Vende dhe Udhetime

“Liqeni i shtatë nuancave”, jeta nënujore tre miliardë vjeçare në Meksikë

Bukuria e Liqenit Bacalar, shkon më thellë se shtatë nuancat të ngjyrës blu të lagunës meksikane. Në fakt, shkon deri në 100 metra më thellë, deri në fundin gëlqeror të liqenit, ku është shtëpia e jetës më të vjetër në planet. Claudio Del Valle, administratori i fabrikës më të madhe të qelqit në botë thotë se gjëja më e rëndësishme kur vizitoni liqenin pranë kufirit të Belizës është të mos lini asnjë gjurmë. Ai kaloi vite duke marrë grupe në udhëtime në këmbë para agimit ndërsa dielli hodhi dritën mbi lagunën dhe ngjyrat e shkëlqyera filluan të dukeshin.

"Falë kësaj, pata rastin të eksploroj pjesën më të madhe të lagunës ... ishte kaq unike, aq madhështore, aq e bukur. Qartësia e ujit i bën nuancat unike të ngjyrës blu në të gjelbër”.

Por "Liqeni i Shtatë Ngjyrave" është nën kërcënim të madh, thotë Del Valle, i cili jo vetëm që mund të ndryshojë përgjithmonë ngjyrën e liqenit, por gjithashtu mund të çojë në shkatërrimin e një popullsie të lashtë të stromatoliteve, një fosil i gjallë që u paraprin njerëzve, dinosaurëve dhe edhe bimëve.

Del Valle u transferua në Bacalar në vitin 2017 pas tërmetit 7.7 ballë në Puebla, i cili e la atë me stres post-traumatik. Me këshillën e një shoku psikolog, ai u largua nga shtëpia e tij në San Cristóbal de las Casas, 700 km në jug-perëndim të Bacalar, në kërkim të një mjedisi më të qetë. Ai u mahnit nga ajo që gjeti. "Ishte parajsë kur pashë për herë të parë lagunën e Bacalar. Nuk mund ta besonit lindjen dhe perëndimin e diellit, secili ishte kaq unik. Por tani unë mund të shoh se çfarë po ndodh ... kjo më thyen zemrën, është e gabuar."

“Liqeni Bacalar ka shkuar drejt një katastrofe ekologjike gjatë dekadës së fundit”, sipas Luisa Falcón, një ekologe mikrobike në Universitetin Kombëtar të Meksikës në Merida. Në Nëntor 2015, agjencia federale e mbrojtjes së mjedisit të Meksikës lëshoi ​​një alarm ndotjeje për liqenin. Problemi erdhi në kulm në qershor 2020, kur ngjyrat e pastra të Liqenit Bacalar u kthyen në një ngjyrë kafe dhe ende ka gjurmë të asaj ngjyre.

“Por nëse nuk bëhet asgjë, dëmi mund të shkojë përtej estetikës së ujit me shkëlqim”, paralajmëron Falcón. Bacalar është shtëpia e gropës më të madhe mikrobialite të ujërave të ëmbla në botë.

"Mikrobialet e Bacalar kanë më shumë se 9000 vjet jetë", tha ajo dhe më pas është homologu i gjallë fosil i mikrobialitit, stromatolitet, që daton në "rreth 3.5 miliardë vjet më parë", duke e bërë popullsinë e Bacalar dëshminë më të vjetër të jetës në Tokë.

Stromatolitet i ngjajnë lulelakrës, struktura të mëdha ngjyrë bezhë që rriten lart nga fundi gëlqeror i lagunës të liqenit. Ato duken si shkëmbinj, por në fakt janë gjallesa. Sedimenti shtrihet vetë milimetër në milimetër, me ndihmën e organizmave fotosintezues të quajtur cianobaktere, derisa strukturat të kthehen në një rritje shkëmbore nënujore që mund të shihet në sipërfaqen e ujit të cekët.

Stromatolitet e ngjashme me lulelakrën ekzistojnë vetëm në disa vende në nivel global dhe popullsia e Bacalar zbulon historinë e ngrirë në kohë, siç është temperatura ose përbërja gjeokimike e ujit miliona vjet më parë. Kjo ndodh sepse ata në fakt ruajnë kushtet fiziko -kimike të ujit në procesin e tyre të sedimentimit tepër të ngadaltë. Në mënyrë thelbësore, stromatolitet gjithashtu ndihmojnë në riciklimin e elementeve. Mikrobet që përbëjnë një stromatolit marrin karbonin nga CO2 në ajër dhe e vendosin atë në karbonatin e liqenit për ta ruajtur atë. Ashtu si pemët, homologu i tyre mbi ujë, stromatolitet përmirësojnë në mënyrë aktive mjedisin tonë.

“Por problemi me të cilin përballen stromatolitet është i dyfishtë”, tha Falcón. Liqeni ushqehet nga një lumë nëntokësor 450 km që është pjesë e shpellës më të madhe të ujit në botë dhe sistemit të tuneleve përgjatë Gadishullit Jukatan. Kjo është në të vërtetë e mirë për stromatolitet psi shkëmbi karbonatik i tuneleve mendohet se i bën ata të rriten më të mëdhenj se normalja, duke dalë në sipërfaqen e lagunës.

Por mjediset ku ujërat nëntokësorë rrjedhin përmes thyerjeve dhe sistemet e shpellave ndërlidhin trupat e ujit, gjithashtu i bëjnë stromatolitet më të prekshëm nga ndryshimet dhe shpyllëzimi i pyjeve tropikale nga laguna është rritur "në mënyrë eksponenciale" në dekadën e fundit për shkak të praktikave të paqëndrueshme bujqësore. Kjo ka çuar në një rritje të sedimenteve, pesticideve dhe plehrave që hyjnë në ujë gjatë sezonit të shirave. Nivele të larta të azotit dhe amonit po regjistrohen në lagunë, veçanërisht afër qytetit. Përbërja e ujit po ndryshon dhe algat dhe molusqet po shumohen me një ritëm të shpejtë. Deri më tani, asnjë hulumtim nuk ka treguar se komunitetet mikrobialite mund të shërohen nga dëmtimet mjedisore në një afat të shkurtër.

Industria lokale e turizmit ka luajtur një rol në degradimin e Bacalar.

"Bacalar si një destinacion turistik ka marrë vëmendje të shtuar, por është pa planifikimin e nevojshëm urban, duke përfshirë trajtimin e mjaftueshëm të ujërave të zeza dhe objektet sanitare." Një studim i Falcón gjeti sasi të larta të Firmicutes, një bakterie e gjetur në zorrën e njeriut, në lagunë.

Për më tepër, De Valle thotë se një industri turistike e zhurmshme në liqen, duke përfshirë anije, varka, spiranca dhe madje edhe njerëz që qëndrojnë në buzë të lagunës, po sheh sipërfaqen e stromatoliteve të thyer. Kur sipërfaqja e tyre shpohet, ata vdesin, ashtu si shkëmbinjtë nënujorë koralorë.

"Ka shumë bujtina, hotele, Airbnbs, shumë nuk kujdesen për stromatolitet dhe mangrovat që lejojnë burimet natyrore të lagunës të rigjenerohen", tha ai.

Në një farë mënyre, thotë Del Valle, si një ish -guidë turistike, ai ishte pjesë e problemit. Bacalar, vetëm në jug të pikave turistike të Quintana Roo, Cancun, Tulum dhe Playa del Carmen, ishte duke tërhequr afër 100,000 turistë në një sezon në vitet e fundit.

"Ne po bënim reklama dhe publicitet për ta bërë atë vend më të famshëm dhe më të njohur, duke e ditur se nuk ka infrastrukturën, planet, projektin, për të mbrojtur lagunën", tha ai.

Studiuesja dhe biologia Silvana Ibarra, anëtare e Këshillit Qytetar dhe Shkencor për Restaurimin dhe Ruajtjen e Sistemit të Akuiferit dhe Lagunës Bacalar, pajtohet me këtë.

"Shtimi i turistëve në Bacalar është shumë i madh në tre vjet dhe banorët nuk janë të përgatitur”, tha ajo.

Por ngadalësimi i aktivitetit turistik në 12 muajt e fundit i ka dhënë hapësirës 42 km të gjatë të liqenit një shans për tu rikuperuar.

"Këto probleme filluan një dekadë më parë dhe u përkeqësuan dy vjet më parë, por përmirësimi gjatë pandemisë bëri që ne përsëri të shohim gjallesa të tilla si vidra e lumit", tha Ibarra.

Ky aktivitet i ngadalësuar i turizmit ka parë gjithashtu ngjyrat e lagunës të ringjallen.

Me një turizëm më të qëndrueshëm, Liqeni Bacalar mund të vazhdojë rimëkëmbjen e tij dhe të rivendosë reputacionin e tij si "Liqeni i Shtatë Ngjyrave". Dhe ka disa mënyra të lehta për udhëtarët për ta bërë këtë.

Barra këshillon që kurrë të mos prekni, të shkelni ose të uleni në stromatolitet në lagunë. Ajo thotë se vizitorët duhet të hyjnë në lagunë zbathur dhe asnjëherë të mos futen kur kanë vendosur krem ​​kundër diellit ose grim, pasi të dyja mund të zbardhin stromatolitet.

"Ejani duke ditur se është një vend i shenjtë i brishtë natyror që duhet trajtuar me kujdes", tha ajo.

“Është e rëndësishme të mbroni lagunën dhe veçanërisht të përshtateni me territorin, sepse përndryshe, bukuria dhe shërbimet e saj natyrore do të humbasin".

Ndërkohë, para se udhëtimi të kthehet në nivelet para pandemisë, Del Valle thotë se u takon operatorëve lokalë të turizmit të shpëtojnë lagunën kristalore, më e madhja në Gadishullin Jukatan. Del Valle i është drejtuar shumë prej operatorëve që rrethojnë lagunën për të bërë ofertat e tyre turistike më të qëndrueshme.

"Shpresoj se kur të jetë koha e duhur, do të ketë një ndryshim në shoqëri dhe me këtë, gjëja më e rëndësishme e cila është natyra, do të fillojë të shërohet", tha ai.

Burimi: BBC. Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë