Ushqim

Pica e pazakontë në Buenos Aires

Fotografi e picës së pazakontë

Një shekull më parë, emigrantët italianë në kryeqytetin e Argjentinës i dhanë picës një shije dhe pamje të re të pazakontë: një petull me qiqra, e njohur si "fainá".

E bërë vetëm nga mielli i qiqrave, ujë, vaj, kripë dhe piper, faina nuk është e komplikuar. Përbërësit përzihen në një brumë të hollë, hidhet në një tavë metalike të sheshtë e të rrumbullakët dhe futet me kujdes në furrë. Gjatë pesë minutave të ardhshme ose më shumë, flluska të mëdha fillojnë të duken në sipërfaqe.

Sipas Mauricio Nunes Aleixo, menaxher restorantesh, njerëzit nga Buenos Aires e kanë pjesë të kulturës.

"Është ndryshe për njerëzit nga provincat e tjera. Ndonjëherë ata as nuk e dinë se çfarë është".

Me pesë furra, vende për 800 persona dhe ambiente që shtrihen në një bllok të tërë të qytetit, restoranti Güerrín është një pallat për picat. Ndodhet në Avenida Corrientes, një lagje teatrore që është përgjigja e kryeqytetit argjentinas ndaj Broadway ose West End. Restoranti ka qenë prej kohësh i frekuentuar nga njerëz nga të gjitha sferat e jetës. Klientët e mëparshëm përfshijnë edhe ish-presidentët Raúl Alfonsín dhe Mauricio Macri, sipas Nunes Aleixo. Por pa marrë parasysh se kush e ha, pica është padyshim pjesë e origjinës.

Pica a caballo (pica me kalë) duket si një sanduiç, me mocarela që shkrihet nga shtresat

E quajtur edhe pizza a caballo (pica me kalë), pica fainá është zhvilluar nga lagjet e emigrantëve italianë të klasës punëtore si La Boca, ndoshta në fillim të shekullit të 20-të sipas Carina Perticone, antropologe që hulumton ushqimin vendas në Argjentinë.

Receta për fainá mbërriti me emigrantët gjenovezë, të cilët arritën nga Italia veriore në Buenos Aires në shekullin e 19-të. Në italisht, petulla me qiqra njihet si farinata (fjala farina do të thotë "miell"), dhe emri "fainá" rrjedh nga dialekti gjenovez. Nga fundi i shekullit, fainá mund të gjendej në dyqanet dhe stendat e rrugëve të lagjeve La Boca, Mercado de Abasto dhe Paseo de Julio, sipas Perticone. Në vitin 1926, një bukëpjekës me pseudonimin "Tuñín" po shiste fainá dhe fugazza, një tjetër picë, e bërë nga brumi dhe qepa, për tifozët që shkonin për në klubin e futbollit Boca Juniors.

"Ishte si një vend për t'u ndalur, për të ngrënë në këmbë. Por të gjitha figurat e famshme të futbollit të Bocas ndalonin aty. Ishte shumë popullor", tha Perticone. Në lagjet e emigrantëve me popullsi të madhe italiane, fainá ishte "ushqimi origjinal i rrugës së Buenos Aires".

Pica me faina filloi si një import italian, por është kthyer në një kulturë

Ndoshta nuk do ta dimë kurrë me siguri pse italianët filluan të hanë fainá para picës së tyre. Perticone thotë se mund të ketë qenë një mënyrë praktike për punëtorët e nxituar për të ngrënë në lëvizje.

“Qiqrat ishin një burim i lirë proteinash për klasën punëtore, e cila jo gjithmonë kishte akses në mish”, shtoi Francesca Capelli, pedagoge në institutin kërkimor të Shkollës së Gjuhëve Moderne.

Një gjë është e sigurt: Në Itali “askujt nuk i shkonte mendja” të hante fainá kështu”, tha Capelli.

Në fillim, shoqëria e sjellshme e Buenos Aires kishte një ide të keqe për emigrantët italianë dhe ushqimin e tyre.

"Kishte një ndjenjë vërtet të fortë anti-italiane, njerëzit mendonin se ishin mafioz", tha Capelli, duke vënë në dukje se banda famëkeqe Galiffi po rrëmbente dhe zhvaste në qytetin argjentinas të Rosarios në vitet 1920 dhe '30.

Megjithatë, njerëzit shpejt filluan të braktisin snobizmin e tyre ndaj picave dhe fainá-s, dhe piceri filluan të shfaqen në të gjithë qytetin. Pica dhe faina shoqërohen shpesh me verë të ëmbël muskat.

Në Buenos Aires, është e qartë se lidhja midis fainá, futbollit dhe kulturës popullore mbetet e gjallë dhe e fortë.

"Kjo picë u bë aq e njohur sa politikanët, artistët, futbollistët, biznesmenët shkuan nëpër restorante për ti provuar. Gjithashtu shkuan edhe punëtorët dhe kërcimtarët. Kështu u përzien klasat.

Në Los Campeones, një piceri pesë blloqe larg stadiumit të Boca Juniors, është e qartë se lidhja midis fainá, futbollit dhe kulturës popullore mbetet e gjallë. Muret janë një mozaik fotosh të të mëdhenjve sportivë.

"Një fetë faina është diçka që punëtori mesatar mund ta përballojë”, tha Matías Menéndez, menaxher restoranti.

Pica shkon dorë për dore me ndeshjen, shtoi ai.

Një fainá e mirë duhet të ketë " krem, por baza dhe pjesa e sipërme duhet të jenë krokante", tha Menéndez.

Sot, variante krijuese të fainá-s po shfaqen në kafenetë anembanë qytetit. Qepët e pranverës janë një shtesë popullore dhe tipike argjentinase, sipas Perticone, por disa restorante e shërbejnë atë me mbushje picash dhe madje edhe mbushje të tilla si proshutë dhe speca.

Fainá mund ta ketë filluar jetën në Buenos Aires si një import italian, por sot, ajo është bërë pjesë e historisë së Buenos Aires dhe qyteti nuk do të ishte i njëjtë pa të.

Burimi: BBC. Përshtati: Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë