Ushqim

Pjata e orizit e Uzbekistanit me ‘fuqi seksuale’

Pjata e dashur kombëtare e Uzbekistanit, plov, besohet gjerësisht se ka cilësi afrodiziake dhe kështu hahet tradicionalisht të enjteve, një ditë e njohur për ngjizjen e fëmijëve.

Plov, një përzierje orizi, perimesh, mishi dhe erëzash është e popullarizuar në shumë vende por më së shumti është e lidhur me Uzbekistanin. E konsumuar gjerësisht të paktën një herë në javë, është pjata kombëtare e vendit dhe konsiderohet një pjesë e domosdoshme e festimeve familjare, e shërbyer në lindje, dasma dhe funerale dhe për të nderuar myslimanët që kthehen nga Haxhi.

Sipas legjendës, plov u shpik fillimisht për Aleksandrin e Madh, i cili urdhëroi krijimin e një vakti të kënaqshëm për të mbështetur ushtrinë e tij gjatë fushatave të tyre në Azinë Qendrore.

‘Ne nuk kemi të dhëna historike për ta vërtetuar këtë, por ajo që dimë është se në shekullin e 9-të dhe të 10-të, plov ishte bërë shumë i popullarizuar këtu,” thotë Nilufar Nuriddinova, e cila punon si guidë turistike uzbeke dhe është e apasionuar pas historisë së ushqimit.

“Orizi ka qenë një kulturë kryesore në këtë rajon për më shumë se 1000 vjet. Ai kërkon punë të vështirë fizike për t'u rritur, ashtu si korrja dhe rritja e bagëtive. Pra, plov ka qenë një pjatë ideale me kalori të lartë dhe e pasur me lëndë ushqyese”.

Plov tani konsiderohet një pjesë kaq jetike e traditave të kuzhinës së vendit, sa që së fundmi u regjistrua në Listën e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Njerëzimit të UNESCO-s.

"Është më shumë se vetëm një vakt," shpjegoi Nuriddinova. "Krijon lidhje sociale dhe inkurajon miqësinë, bashkon kombin tonë."

Ajo tregon se edhe fjala është një pjesë e rëndësishme e gjuhës.

“Ajo shfaqet në shumë shprehje të përditshme si: “Nëse e dini se ju ka mbetur vetëm një ditë në Tokë, kaloni duke ngrënë plov”, tha ajo. "Kjo do të thotë se më pas mund të vdesësh i lumtur. Në Uzbekistan, jeta pa plov është e paimagjinueshme."

Ka më shumë se 100 lloje të plov në Uzbekistan. Recetat ndryshojnë sipas rajonit dhe sezonit, por çdo variacion përmban përbërës kyç, si oriz, karotë, mish dhe vaj.

Restoranti më i famshëm plov i vendit është Besh Qozon (i njohur gjithashtu si Qendra e Azisë Qendrore Plov), që ndodhet në lagjen Yunusabad të kryeqytetit, Tashkent. I menduar të jetë një nga restorantet më të mëdha të plov në Azinë Qendrore, Besh Qozon shërben nga 5,000 deri në 8,000 klientë çdo ditë, me plov të prodhuar në nëntë kazanë të mëdhenj.

Sipas traditës së Uzbekistanit, çdo pjatë plov duhet të shoqërohet me bukë. Pronari i Besh Qozonit është Shokirjon Nurmatov. Si gjithë stafi i kuzhinës, ai kryen një ritual të veçantë përpara se të fillojë punën: pastrohet, bashkon duart në formën e një tasi dhe kërkon një dua (bekim nga Allahu) për ta kryer me sukses punën e tij.

Në shtëpinë e familjes, plov tradicionalisht bëhet nga gratë; në restorante (dhe në raste të veçanta), është puna e një shefi mashkull të njohur si oshpaz.

"Kjo për shkak se është punë e vështirë fizike për të prodhuar sasi të mëdha," tha Fayzullah Sagdiyev, oshpaz në Besh Qozon.

"Kazani im më i madh mund të mbajë deri në tre tonë ushqim."

Ai tha se përballet me presione të tjera edhe më të mëdha.

"Nëse një mysafir nuk e mbaron plovën e tij sepse nuk i pëlqen shija, konsiderohet aq e turpshme sa oshpazët mund të mendojnë të vrasin veten e tyre," tha ai.

“Fatmirësisht, nuk më ka ndodhur kurrë”.

Procesi i gatimit të plovit ndjek një rend të rreptë: fillon me skuqjen e mishit (një përzierje mishi deleje dhe viçi), përpara shtimit të karotave të bardha dhe të verdha, qepës, orizit, ujit dhe erëzave. Sagdiyev përdor një përzierje kripe, piper dhe shafran i Indisë.

Një prekje lokale për çajkhana plov të Besh Qozon është shtimi i qiqrave dhe kishmishit (një rrush i thartë) përpara se të gatuhet ngadalë për katër orë.

Të enjtet dhe të dielat konsiderohen si ditët më të njohura për të bërë dhe për të ngrënë plov në Uzbekistan.

"Ka të ngjarë sepse në kohët e lashta, njerëzit nga fshati mund të udhëtonin në pazaret e qytetit për të shitur mallrat e tyre dy herë në javë," shpjegoi Nuriddinova. "Pra, ata kishin më shumë para të enjteve dhe të dielave që të mund të përballonin blerjen e të gjithë përbërësve të nevojshëm."

Sagdiyev thotë se përhapja e plov të enjten është gjithashtu sepse mendohet se ka cilësi të forta si afrodiziak, dhe kështu është e përkryer për t'u ngrënë në atë që është një ditë popullore për ngjizjen e fëmijëve. Më tej ai tha se disa burra bëjnë shaka se fjala plov në të vërtetë do të thotë paralojë, se vaji nga fundi i kazanit ndonjëherë pihet si një formë viagra natyrale dhe se shumë oshpaz rezervojnë mishin më të mirë për të enjten për t'u dhënë klientëve meshkuj për fuqi shtesë seksuale.

Tradita e ngjizjes të enjteve është e lidhur me besimet e forta islame të vendit.

"Mendohet se Profeti Muhamed është ngjizur të enjten. Pra, nëse dëshironi që fëmija juaj të jetë inteligjent, të sillet mirë, të bekohet nga engjëjt dhe të ketë një zemër të hapur për të pranuar Zotin, kjo është një ditë e mirë për ta bërë këtë. Por vetëm pasi të keni ngrënë një pjatë me plov”, tha Sagdiyev.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë