Rend dhe Ligj

Shkatërrohet grupi shqiptar i trafikut të kokainës, Eldi Dizdari fshihet në Dubai

Eldi Dizdari, një personazh i përfolur si i përfshirë në disa ngjarje kriminale, është shoqëruar në polici në Dubai gjatë një operacioni ndërkombëtar të shtrirë në disa shtete, si Itali, Shqipëri, Belgjikë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Gjermani, Greqi, Holandë, Rumani, Hungari dhe Ekuador.

Ai është një personazh i njohur i trafikut të kokainës dhe dyshohet se ka qenë i përfshirë edhe në vrasjen e ndodhur në Bllok dy vite më parë. Dizdari është kushëriri i Arbër Çekajt, pronari i kompanisë “Arbri Garden” ku para më shumë se një viti u sekuestrua një sasi prej 613 kilogramësh kokainë.

Operacioni në fjalë i koduar “Los Blancos” goditi një organizatë të trafikut ndërkombëtar të kokainës.

Një operacion i pashembullt ndërkombëtar që përfshin autoritetet gjyqësore në 10 vende ka rezultuar në zhdukjen e plotë të grupit kriminal- ‘KOMPANIA BELLO’, një nga rrjetet më aktive të trafikut të kokainës në Europë.

“Mposhtet karteli kriminal i konsideruar lider i grupeve shqiptare të specializuara në trafikun e drogës në kontinent”, thonë hetuesit italianë.

Si rezultat i këtij aksioni të përbashkët, u arrestuan 20 persona. Në Itali (5), Holandë (2), Gjermani (2), Greqi (2), Rumani (1), Hungari (1), Spanjë (1), Shqipëri (5) dhe Emirati i Dubait (1).

Të arrestuarit në Shqipëri janë Gentjan Manaj në Tiranë, Elvis Jaupaj dhe Jorin Llambro në Vlorë, Rexhino Ibrahimi në Durrës, dhe Vladimir Lesaj në Lezhë.

Mësohet se “koka” e këtij karteli shqiptar të trafikut ndërkombëtar të drogës ka qenë Gramoz alias Dritan Rexhepi. Ky i fundit është një emër i njohur për drejtësinë shqiptare, pasi lidhet me rrëmbimin i 47-vjeçarit Jan Prenga.

Dritan Rexhepi ka dhënë porosinë për rrëmbimin dhe vrasjen makabre të tij, më 17 janar 2020, në Kamëz. Aktualisht, Rexhepi ndodhet në një burg të sigurisë së lartë në Ekuador, për trafik ndërkombëtar droge. Gjithashtu, emri i Dritan Rexhepit është i skeduar në Shqipëri edhe për vrasjen e disa policëve në Krujë.

Policia jep emrat edhe të shqiptarëve të tjerë të arrestuar në disa shtete të botës. Në Spanjë është arrestuar Sokol Aliko, në Rumani Lek Colaj, në Holandë Gjergj Lesaj kurse në Hungari Robert Varga.

Në Norvegji është zbuluar edhe Altin Velsula, për të cilin është dhënë masa e arrestit me burg edhe pse ndodhet aktualisht në burg në vendin nordik.

Të dyshuarit janë vendosur në paraburgim për trafik ndërkombëtar të substancave narkotike, mbajtje dhe shpërndarje të paligjshme të drogës dhe sulmeve brutale, përfshirë vrasjen.

Këto arrestime ndjekin ato të 84 anëtarëve të tjerë të këtij grupi kriminal në fillim të hetimeve në Itali, Ekuador, Holandë, Mbretëri e Bashkuar, Zvicër dhe Gjermani.

Operacioni konsiderohet më i madhi i këtij lloji ndonjëherë kundër krimit të organizuar shqipfolës dhe është rezultat i një Ekipi të Përbashkët Hetimor me pjesëmarrjen e Italisë dhe Holandës, në të cilin palët kanë punuar ngushtë së bashku për pesë vjet. Rreth 4 tonë kokainë dhe mbi 5.5 milion € në para janë kapur gjatë këtij hetimi.

Për vite me radhë, importuesit ndërkombëtarë të kokainës punuan veçmas nga shitësit me shumicë dhe bandat që shpërndanin drogën në rrugë. Në këtë rast, rrjeti shqipfolës nën hetim hodhi poshtë të gjithë modelin dhe kontrolloi të gjithë zinxhirin - nga rregullimi i dërgesave të mëdha direkt nga Amerika e Jugut deri te shpërndarja në të gjithë Europën.

Duke përdorur mjete të sofistikuara të koduara të komunikimit, kreu i organizatës - një shtetas shqiptar 40-vjeçar me qendër në Ekuador - negocioi drejtpërdrejt me kartelet e drogës në Amerikën e Jugut, organizoi dërgesat e mëdha të kokainës në portet kryesore të Europës dhe, me ndihmën e bashkëpunëtorëve të vendosur në Italia, Holanda dhe Shqipëria, organizuan shpërndarjen në të gjithë Evropën. Kokaina ishte kontrabanduar përtej kufijve evropianë të fshehur në automjete të pajisura me ndarje të fshehura të sofistikuara.

Kriminelët pastruan të ardhurat e tyre duke përdorur një sistem nëntokësor dërgesash alternative me origjinë kineze, i njohur si sistemi fei ch'ien.

Ngjashëm me sistemin e transferimit të hawala, njerëzit që përdorin fei ch’ien depozitojnë një shumë në një ‘agjenci’ rrjeti në një vend. Një operator tjetër tërheq shumën ekuivalente diku tjetër në botë dhe ia kalon marrësit të synuar.

Duke mos lënë asnjë gjurmë të dëshmive treguese për hetuesit e zbatimit të ligjit, rrjeti besohet të ketë pastruar miliona euro përmes këtij sistemi.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë