Analize

Von der Leyen u përpoq të bëhej mike me Melonin por… rezultoi e kundërta

Nga Gazeta ‘Si’ - Do të ishte gjithmonë një marrëdhënie e rrezikshme. 

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka kaluar një vit duke u ballafaquar me kryeministren italiane të krahut të djathtë Giorgia Meloni si një partnere e mundshme në skenën europiane.

Në prag të zgjedhjeve evropiane, partnerët e koalicionit të qendrës së majtë të von der Leyen në Bruksel po kërcënojnë se do ta bllokojnë atë nga një mandat i dytë për të drejtuar ekzekutivin e BE-së nëse ajo bashkëpunon me Melonin, të cilin ata e konsiderojnë si shumë larg nga e djathta. Pikërisht, liderja franceze e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen,  iu afrua aktivisht Melonit për një aleancë këtë javë. 

“Në përpjekjen për të krijuar një urë me të djathtën e vijës së ashpër, von der Leyen e ekspozoi veten ndaj kritikave nga qendra e majtë”, tha Leo Goretti i Institutit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Romë.

“Kjo i dha asaj një profil politik, i cili mund të mos jetë tërheqës për aleatët e saj. Siç themi ne në Romë, ai që hyn në konklavë si papë, del si kardinal”.

Shefja e Komisionit Evropian ka kaluar shumë kohë në Itali. Von der Leyen dhe Meloni kanë vëzhguar një pikë hyrjeje për emigrantët në Itali – dhe blloku u ofroi ngushëllime komuniteteve të përmbytura dhe u bashkua kur Meloni diskutoi strategjinë e saj të zgjeruar politike në kontinentin afrikan në Romë. 

"Ishte një shembull klasik i mbajtjes afër miqve dhe armiqve tuaj të mundshëm më afër," tha një zyrtar i BE-së, të cilit, si të tjerët të cituar në këtë artikull, iu dha anonimiteti pasi nuk u lejuan të flisnin lirshëm. 

Lidhja mes Melonit dhe Von der Leyen – të cilët ditët e fundit janë dukur më shumë si armiq sesa miq – duket se po prishet, aq sa është bërë një përgjegjësi politike për von der Leyen në ndjekjen e saj për një mandat të dytë si Shefja e Komisionit Evropian dhe për qëllimin e partisë së saj për të ruajtur ekuilibrin e pushtetit të Parlamentit të ardhshëm - dhe Bashkimit Evropian. Tani për tani, të dy janë angazhuar në një kërcim të rrezikshëm, duke u përpjekur të mbajnë pamjen e jashtme dhe në të njëjtën kohë të mos ofendojnë ata në radhët e tyre. 

Kjo është ironike, duke pasur parasysh se afërsia e perceptuar ishte një strategji thjesht politike, sipas të brendshmeve politikë. 

Për von der Leyen, aksionet janë veçanërisht të larta.

“Ka të bëjë me mbijetesën, ndërsa për Melonin nuk është jetike. Ajo do të jetë ende kryeministre më pas”, tha Goretti. 

Një lidhje e pamundur

Nga jashtë, ishte një miqësi e pamundur. 

Që kur u bë kryeministre në vitin 2022, Giorgia Meloni ka udhëhequr qeverinë italiane më të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore

Von der Leyen, një ish-ministre gjermane e mbrojtjes, ka përqafuar rolin e saj si shefe ekzekutive e BE-së që nga viti 2019 si një bastion i konservatorizmit të zakonshëm, duke mbrojtur vizionin e saj (dhe një marrëveshje) për një kontinent neutral ndaj klimës, duke menaxhuar një krizë të kostos së jetesës, duke punuar përmes një pandemie, dhe duke paralajmëruar mbështetjen pan-evropiane për Ukrainën përmes pushtimit rus. 

Që kur u bë kryeministre në vitin 2022, Meloni ka udhëhequr një qeveri italiane të krahut të djathtë, ka shtyrë të imponojë më shumë ndikim mbi transmetuesin shtetëror dhe ka mbrojtur një goditje ndaj migracionit.

Në fillim, fitimi i mundshëm i të qenit pranë Melonit dukej si një shpërblim i madh për shefen e Komisionit Evropian. 

Ndërsa Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë, shtëpia e kristiandemokratëve gjermanë të von der Leyen, është grupi më i madh në Parlamentin Evropian, grupet në të djathtë të saj janë gati të rriten pas zgjedhjeve, sipas sondazheve.

Implikimet ishin të favorshme: Von der Leyen do të kishte një mbështetje nëse koalicioni i saj aktual i socialistëve dhe liberalëve nuk do të merrte vota të mjaftueshme në zgjedhjet e Parlamentit Evropian dhe Meloni mund të hidhte strategjikisht veten dhe grupin e saj të djathtë të konservatorëve evropianë dhe Reformistët në përzierjen e koalicionit të ardhshëm. 

Politikisht toksike

Von der Leyen nuk e ka përjashtuar mundësinë e punës me ECR-në, e cila përfshin Vëllezërit e Italisë së Melonit, pas zgjedhjeve. Anëtarët e ECR-së në Parlamentin Evropian janë përgjithësisht shumë euroskeptikë, duke qëndruar më në të djathtë se centristët e von der Leyen.

Socialistët dhe liberalët, të cilët janë pjesë e koalicionit aktual të von der Leyen në Bruksel, po sulmojnë gjithnjë e më shumë von der Leyen për këtë bashkëpunim të mundshëm, ndërsa ajo synon një mandat të dytë në krye. Aq shumë saqë ata kanë kërcënuar se do të torpezojnë një mandat të dytë nëse ajo zgjedh të bashkëpunojë me Melonin ose ECR. 

Von der Leyen gjithashtu e bëri veten të pambrojtur ndaj kritikave nga partia e saj. 

Kur von der Leyen vizitoi Romën për një ndalesë fushate në fillim të këtij muaji edhe ministri i Jashtëm i Italisë Antonio Tajani, i cili është nënkryetar i EPP-së së saj, shmangu daljet publike me të. Brenda radhëve të kristiandemokratëve të Italisë pati diskutime të ashpra rreth distancimit nga von der Leyen, me një senator që e përshkruan atë si një "kalë të çalë".

Nga ana tjetër, Meloni po përpiqet ta mbajë bazën e saj të lumtur pa sulmuar von der Leyen. 

Gjatë një ngjarjeje të organizuar nga partia e ekstremit të djathtë të Spanjës Vox në fillim të këtij muaji, Meloni tha se "rezultati i zgjedhjeve evropiane mund të shënojë fundin e shumicës së panatyrshme dhe kundërproduktive". Ajo nuk e emëroi drejtpërdrejt von der Leyen, megjithëse referenca ishte shumë për koalicionin e shefit të Komisionit në Bruksel. 

Në fund të fundit, Meloni ka nevojë për fuqitë e Brukselit. 

Italia ka borxhin e dytë publik më të lartë në Evropë pas Greqisë dhe deficiti i saj vjetor tejkalon kufirin e BE-së. Kjo e vendos Romën për një përplasje me Komisionin Evropian, pasi grupi i ri i rregullave fiskale të BE-së do ta detyrojë Brukselin të ndëshkojë vendet me deficite të mëdha. Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, borxhi publik i Italisë do të arrijë në rreth 140 për qind të PBB-së në vitin 2024 dhe pritet të vazhdojë të rritet. 

Gjatë këtij mandati, Roma ka përfituar edhe nga një marrëdhënie e mirë me Brukselin.  

"Për Melonin ishte e dobishme sepse politikat kryesore në nivel ndërkombëtar dhe evropian, si borxhi dhe imigracioni, të gjitha nisin nga Komisioni dhe për këtë arsye ajo kishte çdo avantazh në negocimin dhe takimin me të," tha Marco Valbruzzi në Universitetin e Napolit Federico. II. 

Gjatë fushatës së nxehtë elektorale italiane të BE-së, lideri i ekstremit të djathtë të Italisë dhe partneri i koalicionit të Melonit, Matteo Salvini, e ka sulmuar Melonin për lidhjet e saj të ngushta me von der Leyen. Megjithatë, kryeministrja italiane po i mban qëllimisht të hapura opsionet e saj , duke përfshirë bashkëpunimin e mundshëm me udhëheqësen më të shquar të ekstremit të djathtë në Evropë, Le Pen. 

Loja mbaroi?

Duke treguar letrat e tyre kaq herët në fushatë, von der Leyen dhe Meloni rrezikojnë të marrin më shumë goditje sesa përfitime nga marrëdhënia. 

Kryeqytetet e tjera evropiane, të mëdha dhe të vogla, po e shikojnë çiftin me një vështrim në rritje, duke pyetur: A do të bëhet Meloni papritmas krijuesja e vendeve të ardhshme të larta evropiane dhe do të zhvendosë politikën e BE-së djathtas?

BE-ja, dhe veçanërisht enigma e saj e punëve kryesore pas zgjedhjeve evropiane, historikisht është udhëhequr nga motori fantastik franko-gjerman. Por ky motor ka qenë i spërkatur në vitet e fundit dhe marrëdhënia e vështirë personale midis presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz nuk ndihmon. Ajo lë një boshllëk pushteti që Meloni herë pas here, për shembull, në lëkundjen e politikës së migracionit të BE-së më shumë djathtas, e ka mbushur me sukses. Ajo ka qenë gjithashtu një figurë kyçe në bindjen e liderit hungarez Viktor Orbán për të nënshkruar për mbështetjen e BE-së për Ukrainën. 

Por kjo nuk e bën Melonin mbretëruesen përfundimtar evropiane, thanë katër diplomatë dhe zyrtarë evropianë. Së pari, EPP është vendosur të mbetet forca më e madhe politike në Parlamentin Evropian. Së dyti, pushtimi i plotë i Rusisë ka kthyer tabelat mbi peshën politike të Evropës Lindore. Vendet lindore të Evropës po vënë gjithnjë e më shumë këmbën për të marrë më shumë ndikim politik në Bruksel, si në mbështetje të Ukrainës ashtu edhe në portofolet e ardhshme të punës . 

Zyrtarët vunë në dukje, për shembull, ringjalljen e të ashtuquajturit Trekëndëshi i Vajmarit i përbërë nga Parisi, Berlini dhe Varshava që nga kthimi i Donald Tusk i PPE-së në tryezën e Këshillit Evropian. 

Me gjithë sytë te Meloni, tregtarët e vërtetë pas zgjedhjeve mund të gjenden diku tjetër, tha një tjetër diplomat i BE-së. "Të gjithë thonë se Italia është mbretëria, por strategjia e Melonit nuk do të ketë rëndësi në fund." 

Burimi: Politico/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë