur shkollat ditën e sotme, si pjesë të bindjes ndaj dekretit të presidentit Ilir Meta për zhdekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Policia ka arrestuar disa punonjës të administratës vendore, ndërsa ka shpallur në kërkim nënkryetarin e bashkisë së Mallakastrës. Bashkia...

Audio-Lajme 28 qershor 2019

Pas djegies së KZAZ-së, qeveria shkarkon kryebashkiakun e Vaut të DejësQeveria do të shkarkojë menjëherë kryetarin e Bashkisë së Vaut të Dejës, Zef Hila pas sulmit ndaj KZAZ-së numër gjashtë të vendosur në fshatin Bushat, territor i kësaj bashkie. Lajmin e dha ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.Në një dalje para mediave, Lleshaj tha se sulmi i së...

Audio-Lajme 27 qershor 2019

Meta: Zgjedhjet më 13 tetor!Pas takimeve me krerët e partive dhe ambasadorët e vendeve të BE-së, në një konferencë për mediat, presidenti Meta caktoi 13 tetorin si datë të re zgjedhjesh. Ai iu drejtua kryeministrit Edi Rama dhe i kërkoi që të reflektojë mbi situatën politike, në mënyrë që e diela të jetë një ditë shprese për...

Audio-Lajme 26 qershor 2019

Këshilli i Europës anulon vëzhguesit e zgjedhjeve më 30 qershorKëshilli i Europës ka anuluar delegacionin për vëzhgimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Lajmi bëhet i ditur zyrtarisht nga zyra e këtij organizmi në Tiranë. “Këshillit të Evropës ka vendosur të mos vendosë një Delegacion të Kongresit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve në Shqipëri për shkak të paqartësisë së...

Audio-Lajme 25 qershor 2019

Meta: Kolegji nuk ka tagër të shqyrtojë dekretin timPresidenti Ilir Meta në një konferencë për median ka cilësuar si të pavlefshëm vendimin e Kolegjit Zgjedhor, i cili rrëzoi shfuqizimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Sipas tij, kjo trupë gjyqësore nuk mund të shqyrtojë një gjë të tillë pasi këtë tagër nuk ia njeh Kushtetuta, qoftë për dekretin...

Audio-Lajme 24 qershor 2019

Kolegji rrëzon Presidentin: Zgjedhjet më 30 qershorKolegji Zgjedhor ka vendosur me 5 vota pro që të mos pranojë kërkesën e Partisë së Unitetit Kombëtar për çregjistrim nga zgjedhjet. Ky subjekt kërkonte mos përfshirjen në zgjedhje pasi në fuqi ekziston dekreti i dytë të presidentit që anulon 30 qershor si datë të zgjedhjeve. Trupa e 5 gjyqtarëve e...