Audio-Lajme 16 shtator 2019

Konferenca e Pezës përplas mazhorancën me PresidentinPresidenti Ilir Meta u shfaq në krah të socialistëve sot në përvjetorin e 77-të të Konferencës së Pezës. Kreu i shtetit kërkoi bashkëpunim për hir të integrimit europian të vendit, duke qenë të bashkuar.Kryebashkiaku Veliaj nga ana e tij polemizoi me...

Audio-Lajme shkurt 10 korrik 2019

Zaganjori i reziston vettingut me prova të reja: Ndonjëherë kalohen caqetBeteja e kreut të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori me vettingun në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vijon ende. Zaganjori dorëzoi dokumentacione të reja për pasurinë e tij. “Si në seancën e datës 25, edhe sot rreth të njëjtave argumente sillen pyetjet dhe përgjigjet. Sot paraqita 10...

Audio-Lajme shkurt 9 Korrik 2019

Kryediplomati i ri grek “rrezikon” negociatat për Shqipërinë Ministri i ri i Jashtëm i Greqisë nuk është profili nga ku mund të reflektohen qëndrimet e ashpra dhe të drejtpërdrejta të Qirjakos Mitostaqisit ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, por sërish me Nikos Dendiasin në krye të diplomacisë greke, Tiranën e presin kohëra më të vështira sa u takon bisedimeve...

Audio-Lajme shkurt 8 korrik

Basha thirrje për protestë: Refuzuam arrogancën, qëndresë së keqes Lulzim Basha ripërsëriti ftesën për pjesëmarrje në protestën e mbrëmjes së kësaj të hëne, ku thotë se pas refuzimit të arrogancës dhe shpërfilljes në zgjedhjet e 30 qershorit, ka ardhur koha për t’u bashkuar kundër së keqes, që sipas Bashës është Edi Rama. “Padrejtësinë,...

Audio-Lajme 5 korrik 2019

Kërkoi hapjen e kutive, kërcënohet me jetë kreu i KQZ-sëKlement Zguri, Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, është kërcënuar me jetë me anë të një mesazhi në rrjetet sociale. Komentuesi ka shkruar se do të vrasë atë dhe familjen, pasi një ditë më parë kryekomisioneri Zguri ka kontestuar procesin e 30 qershorit madje ka kërkuar hapjen e...

Audio-Lajme 4 korrik 2019

Përplasje bandash në Kavajë, 1 kalimtar i vdekur dhe 5 të plagosurNjë person ka mbetur i vdekur mesditën e sotme dhe 5 të tjerë janë plagosur pas një përplasje me armë zjarri mes dy grupeve në qytetin e Kavajës.Nga informacionet paraprake mësohet se në hyrje të qytetit të Kavajës, te lagjja nr. 4, dy grupe të rinjsh...

Audio-Lajme 3 korrik 2019

Komisioni Europian refuzon Holandën, nuk ka rikthim të vizave për ShqipërinëKomisioni Europian ka hedhur poshtë sot kërkesën e Holandës për rikthimin e regjimit të vizave për qytetarët shqiptarë. Lajmi është bërë i ditur për Gazeta Si nga zyrtarë të Komisionit Europian, të cilët thonë se pas vlerësimit të situatës aktuale, Shqipëria nuk plotëson mekanizmat për pezullimin e...

Audio-Lajme 2 korrik 2019

Kriza, Meta propozon dy palë zgjedhje në një ditëPresidenti Ilir Meta deklaroi sot se nëse nuk pranohet dekreti i tij për zgjedhje lokale më 13 tetor, atëherë ai ofron një formulë tjetër për dakordësi mes palëve. Zgjedhje lokale dhe të përgjithshme njëherësh, si dhe ato presidenciale ishte propozimi i presidentit. Presidenti në konferencën për shtyp sulmoi edhe...

Audio-Lajme 29 qershor 2019

Bashkitë e opozitës mbyllin shkollat, policia arreston punonjësitBashkitë e opozitës në Shkodër, Mallakastër dhe Pogradec kanë kyçur shkollat ditën e sotme, si pjesë të bindjes ndaj dekretit të presidentit Ilir Meta për zhdekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Policia ka arrestuar disa punonjës të administratës vendore, ndërsa ka shpallur në kërkim nënkryetarin e bashkisë së Mallakastrës. Bashkia...

Audio-Lajme 28 qershor 2019

Pas djegies së KZAZ-së, qeveria shkarkon kryebashkiakun e Vaut të DejësQeveria do të shkarkojë menjëherë kryetarin e Bashkisë së Vaut të Dejës, Zef Hila pas sulmit ndaj KZAZ-së numër gjashtë të vendosur në fshatin Bushat, territor i kësaj bashkie. Lajmin e dha ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.Në një dalje para mediave, Lleshaj tha se sulmi i së...

Audio-Lajme 27 qershor 2019

Meta: Zgjedhjet më 13 tetor!Pas takimeve me krerët e partive dhe ambasadorët e vendeve të BE-së, në një konferencë për mediat, presidenti Meta caktoi 13 tetorin si datë të re zgjedhjesh. Ai iu drejtua kryeministrit Edi Rama dhe i kërkoi që të reflektojë mbi situatën politike, në mënyrë që e diela të jetë një ditë shprese për...