Ushqim

Si e ruajti patriotizmi musakanë si një pjatë autentike të Greqisë

Në 1821 revolucionarët grekë u ngritën kundër osmanëve, duke shkaktuar vite gjakderdhje që kulmoi me krijimin e një shteti të lirë në 1829. Në mars të çdo viti grekët festojnë Ditën e Pavarësisë me parada dhe festa ku nuk mungon musaka, pjata që nuk mungon kurrë në Greqi.

Musakanë, me mish të grirë, patate, patëllxhanë dhe beshamel konsiderohet si pjata kombëtare e Greqisë. Hyrja e saj në gastronominë greke erdhi rreth një shekull pas pavarësisë greke. Përqafimi i kësaj pjate nga vendi është një mësim se si lidhen traditat dhe si evoluon kuzhina e një kombi.

Nikolaos Tselementes konsiderohet kumbari i musakas greke. Në vitet 1920 ai botoi librin e parë të plotë të gatimit grek, "Odigos Mageirikis" ("Udhëzues gatimi"), i cili përfshinte gjashtë receta për musakan. Krijimet e tij nuk përmbanin asnjë nga erëzat e përdorura deri më tani nga kuzhinierët grekë, si gjethe dafine dhe kanellë.

“Këto ishin "ndotje" nga gati katër shekuj të sundimit osman”, shkroi Tselementes. Ai e urrente hudhrën dhe, e pazakontë për një grek, vajin e ullirit.

Përpjekjet e tij për të informuar si duhet grekët ishin të suksesshme.

"Odigos Mageirikis" u bë një element kryesor i kuzhinave të pasura urbane dhe fjala "tselementes" sinonim i një libri recetash. Duke përdorur patriotizmin, Tselementes revolucionarizoi kuzhinën greke.

Jo të gjitha ndikimet e huaja u anatemuan. Ashtu si shumë bashkëkohës të kuzhinës, Tselementes ishte i mbushur me gastronomi franceze. Kjo mund të ketë qenë ajo që e frymëzoi të ‘vishte’ musakat e tij me beshamel prej kadifeje. Krijimet e tij franko-greke përmbanin gjithashtu patëllxhan, si dhe kungull të njomë të skuqur.

“Gratini francez, një tavë perimesh e mbështjellë me beshamel dhe thërrime buke ishte një burim më i mundshëm frymëzimi sesa versionet e musakave të gatuara në Lindjen e Mesme”, thotë Aglaia Kremezi, shkrimtare.

Ndërsa kuzhinierët dhe historianët e ushqimit kërkojnë të ringjallin recetat e humbura dhe të ringjallin traditat e kuzhinës, musaka dëshmon se autenticiteti është një koncept i pakapshëm në ushqim. Kulturat kanë kohë që kanë huazuar nga njëra-tjetra, dhe gastronomia është më e pasura.

Një pjatë e pjekur për rishpikje ka gjithashtu më shumë gjasa të qëndrojë. Musaka e Tselementes shërbehet ende në taverna anembanë botës. Në ditët e sotme nuk ka asnjë mënyrë të vetme për ta përgatitur atë. Një restorant në Korfuzin lindor vendos prodhime deti midis shtresave. Në Britani kuzhinierët mund të fusin patë të pjekur:. Sa i përket beshamelit, kuzhinierët thonë se është më mirë të mbahet i lehtë duke përzier kosin me vaj ulliri por nëse Tselementes do ta dinte, nuk do ishte fare i lumtur.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë