Analize

Kush është gjyqtari Theodor Meron, njeriu që u përpoq të shpëtonte Izraelin nga vetvetja

Këtë herë, Izraeli duhet t'i vërë veshin paralajmërimit të Theodor Meron.

Nga Gershom Gorenberg-“Hipokrizia e Hagës", shkruante titulli në një nga të përditshmet izraelite.

"Turpi i Hagës", shkruante gazeta konkurruese.

Zemërimi ishte përgjigja më e dukshme publike në Izrael kur prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, Karim Khan, njoftoi se do të kërkonte urdhër-arreste kundër kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrit të mbrojtjes Yoav Gallant me akuza për krime kundër njerëzimit. Kërkesa paralele e Khan për të arrestuar tre udhëheqës të Hamasit nuk e qetësoi zemërimin.

Netanyahu, në mënyrë të parashikueshme, akuzoi Khan për ushqyerjen e "zjarrit të antisemitizmit". Por edhe ekspertët ligjorë izraelitë që janë thellësisht kritikë ndaj kryeministrit u shqetësuan që Khan dukej se i vendoste komandantët izraelitë dhe të Hamasit në të njëjtën kategori.

“Është e papranueshme të krijohet ekuivalencë ligjore midis sulmuesit (Hamasit) dhe të sulmuarit (Izraelit),” siç shkroi njëri.

Bota duket se i kushton vëmendje të madhe veprimeve izraelite dhe harron se cila palë kreu mizori më 7 tetor 2023 dhe ndezi këtë luftë.

Por zemërimi është një mjet i dobët për të gjykuar nëse Khan ka një rast kundër Netanyahut dhe Gallantit. Për mua, çelësi për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje është në një emër: Theodor Meron.

Para se të paraqiste kërkesën e tij, Khan i dorëzoi provat e tij një komiteti ekspertësh kryesorë mbi ligjet e luftës. Ata ranë dakord unanimisht se “ka arsye për të besuar se të dyshuarit që ai identifikon kanë kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit brenda juridiksionit të GJNP-së”. Theodor Meron—një 94-vjeçar i mbijetuar i Holokaustit, jurist dhe ish-diplomat izraelit—është deri tani më i shquari nga ata ekspertë.

Meron është betuar si gjykatës nga një gjykatë ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për krimet e luftës, në Hagë më 22 nëntor 2001. 

Për herë të parë u ndesha me emrin “T. Meron” në Arkivin Shtetëror të Izraelit më shumë se 20 vjet më parë, ndërsa studioja Perandorinë Aksidentale , librin tim mbi historinë e vendbanimeve izraelite në territorin e pushtuar. Nënshkrimi i tij u shfaq në fund të një faqeje në një dosje të deklasifikuar nga zyra e kryeministrit të ndjerë izraelit Levi Eshkol. Në krye të faqes ishte shënuar "Më Sekreti". Ajo që u shfaq në mes më shtyu të mësoja më shumë për të.

Meron lindi në vitin 1930 në atë që ai do ta përshkruante si një "familje hebreje e klasës së mesme" në Kalisz, Poloni. "Fëmijëria e tij e lumtur, por, mjerisht, e shkurtër" përfundoi në moshën 9-vjeçare me pushtimin gjerman. Disi, ai i mbijetoi Holokaustit ndërsa jetonte në getot naziste dhe kampet e punës. Shumica e familjes së tij jo. Menjëherë pas luftës, në moshën 15-vjeçare, ai arriti të emigronte në qytetin e Haifa-s në Palestinën e atëhershme të sunduar nga Britania.

Vitet e humbura të arsimit "më dhanë një uri të madhe për të mësuar", do të thoshte ai më vonë. Përfundoi shkollën e mesme në një gjuhë të re, më pas diplomën për drejtësi në Universitetin Hebraik, më pas doktoraturën në Harvard dhe studimet postdoktorale për të drejtën ndërkombëtare në Kembrixh.

Në vitin 1957, pa asnjë pozicion akademik në afërsi, ai mori një ofertë nga Ministria e Jashtme izraelite. Pikërisht pas Luftës Gjashtë-ditore në 1967, ai u emërua si këshilltar ligjor i ministrisë - efektivisht, autoriteti më i lartë i qeverisë izraelite për të drejtën ndërkombëtare - si një 37-vjeçar i tmerrshëm.

Një dekadë dhe një ambasador më vonë, ai u kthye në akademi. Ashtu si për shumë studiues izraelitë, kjo nënkuptonte shkuarjen jashtë vendit - në rastin e Meron, në shkollën juridike të Universitetit të Nju Jorkut. Shkrimi i tij ligjor është përshkruar se ka “ndihmuar në ndërtimin e themeleve ligjore për gjykatat penale ndërkombëtare” – duke filluar me atë të themeluar nga Kombet e Bashkuara në 1993 për të trajtuar krimet e kryera në luftërat pas shpërbërjes së Jugosllavisë.

Në atë kohë, një shtetas amerikan, Meron u emërua si gjyqtar në atë gjykatë në vitin 2001. Ai shërbeu për disa vite si president i saj dhe në gjykatën e apelit. Në një intervistë , ai tha se pozicioni i tij ishte "goditës" dhe "i frikshëm": dikur fëmijë i burgosur i nazistëve që tani kryeson gjykimin për krimet, përfshirë gjenocidin. Ai ka qenë veçanërisht krenar për një vendim që “përcaktoi përdhunimin dhe skllavërinë seksuale si krime kundër njerëzimit”.

Në të 90-at e tij, Meron është përsëri profesor i drejtësisë , këtë herë në Universitetin e Oksfordit, si dhe këshilltar i Khan, shefit të ICC-së, së fundmi për çështjen kundër liderëve izraelitë dhe të Hamasit.

Është thelbësore të kujtojmë se kërkesa e Khan për urdhër nuk është një bindje. Ajo që Meron dhe ekspertët e tjerë konfirmuan është se provat dhe ligji ofrojnë një bazë për të gjykuar Netanyahun dhe Gallant, si dhe figurat e Hamasit, Yahya Sinwar, Mohammed Deif dhe Ismail Haniyeh.

Raporti i ekspertëve hodhi poshtë çdo pretendim izraelit se Gjykatës Ndërkombëtare Penale i mungon qëndrimi. “Palestina, duke përfshirë Gazën, është një shtet për qëllimin e Statutit të ICC-së”, thanë ata. Ndryshe nga Izraeli, ai ka pranuar juridiksionin e gjykatës. Prandaj, gjykata mund të vendosë për veprimet në Gaza – dhe nga palestinezët në territorin izraelit, thotë raporti .

Në një opinion të përbashkët në Financial Times, Meron dhe kolegët e tij theksuan gjithashtu se "akuzat nuk kanë asnjë lidhje me arsyet e konfliktit". Për ta zbërthyer këtë: Izraeli mund të jetë duke luftuar një luftë të justifikueshme mbrojtjeje - por disa izraelitë, përfshirë kreun e qeverisë, mund të kenë kryer krime në mënyrën se si e kanë kryer atë luftë.

Akuzat e propozuara kundër Sinëar, Deif dhe Haniyeh përfshijnë krimin kundër njerëzimit të shfarosjes në vrasjen e civilëve në sulmin e 7 tetorit mbi Izraelin dhe krimet e luftës të marrjes së pengjeve dhe përdhunimit.

Akuza kryesore kundër Netanyahut dhe Gallantit është se ata u angazhuan në "një plan të përbashkët për të përdorur urinë dhe akte të tjera dhune kundër popullatës civile të Gazës" - me qëllim që të çrrënjosin Hamasin, të lirojnë pengjet izraelite dhe të ndëshkojnë popullsinë e Gazës. Me fjalë të tjera, pengimi i ndihmës humanitare nuk ishte një gabim. Thuhet se ishte një mjet i qëllimshëm për të bërë luftë.

Khan rendit llojet e provave që ai mblodhi - intervista me të mbijetuarit, materiale video, imazhe satelitore dhe më shumë. Ai nuk i publikoi vetë provat. Tani për tani, na mbetet të mbështetemi në pikëpamjen unanime të ekspertëve. Të sugjerosh se Meron po persekuton Izraelin duket për të qeshur. Të pretendosh se ai është antisemitik është i turpshëm.

Ky nuk është një vendim. Është një arsye për t'i marrë akuzat seriozisht.

Një fëmijë hebre shikon mbi një fshat në Izrael në korrik 1967. 

Një element kritik i krimeve që pretendon Khan është se ato ishin të qëllimshme - se uria dhe shkaqe të tjera të vdekjes së civilëve ishin një politikë.

Është me të vërtetë e mundur që liderët izraelitë parandaluan qëllimisht ushqimin dhe nevojat e tjera bazë që të arrinin popullin e Gazës—që ndihma u bllokua si një mjet për t'i bërë presion Hamasit për të liruar pengjet apo edhe për të hequr dorë nga sundimi i Gazës. Hamasi ka përdorur civilët e Gazës si mburoja njerëzore; ndoshta Netanyahu u përpoq të përdorte vuajtjet e tyre si një armë kundër Hamasit.

Është gjithashtu e mundur që dështimi për të marrë ushqim për banorët e Gazës është rezultat i shumë faktorëve: të kaosit të betejës, gabimeve egjiptiane, veprimeve të Hamasit, ushtarëve izraelitë që qëllojnë gabimisht mbi punonjësit e ndihmës, ashtu siç kanë qëlluar ndonjëherë gabimisht mbi izraelitë të tjerë, dhe paaftësia e qeverisë izraelite - një vazhdimësi e paaftësisë së mjerueshme që e la Izraelin të papërgatitur më 7 tetor.

Shumë njerëz në botë duket se tashmë janë të sigurt se cila prej këtyre mundësive është e vërtetë, bazuar kryesisht në supozimet e tyre të mëparshme ose cunamin e raportimeve të mediave. Megjithatë, nëse Khan arrin të nxjerrë Netanyahun dhe Gallantin në gjyq, ai do të duhet të vendosë qëllimin me prova të forta.

Ka një mësim tjetër që mora nga gjetja e shënimit të Meron të vitit 1967: Dëshmia më e mirë e qëllimit të qeverisë shpesh qëndron në dokumente që qëndrojnë sekret për dekada. Kjo është edhe më e vërtetë për vendimet në luftë, dhe kjo shton arsyet që vetë Izraeli duhet të hetojë atë që ka ndodhur në Gaza.

Meron viziton një kamp përqendrimi në fshatin Celebici, afër Konjic, parë në Bosnje dhe Hercegovinë, më 26 nëntor 2014. 

Nuk ka gjasa që Gjykata Penale Ndërkombëtare të ketë akses në dokumentet e klasifikuara izraelite. Nga ana tjetër, një komision shtetëror izraelit hetimor për të gjithë drejtimin e luftës – që nga dështimi katastrofik i inteligjencës së 7 tetorit e tutje – do të ishte në gjendje të kërkonte një akses të tillë dhe të thërriste zyrtarët dhe oficerët e lartë për të dëshmuar.

Një pikë e qartë e bërë në njoftimin e Khan është se ai do të shtynte Izraelin nëse ai do të kryente hetimin e tij "të pavarur dhe të paanshëm" të krimeve të supozuara. Ky është parimi i "plotësimit": Juridiksioni i GJNP-së zbatohet vetëm kur sistemet gjyqësore kombëtare dështojnë të veprojnë.

Një komision hetimor nuk është një procedim penal. Por nëse Izraeli do të hetonte veten, atëherë Khan do të kishte arsye të mira për të pezulluar ose përfunduar hetimin e tij.

Megjithatë, brenda Izraelit, është e ditur që qeveria e Netanyahut nuk do të nxisë një komision hetimor me pavarësinë e nevojshme dhe mandat të gjerë. Kjo mund të ndodhë vetëm nëse kriza e fortë politike e vendit çon në rënien e qeverisë dhe zgjedhje të reja.

Netanyahu do të donte të përdorte zemërimin refleksiv të publikut kundër kërkesës së Khan për urdhër-arrest për të rikthyer një pjesë të mbështetjes së tij të humbur. Por reagimi racional është i kundërt: rasti i mundshëm i ICC-së është një arsye më shumë për t'i dhënë fund sundimit të Netanyahut dhe për të hetuar të gjitha aspektet e luftës.

Ose për ta thënë ndryshe: në vitin 1967, në fillim të pushtimit, një qeveri izraelite injoroi një paralajmërim nga një këshilltar jashtëzakonisht i ri për të drejtën ndërkombëtare. Sot, Izraeli duhet t'i kushtojë vëmendje një paralajmërimi të ri nga një autoritet jashtëzakonisht i vjetër mbi ligjet e luftës – të njëjtit njeri.

Burimi: Foregin Policy/Përshtati Gazeta Si

Shënim: Gershom Gorenberg është një gazetar dhe historian izraelit. 


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë