Ekonomi

Në protestë edhe biznesi i vogël, mbyllen qepenat

Shoqata e Biznesit të Vogël dhe të Mesëm e Shqipërisë njofton se duke filluar  nga sot , biznesi i vogël dhe i mesëm do të protestojë.

“Kemi bërë thirrje për grevë, nga ora 8 e mëngjesit deri në 16.00 të pasdites, forma e së cilës do të jetë me ulje qepenësh. Kryefjala e protestës sonë është përfshirja në TVSH e biznesit të vogël, e cila pati efekte gjatë këtij viti. Nga janari deri në fund të nëntorit falimentuan plot 13 mijë biznese të vogla”- bëri me dije Bujar Muça, nënkryetar i Shoqatës.

Sipas tij, kërkesat që i drejtohen qeverisë janë si më poshtë:

1. Rritja e pragut të tvsh për biznesin e vogël nga 2 mld lekë në 12 mln lekë
2. Ulja e çmimit të energjisë elektrike me 30 %
3. Ulja e çmimit të karburantit me 40 lekë për litër
4. Ndalja e projektit të qeverisë për zëvendësimin e kasave fiskale dhe gjithashtu ndryshim sistemi
Kinema

Al Pacino në petkat e Lirit, mbreti i çmendur i Shekspirit

Për vite me radhë ishte pëshpëritur në qarqet artistike. Tanimë është zyrtare. Al Pacino do të interpretojë Mbretin Lir në ekranin e madh, duke udhëhequr kastën e filmit të përshtatur nga tragjedia e Shekspirit, që do të nisë xhirimet vitin e ardhshëm. Pacino bëri emër duke interpretuar gangsterë dhe policë në filma si “Kumbari”, “Njeriu me shenjë” dhe “Serpico”. Me Mbretin Lir, ai po ndjek hapat e Laurence Olivier-it dhe Orson Welles-it, duke ndërmarrë një nga rolet më të lakmuar në botë. Historia e rënies së monarkut, të njëherë e një kohe, në marrëzi do të vijë nën regjinë e britanikut Michael Radford, i cili ka realizuar filma si “Postieri” e për të cilin ka marrë edhe një kandidim për Oscar. 78 vjeçari Pacino dhe Radford janë bashkuar me producentin Barry Navidi, duke ndjekur filmin e lëvduar nga kritika “Tregtari i Venedikut”, më 2004-ën, ku Pacino interpretoi Shajlokun. Duke e përshkruar rolin si “madhështor”, Radford ka thënë se “Liri është një nga ata role që të gjithë e synojnë. Ali ka flirtuar me idenë për një kohë të gjatë. Ka ndryshim mes Shajlokut, i cili është në vetëm pesë skena dhe Lirit, që është,pak a shumë, në çdo skenë. Është gjigante. Mendoj se Pacino, do të pëlqente të kishte atë lloj lavdie, sepse është aktor i hatashëm.” I admiruar për stilin e thellë të aktrimit, ylli amerikan i kinemasë e nisi karrierën në teatër, duke bërë emër pasi regjisori Francis Ford Coppola e përzgjodhi për rolin e Michael Corleone-s, i biri i gangsterit, në “Kumbari”.

Dokumentari i vlerësuar “Duke kërkuar Rikardin”, pasqyronte pasionin e tij jetëgjatë për Shekspirin. Portretizimi i Shajlokut nga Pacino tek “Tregtari i Venedikut” u duartrokit nga kritikët. Philip French e ka lëvduar portretizimin kompleks të Pacino-s, duke e përshkruar filmin si “ i pashëm” . Filmi rezultoi sukses edhe financiar. Arkëtimet në kinema, bashkë me DVD-të, kapën shifrën e 32 milionë dollarëve, që është shifër e majme, duke pasur parasysh që pjesa më e madhe e filmave të Shekspirit kanë kapur fitime nga 10 deri në 25 milionë dollarë. Pacino ka thënë se Shekspiri në film “duhet provuar më shpesh…për ta çuar njerëzimin, për të cilin Shekspiri shkruan, në karaktere dhe për ta shprehur atë.” Xhirimet janë planifikuar për vjeshtën që vjen, ka zbuluar producenti Barry Navidi. “Përpara kishim pasionin dhe dëshirën, por nuk kishim një datë. Tani kemi të gjithë energjinë për ta bërë. Po krijojmë, me shpresë, një film epik.” Ai e ka përshkruar adaptimin si “shumë besnik” ndaj Shekspirit. “Michael dhe Ali do t’i qëndrojnë poezisë origjinale”, ka thënë ai. “Por ka shumë për të bërë me zhvillimin dhe pamjet. Mënyra sesi Michael-i i kombinon dhe i bën më të aksesueshme, është e natyrshme dhe jo e sforcuar.” Si produksion britanik, edhe sheshxhirimet do të jenë në Britani. “Mbreti Lir nuk është i vendosur në një epokë të caktuar”, ka thënë Radford. “Është një epokë e fantazuar, ku gjendet një vend i quajtur Dover. Kam qenë në bisedime me një kompani të madhe efektesh speciale, duke menduar “ç’mund të bëjmë për të krijuar diçka që nuk ekziston në të vërtetë? Shumë njerëz mendojnë rreth mbretit Lir në mënyrën klasike, në një botë mesjetare ku njerëzit veshin parzmore. Dua që bota të jetë e njohur, jo fizikisht, por psikologjikisht.”
*Dalya Alberge / The Guardian.
Keshilla

Mëngjesi me shumë proteina ju mban trupin në formë

Të hani mëngjesin është e rëndësishme për përqendrimin, shëndetin, madje edhe për humbjen e peshës.

Por gjithashtu është shumë e rëndësishme përzgjedhja ushqimore që bëni në mëngjes.

Dietat me sasi të larta të proteinave janë bërë të popullarizuara në botën e fitnesit sepse ndihmojnë në humbjen e peshës dhe forcimin e muskujve.

Konsumimi i proteinave e shpejton metabolizmin, e zvogëlon apetitin dhe i ndryshon shumë hormone të cilat merren me rregullimin e peshës.

Duke e filluar ditën me një vakt që përmban sasi të larta të proteinave ju do të digjni yndyrën më shpejt, pasi që ushqimet me proteina zvogëlojnë hormonin e urisë – gjë e cila ju bën të ndiheni më të ngopur për kohë më të gjatë.

Burimet e zakonshme të proteinave përfshijnë mishin dhe produktet e bulmetit, por ka edhe alternativa tjera.
Sidoqoftë, cilat janë ushqimet me sasinë më të lartë të proteinave që duhet të konsumohen në mëngjes?
– Vezët, sepse një vezë përmban rreth 6-7 gramë proteinë
– Mishi i kuq, sepse në 100gramë mish gjenden 25 gramë proteina
– Salmoni, sepse përmban 20 gramë proteina për 100 gramë mish
Lajme

Në Shqipëri reperët bëjnë thirrje për dialog, në Rusi “armiq të popullit”

Përfshirja e këngëtarëve të muzikës rrep në çështje të aktualitetit politik nuk është fort e zakonshme, jo vetëm për realitetin shqiptar, por edhe më gjerë.

Megjithatë, këngëtari Noizy prej dy ditësh është vendosur në qendër të debateve në rrjetet sociale pas deklaratës së tij që ftonte studentët protestues që të uleshin me Kryeministrin Edi Rama për dialog.

Të rinjtë janë ndjekësit më të mëdhenj të kësaj rryme muzikore, që në vendin tonë lëvrohet lirisht dhe pa asnjë censurë e kontroll. Në Rusi ende nuk ka një masivizim të kësaj rryme dhe Vladimir Putin nuk është një fans i madh i saj.

“Nëse është e pamundur që ta ndalim këtë llloj muzike, atëherë ne duhet të krijojmë mekanizmat për ta kontrolluar atë”, deklaroi Presidenti rus gjatë një takimi në Shën Pjetërburg.

Putin është i shqetësuar se rrepi po korruption mendjet të rinjve dhe e sheh si njërin prej faktorëve që ndikon në rrijten e kriminalitetit në vend. “Drogërat janë shqetësimi kryesor dhe janë porta e parë drejt degradimit të një kombi”, thotë Presidenti rus.

Autoritetet ruse e shohin këtë rrymë muzikore si kërcënim ndaj kulturës vendase dhe për më tepër me gjuhën eksplicite dhe shpesh me tekste që bëjnë thirrje për dhunë, ato e klasifikojnë tek “kërcënimet për sigurinë publike”.

Në Parlamentin dhe qeverinë ruse janë propozuar shpesh nisma për ta bllokuar rrepin, por që të gjitha janë kundërshtuar nga Presidenti rus, me argumentin se masa ekstreme vetëm sa do ta shndërronte akoma më popullore këtë muzikë.