Audio-Lajme shkurt 18 korrik 2019

Vettingu-Policët pyeten: A ke bolier në shtëpi?Një ditë më parë me porosi të drejtorit të Policisë së Shtetit Ardi Veliu, ka nisur shpërndarja e formularit për vettingun në polici dhe brenda datës 27 korrik çdo polic duhet të tregojë situatën ekonomike dhe financiare.Gazeta “Si” disponon ekskluzivisht...

Audio-Lajme shkurt 19 korrik 2019

Gjykata e Durrësit, vendim të dytë pro kandidates SakoPartia Socialiste i është përgjigjur refuzimit të Gjykatës së Durrësit për dhënien e mandatit të kandidates Valbona Sako, duke paraqitur një kërkesë të dytë po në këtë institucion. Kërkesa për herë të dytë është bërë nga Partia Socialiste dhe jo kandidatja dhe se gjyqtari Shpëtim Reka nuk ka marrë...

Audio-Lajme shkurt 18 korrik 2019

Vettingu-Policët pyeten: A ke bolier në shtëpi?Një ditë më parë me porosi të drejtorit të Policisë së Shtetit Ardi Veliu, ka nisur shpërndarja e formularit për vettingun në polici dhe brenda datës 27 korrik çdo polic duhet të tregojë situatën ekonomike dhe financiare.Gazeta “Si” disponon ekskluzivisht formularët që me urdhër të drejtorit të Përgjithshëm u janë...

Audio-Lajme shkurt 17 korrik 2019

Gjykata e Durrësit nuk i jep mandatin kandidates së PS, Valbona Sako Teksa në shumicën e bashkive gjykatat e vendeve përkatëse kanë pranuar mandatin e kryebashkiakëve të rinj të PS, një gjë e tillë nuk ka ndodhur me Gjykatën e Durrësit. Kandidatja e PS për Bashkinë Durrës, Valbona Sako, pasi ka fituar përballë kandidates së partisë...

Audio-Lajme shkurt 10 korrik 2019

Zaganjori i reziston vettingut me prova të reja: Ndonjëherë kalohen caqetBeteja e kreut të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori me vettingun në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vijon ende. Zaganjori dorëzoi dokumentacione të reja për pasurinë e tij. “Si në seancën e datës 25, edhe sot rreth të njëjtave argumente sillen pyetjet dhe përgjigjet. Sot paraqita 10...

Audio-Lajme shkurt 9 Korrik 2019

Kryediplomati i ri grek “rrezikon” negociatat për Shqipërinë Ministri i ri i Jashtëm i Greqisë nuk është profili nga ku mund të reflektohen qëndrimet e ashpra dhe të drejtpërdrejta të Qirjakos Mitostaqisit ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, por sërish me Nikos Dendiasin në krye të diplomacisë greke, Tiranën e presin kohëra më të vështira sa u takon bisedimeve...

Audio-Lajme shkurt 8 korrik

Basha thirrje për protestë: Refuzuam arrogancën, qëndresë së keqes Lulzim Basha ripërsëriti ftesën për pjesëmarrje në protestën e mbrëmjes së kësaj të hëne, ku thotë se pas refuzimit të arrogancës dhe shpërfilljes në zgjedhjet e 30 qershorit, ka ardhur koha për t’u bashkuar kundër së keqes, që sipas Bashës është Edi Rama. “Padrejtësinë,...

Audio-Lajme 5 korrik 2019

Kërkoi hapjen e kutive, kërcënohet me jetë kreu i KQZ-sëKlement Zguri, Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, është kërcënuar me jetë me anë të një mesazhi në rrjetet sociale. Komentuesi ka shkruar se do të vrasë atë dhe familjen, pasi një ditë më parë kryekomisioneri Zguri ka kontestuar procesin e 30 qershorit madje ka kërkuar hapjen e...

Audio-Lajme 4 korrik 2019

Përplasje bandash në Kavajë, 1 kalimtar i vdekur dhe 5 të plagosurNjë person ka mbetur i vdekur mesditën e sotme dhe 5 të tjerë janë plagosur pas një përplasje me armë zjarri mes dy grupeve në qytetin e Kavajës.Nga informacionet paraprake mësohet se në hyrje të qytetit të Kavajës, te lagjja nr. 4, dy grupe të rinjsh...

Audio-Lajme 3 korrik 2019

Komisioni Europian refuzon Holandën, nuk ka rikthim të vizave për ShqipërinëKomisioni Europian ka hedhur poshtë sot kërkesën e Holandës për rikthimin e regjimit të vizave për qytetarët shqiptarë. Lajmi është bërë i ditur për Gazeta Si nga zyrtarë të Komisionit Europian, të cilët thonë se pas vlerësimit të situatës aktuale, Shqipëria nuk plotëson mekanizmat për pezullimin e...

Audio-Lajme 2 korrik 2019

Kriza, Meta propozon dy palë zgjedhje në një ditëPresidenti Ilir Meta deklaroi sot se nëse nuk pranohet dekreti i tij për zgjedhje lokale më 13 tetor, atëherë ai ofron një formulë tjetër për dakordësi mes palëve. Zgjedhje lokale dhe të përgjithshme njëherësh, si dhe ato presidenciale ishte propozimi i presidentit. Presidenti në konferencën për shtyp sulmoi edhe...