Audio-Lajme shkurt 15 janar 2020

Garancia e paktit me Ramën? Basha: U rikthehemi protestave Lulzim Basha nuk i beson Edi Ramës dhe si garanci që marrëveshja e arritur së fundmi për reformën zgjedhor janë qytetarët dhe faktori ndërkombëtar. Basha e paralajmëroi rivalin e tij politik se çdo përpjekje për...

Audio-Lajme shkurt 18 nëntor 2019

“Kina rreziku më i madh për Shqipërinë!” Përfaqësuesja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka vlerësuar sërish sot Shqipërinë për mosblerjen e rrjetit 5G nga Kina duke deklaruar se vendi ynë fitoi një “betejë” në luftën për siguri. E ngarkuara me punë e SHBA-së në Shqipëri Leyla Moses-Ones deklaroi në konferencën ‘Demokracia përballë rrezikut të...

Audio-Lajme shkurt 14 nëntor 2019

Arta Vorpsi bën betimin si anëtare e Kushtetueses te noteriKandidatja për anëtare e Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorpsi ka bërë betimin si anëtare për në këtë Gjykatë, jo te Presidenti i Republikës ashtu siç e kërkon Kushtetuta, por te noterja.Betimi i gjyqtares Arta Vorspi është bërë pranë noteres Miranda Xhemalçe. Arta Vorpsi ka njoftuar për betimin institucionet kushtetuese:...

Audio-Lajme shkurt 13 nëntor 2019

Ekskluzive / Avokati i Popullit “nxin” AstirinMungesë transparence, devijime të projektit, trajtime preferenciale në vlerësimin dhe dëmshpërblimin e banorëve, e deri tek shkelje të rënda të të drejtave të njeriut nga ana e strukturave të rendit ndaj protestuesve të “Astirit”. Këto janë disa nga gjetjet e një raporti që institucioni i Avokatit të Popullit ka dorëzuar në...

Audio-Lajme shkurt 11 nëntor 2019

Dy emra për dy karrige! Kuvendi miraton Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin për në Kushtetuese, i voton edhe opozitaMazhoranca vazhdoi përpara dhe siguroi shumicën e nevojshme të votave për të emëruar në Gjykatën Kushtetuese Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin, dy kandidatet e vetme që mbeten në garë nga dy listat që Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i...

Audio-Lajme shkurt 7 nëntor 2019

“Babi jam duke ardhur!”Alvini nxirret nga kampi në SiriAlvin Berisha duket se do të bashkohet më në fund me të atin. Vuajtjet e 11-vjeçarit në Siri kanë marr fund, pasi Alvini është nxjerrë sot nga kampi Al Hol. Ai është nisur drejt Romës, ku e presin krahët e të atit, Afrimit. Alvini i vogël ka dalë nga...

Audio-Lajme shkurt 6 nëntor 2019

Rama: Luftë frontale krimit të organizuar dhe “KÇK”-sëKryeministri Edi Rama iu rikthye çështjes së pronave në bregdetin e Durrësit, duke premtuar se me propozimin për një ligj special kundër krimit të organizuar dhe masat speciale kundër punonjësve të sistemit të drejtësisë, që sipas tij kanë abuzuar me të drejtën e pronarëve legjitimë, kjo do të marrë fund....

Audio-Lajme shkurt 5 nëntor 2019

Atentatorin e prokurorit e tradhton pështyma, arrestohet në kufiPolicia ka arrestuar shtetasin Redjan Rraja, i cili dyshohet se ka lidhje me atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoja, që ndodhi pasditen e së premtes në mbikalimin e Shkozetit, pranë autostradës Tiranë-Durrës. Redjan Rraja është nipi i deputetit të Partisë Socialiste, Rrahman Rraja.Nga ngjarja e ndodhur ngelën të plagosur edhe...

Audio-Lajme shkurt 4 nëntor 2019

Qeveria ka plan operacional për kthimin e shqiptarëve nga SiriaMinistrja e Shtetit, Elisa Spiropali gjatë interpelancës në Parlament bëri të ditur se 72 shqiptarë gjenden të bllokuar në kampin Al Hol që kontrollohet nga luftëtarët e ISIS në Siri. Spiropali deklaroi se qeveria ka një plan operacional për kthimin e shqiptarëve të bllokuar, duke përmendur edhe rastin...

Audio-Lajme shkurt 31 tetor 2019

Ekspertët: Drafti i PS për shitblerjen e votës, aspak serioz. Depolitizoni KQZ-nëKomisioni i Reformës Zgjedhore ka kërkuar mendim nga ekspertë dhe organizma të pavarur për reformën zgjedhore. Mes organizmave që u është kërkuar mendim është edhe Instituti i Studimeve Politike. Ky Institut ka dalë me një përfundim paraprak vlerësues për draftin e përgatitur nga socialistët, ku qortohet...

Audio-Lajme shkurt 30 tetor 2019

Putin e dinte që negociatat për Shqipërinë nuk do të hapeshinPas shtyrjes së negociatave, Rusia i ka dërguar një ftesë zyrtare Shqipërisë të bëhet pjesë e Bashkimit Euro-Aziatik. Deklarara erdhi publikisht nga Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në BE, Vladimir Chizhov, i cili ka ftuar edhe Shkupin edhe Tiranën që të anëtarësohet në Bashkimin Ekonomik Euro-Aziatik (EEU)...