Analize

Si u bë Turqia ‘pit stop-i’ i Putinit për shitjen e karburantit të kamufluar në BE

Moska siguroi 3 miliardë euro përmes një zbrazëtie sanksionesh që i lejon Turqisë të rietiketojë naftën ruse dhe ta dërgojë atë në BE

Nga Gazeta ‘Si’- Në një ditë të qetë pranvere majin e kaluar në Turqinë jugore, vetëm 60 kilometra nga kufiri sirian, një cisternë me gjatësi sa dy fusha futbolli u tërhoq në terminalin Toros Ceyhan gati për të marrë karburant.

E ngarkuar me 150.000 fuçi benzinë ​​anija u nis më pas në një udhëtim tre-ditor drejt rafinerisë Motor Oil Hellas në Greqinë jugore. 

Me sa duket, karburanti ishte turk; Athina këmbëngul se nuk pranon ngarkesa të etiketuara nga Rusia, në përputhje me një ndalim të BE-së. Por hulumtimet dhe raportimet e reja tregojnë se dërgesa ka të ngjarë të ketë qenë pikërisht ajo: nafta ruse e fshehur.

Kjo është pjesë e një tendence shumë më të gjerë, sipas hulumtimit nga Qendra për Kërkime për Energjinë dhe Ajrin e Pastër (CREA) dhe Qendra për Studimin e Demokracisë (CSD), si dhe raportime të pavarura nga POLITICO. Nafta ruse, duket se po mbërrin masivisht në BE përmes Turqisë.

Dhe është e gjitha e ligjshme. Skema është e mundur për shkak të një zgjidhjeje në sanksionet e Brukselit që lejon karburantet "të përziera" në BE nëse ato etiketohen si jo-ruse. Është një shteg fitimprurës, me hulumtimet që tregojnë se gjeneroi deri në 3 miliardë euro për Moskën vetëm nga tre porte në 12 muajt pasi BE-ja ndaloi karburantet e Rusisë në shkurt 2023.

“Turqia është shfaqur si një stacion strategjik për produktet ruse të karburantit të ridrejtuara drejt BE-së, duke gjeneruar qindra milionë të ardhura nga taksat për krahun e luftës së Kremlinit”, tha Martin Vladimirov, një analist i lartë i energjisë në CSD.

Zgjidhja ilustron mënyrat kreative se si Rusia po i anashkalon sanksionet e BE-së për të mbrojtur tregtinë e saj të karburanteve fosile, e cila përbën pothuajse gjysmën e buxhetit të Kremlinit dhe ofron një litar jetësor për fushatën e saj ushtarake.

Vitin e kaluar, POLITICO zbuloi se Moska fitoi 1 miliardë euro të tjera nga një shteg i veçantë i sanksioneve të BE-së në Bullgari, ndërsa masa e nënshkrimit të G7 për të kufizuar tregtinë e naftës të Moskës në 60 dollarë për fuçi ka dështuar kryesisht .

Kjo tregti në rritje vjen ndërsa marrëdhëniet midis BE-së dhe Turqisë janë acaruar për shkak të propozimeve të saj ruse – edhe pse vendi bën lëvizje të vogla për t'u lidhur me sanksionet e SHBA-së. Që nga fillimi i luftës, Turqia ka ofruar të bëhet një qendër gazi për Moskën, duke rrëmbyer vëllime të mëdha të naftës së saj. 

Zbulimet e fundit po nxisin thirrje për veprim ndërsa vendet e BE diskutojnë paketën e 14-të të sanksioneve të bllokut ndaj Rusisë. 

“Ne duhet të shtrëngojmë kapëset tona dhe të gjejmë mënyra për të parandaluar anashkalimin e sanksioneve,” tha për POLITICO Ministri i Jashtëm i Estonisë Margus Tsahkna. “Vendet e treta, veçanërisht aleatët tanë të NATO-s [si Turqia], duhet të përputhen me sanksionet tona sa më shumë që të jetë e mundur.”

Përpara pushtimit të Moskës, BE- ja mbështetej tek Rusia për një të katërtën e importeve të saj të papërpunuara dhe 40 për qind të blerjeve të saj me naftë – diçka që ndryshoi në mënyrë drastike pasi blloku ra dakord për një ndalim të përgjithshëm të të dy produkteve në vitin 2022.

Në të njëjtën kohë, Turqia filloi në heshtje të rrisë importet e veta të karburanteve nga Rusia, duke rritur gjithashtu eksportet e saj të karburantit në BE. 

Zgjidhja ilustron mënyrat krijuese se si Rusia po i anashkalon sanksionet e BE-së për të mbrojtur tregtinë e saj të karburanteve fosile.

Gjatë vitit të kaluar, numrat pothuajse janë përputhur, zbulon hulumtimi. Midis shkurtit 2023 dhe shkurtit 2024, Turqia rriti blerjet e saj ruse me 105 për qind krahasuar me 12 muajt e mëparshëm. Në të njëjtën periudhë, eksportet e karburantit të Turqisë në BE u rritën me 107 përqind.

Kjo nuk do të thotë se çdo ngarkesë karburanti që vjen në BE nga Turqia është ruse. Turqia ka rafineri që mund të përpunojnë pothuajse 1 milion fuçi naftë bruto në ditë. Dhe firmat turke gjithashtu ka të ngjarë të rishesin disa karburante jo-ruse në BE.

Por situata gjeografike e disa porteve turke, e kombinuar me të dhënat e import-eksportit, tregon fuqishëm se sasi të konsiderueshme të karburantit rus thjesht janë ripaketuar dhe kaluar.

Porti juglindor i Ceyhan, për shembull, ka lidhje të kufizuara rrugore dhe hekurudhore me rafineritë, duke i dhënë atij pak mjete për të marrë dërgesa të mëdha karburanti, përveçse nëpërmjet cisternave që ankorohen në kalatat e tij.Mes shkurtit 2023 dhe 2024 porti mori rreth 22 milionë fuçi karburant, 92 për qind e të cilave vinin nga Rusia - trefishi i sasisë që importonte nga Moska një vit më parë. Gjatë së njëjtës periudhë, 85 për qind e eksporteve të karburantit të portit shkuan në BE. 

Së bashku, kjo sugjeron që pjesa më e madhe e karburantit rus që hynte po hidhej në tregun e BE-së nën një etiketë tjetër. 

Nuk është hera e parë që porti vihet nën kontroll. Në mars, Global Terminal Services, i cili drejton një tjetër terminal eksporti aty pranë, tha se nuk do të pranonte më importe ruse pasi ishte nën presionin e sanksioneve të SHBA.

Por Toros nuk ka marrë masa të tilla paraprake dhe ka vazhduar të importojë karburantin e Moskës, duke përfshirë dërgesën e naftës në maj të kaluar. Në total, terminali mori 1.4 milion fuçi karburant rus nga shkurti 2023 deri në 2024. Gjatë këtyre 12 muajve, ajo dërgoi gjithashtu 1.6 milionë fuçi në BE, duke përbërë shumicën dërrmuese të 1.9 milionë fuçive që eksportoi. 

Kjo e bën "shumë të ngjarë" që terminali të rieksportojë karburant rus në BE, tha Viktor Katona, analist kryesor i naftës së papërpunuar në firmën e analitikës së të dhënave Kpler. Ai vuri në dukje se vëllimet më të larta të eksportit të Toros mund të shpjegohen me vëllime të vogla që vijnë nga një rafineri e afërt ose karburant tashmë në ruajtje.

Është një histori e ngjashme në dy porte të tjera: objekti perëndimor Marmara Ereğlisi dhe zona jugore e Mersinit.Të dy treguan rritje të ngjashme vjetore në importet e tyre ruse - dyfish në Marmara Ereğlisi dhe trefishuar në Mersin - që përkoi me një rritje të eksporteve në BE. 

Ndërsa të dy portet janë të lidhura më mirë me rafineritë e afërta dhe importojnë më shumë karburant joruse se Ceyhan, të dhënat ende zbulojnë "një mundësi të konsiderueshme që produktet ruse të naftës të rieksportohen", tha Vaibhav Raghunandan, një analist në CREA.Pronarët dhe operatorët e tre terminaleve turke nuk iu përgjigjën pyetjeve të hollësishme nga POLITICO dhe kërkesave të përsëritura për koment.

'Kënaqësi turke'

Kryesisht përgjegjës për këtë dinamikë janë dy lojtarë: Turqia dhe BE-ja.

Një pjesë e problemit qëndron në testet që përdor Brukseli për të siguruar respektimin e sanksioneve.

Sipas rregullave të BE-së , ngarkesat që përmbajnë karburant rus të përzier me produkte nga vende të tjera "mund të jenë subjekt i sanksionit në varësi të proporcionit të komponentit rus".

Zakonisht, kjo pjesë përcaktohet nga fakti nëse karburantet kanë pësuar "transformim thelbësor" - duke u bërë një produkt krejtësisht i ri - gjë që të dhënat sugjerojnë se nuk ka ndodhur në të gjitha portet turke.

Një zëdhënës i Komisionit Evropian nuk pranoi të komentojë për raste specifike, ndërsa argumentoi se u takon vendeve të bllokut "të zbatojnë sanksionet e BE".Autoriteti doganor i Greqisë i tha POLITICO-s se kryen "kontrollet e duhura si në fazën e zhdoganimit ashtu edhe më pas" dhe se "deri më sot, nuk është zbuluar asnjë shkelje". 

Por në praktikë ajo që po testohet është një dokument që tregon se nga vjen ngarkesa, i quajtur "çertifikatë origjine", sipas Katona. Importimi i karburanteve me dokumente ruse është kryesisht i paligjshëm sipas ligjit të BE-së – por thjesht riemërtimi i ngarkesave të vjetra nga Turqia me një certifikatë të re turke nuk është.

Një rast i tillë është dërgesa e gazit të Toros Ceyhan. Rafineria e Motor Oil Hellas, e cila mori ngarkesën, tha se "nuk blen, përpunon ose tregton naftë ose produkte ruse" dhe se "të gjitha importet e saj janë të certifikuara me origjinë të pasanksionuar", duke nënkuptuar se kishte dokumente nga gjetkë.

Kjo sugjeron që Ankaraja i ka “rrënjosur një jetë të re diçkaje që tashmë ishte … e drejtpërdrejtë, por tani është rishfaqur – si një kënaqësi turke”, tha Katona, duke treguar se si “sanksionet mund të anashkalohen shumë lehtë”.

Për Turqinë, pajtueshmëria e dobët me sanksionet e Brukselit ka kuptim nëse vendi mendon se nuk ka asgjë për të humbur me BE-në, tha Amanda Paul, një analiste e lartë dhe specialiste e Turqisë në qendrën e mendimit të Qendrës së Politikave Evropiane. 

Për disa në BE, kjo sjellje shkon një hap shumë larg.

Burimi: Politico/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë