Vende dhe Udhetime

Qyteti i ndërtuar nga refugjatët e luftës

Han Gi-taek në tokë bujqësore në Haean, Koreja e Jugut, në dhjetor. Familja e tij ishte ndër grupin e parë të njerëzve që u zhvendos në territorin kufitar pas luftës. Krediat ... Jean Chung për New York Times

Përgjatë kufirit me Korenë e Veriut është një qytet ku trashëgimia e trishtuar e luftës kuptohet, ndoshta më mirë, duke parë të korrat në fushë.

Duke qëndruar në një ngastër të rrahur nga era në një shpat  kodre, Han Gi-taek, 69 vjeç, hodhi sytë mbi tokë dhe kujtoi punën e rëndë, netët e ftohta dhe minat e tokës të shpërndara,  që e bënin të vështirë kultivimin e  tokës nën këmbë e  tij. Në fillim e bënë me duar dhe lopata, tha ai. Në vitet më të fundit, përdorën traktorë, me grumbujt e gurëve që bien në fushë si dëshmi për dekadat e punës së familjes.

Z. Han arriti në këtë pellg malor në kufirin lindor me Korenë e Veriut në 1956, kur kamionët ushtarakë shkarkuan 160 familje si kolonët e rinj të territorit, të shkatërruar nga lufta. Familjeve, kryesisht nga kampet e refugjatëve të Luftës Koreane, iu tha nga qeveria në Jug se do të lejoheshin ta mbanin tokën,  nëse e punonin atë për 10 vjet.

“Ne ishim fshatarë pa tokë që humbëm gjithçka gjatë luftës”,  tha Z. Han. “Ne kemi ardhur këtu me një ëndërr për të zotëruar tokën tonë”.

Kur mbërritën familjet e para, nuk panë gjë veç shkretëtirës. Stacioni më i afërt i autobusit ishte shtatë milje larg. Rruga e dendur prej dheu për në këtë ish-fushë beteje ishte e mbushur me pika kontrolli ku rojet e armatosura ndalonin këdo që udhëtonte pa një leje të lëshuar nga ushtria. U zbatua një shtetrrethim nga muzgu në lindjen e diellit dhe familjeve iu desh të jetonin në çadra për muaj me radhë,  para se ushtria t'u ndërtonte atyre kasolle me dru dhe baltë.

Tokë bujqësore e rrethuar me male në Haean, e cila u mbiquajt  “Tas ponçi” gjatë Luftës Koreane. Kredit ... Jean Chung për New York Times

“Ushtria sundoi gjithçka këtu”,  tha Z. Han.

Tani ky pellg me gjerësi pesë milje, i njohur më mirë me pseudonimin e tij të kohës së luftës, “Tasi i ponçit”,  rritet xhinseng, mollë dhe zarzavate që dërgohen në qytete në të gjithë Korenë e Jugut. Kalimet dhe pikat e kontrollit ushtarak janë zhdukur prej kohësh. Këtë vit, qeveria e Koresë së Jugut më në fund do të japë premtimin e saj për kolonët, më shumë se gjashtë dekada pasi filloi të ripopullonte peizazhin e shkatërruar të Haeanit,  pas luftës.

Ndalimi u shkaktua nga një çështje ligjore problematike. Pasi Koreja u çlirua nga sundimi kolonial japonez në fund të Luftës së Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik e ndanë atë në dy gjysma. Haeani ra në Korenë e Veriut.

Gjatë Luftës Koreane, forcat e Kombeve të Bashkuara të drejtuara nga amerikanët zhvilluan disa nga betejat e tyre më të ashpra në kodrat përreth Haeanit. Mijëra trupa të Shteteve të Bashkuara, Koreve të Jugut dhe Veriut vdiqën në zonë. Kur armët heshtën në një armëpushim më 1953, Haeani ishte në duart e Koresë së Jugut.

Qeveria së shpejti filloi të ripopullonte territorin e fituar me vështirësi, duke alokuar parcela toke që ishin braktisur gjatë dhunës, për kolonët e rinj. Tetëdhjetë përqind e pronarëve origjinalë të tokave ishin në Veri. Pjesa tjetër ishin në Jug.

Haean është bërë një destinacion për turistët të interesuar në historinë e saj të luftës. Krediti ... Jean Chung për The New York Times

Jo shumë kohë pasi u vendosën kolonët, pronarët origjinalë të tokave që ishin në Jug filluan të pretendonin të drejtën e tyre për tokën. Pasuan grindje të pafundme ligjore, por gjykatat shpesh morën anën e pronarëve origjinalë, duke i detyruar disa kolonë të hiqnin dorë nga parcelat që kishin kultivuar për vite me radhë. Ajo paraqiti një pyetje të pakëndshme: A kishin pronarët origjinalë që ishin në Veri gjithashtu një pretendim për tokën?

Kjo pyetje e ka bllokuar qeverinë të mbajë premtimin e saj për kolonët, me  dekada.

“Nga njëra anë, ne duhej të mbronim të drejtat e banorëve origjinalë të cilët u evakuuan në Veri gjatë luftës dhe ende nuk mund të kthehen në shtëpi”,  tha Jeon Hyun-heui, kryetare e Komisionit Kundër Korrupsionit dhe të Drejtave Civile, i cili mbikëqyr përpjekjet e qeverisë për të zgjidhur mosmarrëveshjen. “Nga ana tjetër, ne gjithashtu duhet të mbrojmë kolonët e pasluftës që besuan në premtimin e qeverisë dhe i kanë kushtuar jetën e tyre kthimit të shkretëtirës së braktisur në tokë pjellore bujqësore”.

“Problemi në Haean është një tragjedi e krijuar nga ndarja e Koresë dhe luftës”, tha zonja Jeon.

Me Kushtetutën e saj, Koreja e Jugut duhet të trajtojë të gjithë Gadishullin Korean si territorin e saj dhe njerëzit në Veri si qytetarët e saj. Ndërsa studiuesit ligjorë dhe autoritetet qeveritare diskutuan çështjen, disa kolonë u detyruan të paguanin qiratë për pronarët origjinalë ose të vazhdonin të punonin në parcela në pronësi teknike nga njerëz në Korenë e Veriut.

Fermerët në një restorant lokal. Disa nga toka bujqësore në Haean është teknikisht në pronësi të njerëzve në Korenë e Veriut. Krediti ... Jean Chung për The New York Times

Koreja e Jugut e zgjidhi çështjen vitin e kaluar duke miratuar një ligj të ri që lejonte qeverinë të deklaronte tokën e Haeanit në pronësi të shtetit dhe t’ua  shiste ose jepte me qira kolonëve me tarifa të veçanta, duke filluar nga ky vit. Të ardhurat nga transaksionet do të kursehen për të kompensuar pronarët origjinalë të tokave, nëse ata kthehen në shtëpi nga Veriu në mundësinë e largët të ribashkimit.

Për kolonët, marrëveshja ishte vonuar shumë dhe nuk shkoi aq larg sa të njihte sakrificat që ishin bërë për të siguruar lulëzimin e Haeanit pas luftës.

Mbijetesa nuk ishte e garantuar për ata që ishin nga të parët që mbërritën. Dimrat nuk falnin. Komandot e armatosura nga Veriu përbënin një kërcënim gjithnjë të pranishëm. Nuk kishte shkollë të mesme deri në vitin 1980 dhe për shumë fëmijë, arsimi zyrtar përfundoi në shkollën fillore.

“Disa familje tërhoqën aksionet e tyre dhe u larguan”, tha Jang Seong-bong, 59 vjeç, i cili arriti gjatë valës së dytë të kolonëve në vitet 1970. “Por ne ishim të varfër dhe të paarsimuar dhe nuk kishim asnjë alternativë”.  Ai kujtoi që merrte 16 kova me ujë çdo mëngjes nga një rrjedhë e ngrirë që ishte 500 metra larg.

Një paralajmërim për minat  e tokës pranë Haean. Kredit ... Jean Chung për The New York Times

Fshatarët nxirrnin të ardhurat e tyre të pakta  duke  gërmuar  kodrat shkëmbore për rrënoja  lufte  - predha boshe, plumba të ndryshkur, gjithçka me metal në të - që  i shisnin për hekurishte. Njëzet kolonë janë vrarë dhe 14 të tjerë janë gjymtuar nga shpërthimi i minave tokësore në kodrat e Haean. Një grua humbi një këmbë, një djalë dhe një nip.

“Më dëbuan nga spitali në qytetin më të afërt pas dy javësh sepse familja ime nuk mund të paguante faturat”,  tha Seo Jeong-ho, 66 vjeç, e cila humbi syrin e djathtë, dorën e majtë dhe shumicën e gishtërinjve nga dora e djathtë në një shpërthimi i minave tokësore në 1967-n.

Sot, Haean është bërë një destinacion për të ashtuquajturit turistë të sigurisë kombëtare të cilët janë magjepsur nga historia e saj e luftës. Turistët shikojnë Korenë e Veriut nga Posta Observatore  Ulchi, ose zbresin në Tunelin e Pushtimit Nr. 4, të cilin Koreja e Veriut e gërmoi nën kufirin.

Ashtu si këto monumente u kujtojnë vizitorëve rreziqet që paraqet ende Koreja e Veriut, lufta me dekada e fshatarëve të Tasit të Ponçit  për tokën është bërë një simbol i punëve të papërfunduara të luftës.

Autostradat dhe tunelet lidhin qytetet e afërta me qytetin e përgjumur me 1 mijë e 300 njerëz. Xhinsengët prehen  nën rreshtat e hijshëm të hijeve të zeza plastike. Në memorialin e luftës, flamujt e Shteteve të Bashkuara dhe 15 kombeve të tjerë që luftuan për Korenë e Jugut valëviten nga era.

Dhjetëra kolonë Haean janë vrarë ose plagosur në shpërthimet e minave tokësore. Seo Jeong-ho, 66 vjeç, u plagos rëndë nga një minë në 1967. Kredit ... Jean Chung për The New York Times

Vetëm, kur Moon Jae-in, i cili do të bëhej president vitin e ardhshëm, vizitoi Haeani në vitin 2016 dhe dëgjoi ankesat e fshatarëve, çështja e tokës u mor nga Koreja e Jugut.

Sipas ligjit të ri, qeveria dhe kolonët po negociojnë se sa duhet të paguajnë kolonët për tokën tani që ajo është kthyer në pronë të shtetit. Meqenëse premtimi origjinal i qeverisë nuk u regjistrua kurrë, zyrtarët nuk mund të gjenin asnjë bazë ligjore për ta dhënë tokën falas, tha Jeong Dong-rregull, një zyrtar nga komisioni i të drejtave civile.

Banorët kanë insistuar që qeveria t'u ofrojë atyre çmime të lira që mund të paguhen për shumë vite. Përndryshe, ata kanë frikë se do ta humbasin tokën njëherë e mirë.

Në Haean rritet xhinseng, mollë dhe zarzavate që dërgohen në qytete në të gjithë Korenë e Jugut.Kredit ... Jean Chung për The New York Times

“Ata nuk lëvizën një gur të vetëm për ne kur ne e kultivuam tokën dhe tani ata po na thonë që ta blejmë prej tyre”,  tha Z. Han. “Nëse duhet të marrim hua për ta bërë këtë, kemi frikë se përfundimisht do ta humbasim tokën për njerëzit e  pasur të  qyteteve të mëdha”.

/The New York  Times/ Përktheu: Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë