Rend dhe Ligj

Video/ Policia në aksion, 15 shoferë të arrestuar dhe qindra patenta të hequra në pak orë

Gazeta Si - Policia ka zhvilluar gjatë natës kontrolle të imtësishme në të akset e vendit, ku ka ndëshkuar "kamikazët" e rrugëve dhe ka arrestuar dhjetëra persona që kanë shkelur ligjin.

Sipas policisë, prej orës 20:00 të mbrëmjes së djeshme deri në orët e para të mëngjesit të kësaj të marte, në të gjithë vendin janë arrestuar 15 drejtues mjetesh, nga të cilët 7 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 8 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Janë ndëshkuar me pezullim të lejes së drejtimit nga 1 muaj deri në 16 muaj, për shpejtësi nga 139 km/h deri në 193 km/h, 104 drejtues mjetesh. Gjithashtu janë ndëshkuar me masa administrative nga 12.000 deri në 40.000 lekë të rinj dhe me zbritje pikësh në lejen e drejtimit, nga 10 deri në 13 pikë.

Janë evidentuar duke përdorur aparatin celular gjatë drejtimit të mjeteve, 211 drejtues mjetesh,  të cilët janë ndëshkuar me masa administrative nga 15.000 deri në 30.000 lekë të rinj.

Gjithashtu janë evidentuar  173 drejtues mjetesh që nuk përdornin rripin e sigurimit, të cilët janë ndëshkuar me masa administrative nga 10.000 deri në 20.000 lekë të rinj.

Janë ndëshkuar 98 drejtues mjetesh për parakalime të gabuara, 234 drejtues mjetesh për shpejtësi tej normave të lejuara, por pa sanksionin plotësues pezullim i lejes së drejtimit, 112 drejtues mjetesh për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 79 drejtues motomjetesh për mosvendosje të kaskës mbrojtëse.

Në operacion kanë marrë pjesë Shqiponjat, Patrullat e Përgjithshme, Policia Rrugore dhe Policia Kriminale, me qëllim goditjen e paligjshmërisë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë