Audio-Lajme shkurt 25 nëntor 2019

Rama zbulon paketën ligjore Anti-KÇKKryeministri Edi Rama prezantoi paketën e re kundër gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilësuar si pjesë e grupit “Kap Ça të Kapësh”, KÇK. Paketa përmban: Verifikim i barrës së provës së pronave dhe pasurive të gjyqtarëve dhe prokurorëve, sekuestrim i pasurive dhe ndalim...

Audio-Lajme shkurt 25 nëntor 2019

Rama zbulon paketën ligjore Anti-KÇKKryeministri Edi Rama prezantoi paketën e re kundër gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilësuar si pjesë e grupit “Kap Ça të Kapësh”, KÇK. Paketa përmban: Verifikim i barrës së provës së pronave dhe pasurive të gjyqtarëve dhe prokurorëve, sekuestrim i pasurive dhe ndalim për të udhëtuar jashtë Shqipërisë janë disa prej parashikimeve të...

Audio-Lajme shkurt 22 nëntor 2019

Ekskluzive/DASH i përgjigjet Metës: Në krah të Shqipërisë, vazhdoni reformat!Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar ekskluzivisht për Gazetën Si mbi krizën në Gjykatën Kushtetuese, duke thënë se do të vazhdojë të qëndrojë në krah të vendit tonë për aq kohë sa ndërmerren reforma thelbësore për sundimin e ligjit. Në një e-mail zyrtar, DASH nënkupton se përplasja...

Audio-Lajme shkurt 20 nëntor 2019

Padia e Metës ndaj Dvoranit, si e kërcënon KED-nëPadia e Presidentit Ilir Meta ndaj Ardian Dvoranit rrezikon të nxjerrë jashtë funksionit Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, pasi Dvorani është i vetmi emër nga Gjykata e Lartë për KED-në. Por, nëse prokuroria do ta marrë të pandehur penal, atëherë Dvoranit do t’i ndalohej automatikisht pjesëmarrja në shortin hidhet...

Audio-Lajme shkurt 18 nëntor 2019

“Kina rreziku më i madh për Shqipërinë!” Përfaqësuesja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka vlerësuar sërish sot Shqipërinë për mosblerjen e rrjetit 5G nga Kina duke deklaruar se vendi ynë fitoi një “betejë” në luftën për siguri. E ngarkuara me punë e SHBA-së në Shqipëri Leyla Moses-Ones deklaroi në konferencën ‘Demokracia përballë rrezikut të...

Audio-Lajme shkurt 14 nëntor 2019

Arta Vorpsi bën betimin si anëtare e Kushtetueses te noteriKandidatja për anëtare e Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorpsi ka bërë betimin si anëtare për në këtë Gjykatë, jo te Presidenti i Republikës ashtu siç e kërkon Kushtetuta, por te noterja.Betimi i gjyqtares Arta Vorspi është bërë pranë noteres Miranda Xhemalçe. Arta Vorpsi ka njoftuar për betimin institucionet kushtetuese:...

Audio-Lajme shkurt 13 nëntor 2019

Ekskluzive / Avokati i Popullit “nxin” AstirinMungesë transparence, devijime të projektit, trajtime preferenciale në vlerësimin dhe dëmshpërblimin e banorëve, e deri tek shkelje të rënda të të drejtave të njeriut nga ana e strukturave të rendit ndaj protestuesve të “Astirit”. Këto janë disa nga gjetjet e një raporti që institucioni i Avokatit të Popullit ka dorëzuar në...

Audio-Lajme shkurt 11 nëntor 2019

Dy emra për dy karrige! Kuvendi miraton Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin për në Kushtetuese, i voton edhe opozitaMazhoranca vazhdoi përpara dhe siguroi shumicën e nevojshme të votave për të emëruar në Gjykatën Kushtetuese Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin, dy kandidatet e vetme që mbeten në garë nga dy listat që Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i...

Audio-Lajme shkurt 7 nëntor 2019

“Babi jam duke ardhur!”Alvini nxirret nga kampi në SiriAlvin Berisha duket se do të bashkohet më në fund me të atin. Vuajtjet e 11-vjeçarit në Siri kanë marr fund, pasi Alvini është nxjerrë sot nga kampi Al Hol. Ai është nisur drejt Romës, ku e presin krahët e të atit, Afrimit. Alvini i vogël ka dalë nga...

Audio-Lajme shkurt 6 nëntor 2019

Rama: Luftë frontale krimit të organizuar dhe “KÇK”-sëKryeministri Edi Rama iu rikthye çështjes së pronave në bregdetin e Durrësit, duke premtuar se me propozimin për një ligj special kundër krimit të organizuar dhe masat speciale kundër punonjësve të sistemit të drejtësisë, që sipas tij kanë abuzuar me të drejtën e pronarëve legjitimë, kjo do të marrë fund....

Audio-Lajme shkurt 5 nëntor 2019

Atentatorin e prokurorit e tradhton pështyma, arrestohet në kufiPolicia ka arrestuar shtetasin Redjan Rraja, i cili dyshohet se ka lidhje me atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoja, që ndodhi pasditen e së premtes në mbikalimin e Shkozetit, pranë autostradës Tiranë-Durrës. Redjan Rraja është nipi i deputetit të Partisë Socialiste, Rrahman Rraja.Nga ngjarja e ndodhur ngelën të plagosur edhe...