Vende dhe Udhetime

Bokit: Ushqimi i skuqur që përcakton një ishull

Në rrugët e djegura nga dielli të Pointe-a Pitre, Guadeloupe, energjia e zhurmshme shpërthen nga korsitë e ngushta dhe aroma e erëzave dhe brumit të skuqur që përzihet me erën e detit. Në ishull ka një përzierje kaotike të botës së vjetër me të renë.

Ka ndërtesa të shekullit të 18-të me ngjyra, pranë manekinëve të vitrinës së dyqaneve dhe rrugëve që të tregojnë më së miri se pse Guadelupe njihet për ‘la belle vie’, ose jetën e bukur. Energjia për të jetuar është endur në çdo aspekt të stilit të jetesës së ishujve, nga ritmet e gëzueshme të muzikës lokale zouk deri te shifrat rekord për pirjen e shampanjës, por kjo është veçanërisht e dukshme në përgatitjen e përkushtuar të ushqimit. Ka pjata komplekse si feroces d'avocat, një sallatë pikante avokado me merluc. Por asgjë nuk duket aq e përhapur dhe e dashur sa burimi i asaj aromës së brumit të skuqur, bokit i plotfuqishëm.

Ushqimi i fundit i rrugës nga Guadeloupan, bokit është një sanduiç i krijuar nga brumi i skuqur dhe një gamë krijuese përbërësish që shiten nga stendat, kamionët dhe kafenetë që ndodhen në ishull. Në restorantet e vogla ka një listë të gjatë përbërësish, duke përfshirë mishin e qengjit, karavidhet, kërpudhat, pulën e pjekur, salcën e piperit, djathrat apo dhe ketchup-in.

Bokit është simboli i përsosur i ndikimeve multikulturore të Guadelupes. Bokit është shumë më tepër se një sanduiç; është një festë dhe simbol kulturor.

Një departament jashtë shtetit i Francës i vendosur në Karaibe Lindore midis Antiguas dhe Dominikës, Guadeloupe përbëhet nga pesë ishuj, me Grande Terre dhe Bass Terre më të mëdhenjtë. Pas heqjes së skllavërisë në 1848, punëtorët e marrë me qira nga India e Jugut u sollën në arkipelag për punë të lirë, duke krijuar një kulturë të gjallë që ndërthur ndikimet afrikane, franceze, indigjene dhe indiane. Përgatitja e thjeshtë dhe fiksimet e ndryshme të bokit pasqyrojnë në mënyrë të përkryer këtë përzierje kulturore, duke rezultuar në një pjatë të bollshme dhe me shije të kombinuar me kreativitetin e teknikave franceze të gatimit.

Bokit është një version i Takos.

"Bokit është një sanduiç festiv. Është një pjatë që bashkon", tha Naike' Claudeon, pronare e Bokit Center, një restorant që shërben versione të shëndetshme, gustator të bokit në Pointe-a-Pitre". Kur mendojmë për një bokit, shpesh e lidhim me një dalje familjare pas vizitave nëpër shtëpia apo në karnavale. Duhet të flasim edhe për dankit (bukë e thjeshtë e skuqur) nga e cila është frymëzuar bokit".

Ajo shtoi duke thënë se është një pjatë që ka evoluar shumë gjatë historisë së saj. Është një pjatë që nuk është e ‘prerë më thikë’. Të gjithë mund të krijojnë të tyren. Të gjithë mund të gjejnë një mënyrë për ta përgatitur.

Historia e bokit shtrihet në shekullin e 19-të, rreth kohës së heqjes së skllavërisë në Guadeloupe. Brumi i thjeshtë i skuqur zakonisht quhet johnnycakes në pjesën më të madhe të Karaibeve, ku praktika indigjene e gatimit të ëmbëlsirave me misër në gurë të nxehtë u adoptua nga afrikanët e skllavëruar. Brumi i skuqur quhet dankit në Guadelupe dhe mbushja e tij me çfarëdo mishi, djathi ose perimesh që kishte në dorë, u shndërrua në një vakt të përzemërt për punëtorët e varfër që kishin nevojë për një pjatë të lirë dhe plot ushqim për t'i mbajtur ata gjatë ditës së gjatë të punës.

“Paraardhësit tanë shumë të shkathët të skllevërve krijuan bokit sepse në atë kohë ata nuk kishin furrë apo mjetet e nevojshme, por duhej të hanin dhe kishin vetëm ujë, miell dhe vaj”, tha Claudeon.

Prandaj lindi edhe ideja për të skuqur brumin në vend të pjekjes së tij. Shumica e ishujve të Karaibeve kanë versionin e tyre të bokit me një emër tjetër.

Bokits shërbehen edhe si ëmbëlsirë, me çokollatë dhe sheqer pluhur

Evolucioni i bokit pasqyron historinë e Guadelupes. Ndërsa ishulli zhvilloi më shumë industri përveç bujqësisë dhe qytetet u rritën me tregtinë, bokit fitoi më shumë sofistikim dhe variacione. "Fillimisht bokit u bë pa maja dhe quhej dankit. Por me kalimin e viteve receta u zhvillua dhe maja iu shtua asaj dhe më pas u bë bokit që ne njohim sot", shpjegoi Colette Chicot, pronare e Bokaraibes, një kafene bokit në Basse Terre.

"Bokit është për Guadelupe çfarë është baguette për Francën kontinentale ose çfarë është naan për Indinë. Bokit është me të vërtetë një sanduiç që ka evoluar kaq shumë dhe është ende në zhvillim. Për shembull, unë jam i njohur për prodhimin e bokit me miell buke", tha ai.

"Bokiti fillimisht u tregtua si një sanduiç që shitej me kamionët ushqimorë", tha Claudeon. "Nënat shisnin bokit në kamionë ushqimorë për të fituar para për të ushqyer fëmijët e tyre. Në atë kohë, ne kishim dy lloje bokit: bokit të mbushur para se të skuqeshin; dhe bokit të mbushur pas skuqjes".

Claudeon thotë se “Bokit është i yni. Ai përfaqëson me të vërtetë historinë tonë, shpirtin tonë, gjenet tona. Të bësh bokit është të ringjallësh një nga simbolet më të bukura të ishullit”.

Burimi: BBC. Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë