Vende dhe Udhetime

Etiopia: Vendi ku një vit zgjat 13 muaj

Jo vetëm kaq, kalendari etiopian është gjithashtu shtatë vjet e tetë muaj prapa kalendarit perëndimor, duke e bërë të shtunën fillimin e vitit 2014.

Kjo ndodh sepse llogarit ndryshe vitin e lindjes së Jezu Krishtit. Kur Kisha Katolike ndryshoi llogaritjen e saj në 500 pas Krishtit, Kisha Ortodokse Etiopiane nuk e bëri.

Pra, viti i ri bie në 11 shtator në kalendarin perëndimor, ose 12 shtator në vitet e brishtë, në fillim të pranverës.

Ndryshe nga fëmijët që rriten diku tjetër, nuk ka shumë nevojë që të rinjtë etiopianë të mësojnë vjersha për të kujtuar sa ditë ka çdo muaj.

Në Etiopi është e thjeshtë: secili prej 12 muajve ka 30 ditë dhe i 13-ti, i fundit i vitit, ka pesë ose gjashtë ditë, në varësi të faktit nëse është një vit i brishtë.

Koha gjithashtu llogaritet ndryshe, me ditën e ndarë në dy pjesë 12-orëshe duke filluar nga ora 06:00, gjë që do të bënte mesditën dhe mesnatën gjashtë në orën etiopiane.

Pra, nëse dikush ju thotë të takoheni në Addis Abeba në orën 10 për një filxhan kafe, mos u habitni nëse ata ngrihen në orën 16:00.

Një paradë mbahet çdo vit për të shënuar Betejën e Adwa, ishte 125 vjetori në Mars

I vetmi vend afrikan që nuk u kolonizua kurrë

Italia u përpoq të pushtonte Etiopinë, ose Abisininë siç njihej gjithashtu, në 1895, kur fuqitë europiane po ndërtonin kontinentin afrikan mes tyre por ajo vazhdoi të pësojë një humbje poshtëruese.

Italia kishte arritur të kolonizonte Eritrean fqinje pasi një kompani italiane e anijeve bleu portin Assab të Detit të Kuq. Konfuzioni pas vdekjes në 1889 të perandorit etiopian Yohannes IV më pas lejoi Italinë të pushtonte malësitë përgjatë bregdetit.

Por disa vjet më vonë kur Italia u përpoq të shtynte më tej në Etiopi, ajo u mund në Betejën e Adëa. Katër brigada të trupave italiane u kapën brenda pak orësh më 1 mars 1896 nga etiopiasit që shërbenin nën perandorin Menelik II.

Italia u detyrua të nënshkruajë një traktat që njeh pavarësinë e Etiopisë, megjithëse dekada më vonë udhëheqësi fashist Benito Musolini e shkeli atë, duke pushtuar vendin për pesë vjet.

Një nga pasardhësit e Menelikut, Perandori Haile Selassie, përfitoi nga fitorja e tij italiane duke nxitur krijimin e Organizatës së Unitetit Afrikan (OAU), tani Bashkimi Afrikan, i cili ka selinë e tij në kryeqytetin e Etiopisë, Addis Abeba.

"Liria jonë është e pakuptimtë nëse të gjithë afrikanët nuk janë të lirë," tha Selassie në nisjen e OAU në 1963, një kohë kur pjesa më e madhe e kontinentit ishte ende e sunduar nga fuqitë europiane.

Ai ftoi ata që drejtonin luftën kundër kolonializmit për trajnim, përfshirë Nelson Mandelën e Afrikës së Jugut, të cilit iu dha një pasaportë etiopiane, e cila i lejoi atij të udhëtonte nëpër Afrikë në 1962.

Rastafarianët adhurojnë Perandorin Haile Selassie

Kjo buron nga një citim në vitin 1920 nga udhëheqësi me ndikim i të drejtave të njerëzve me ngjyrë xhamajkanë Marcus Garvey, i cili ishte prapa lëvizjes “Back to Africa”.

Perandori Etiopian u përshëndet nga dhjetëra mijëra Rastafarianë kur shkoi në Xhamajka në 1966

Një dekadë më vonë, kur 38-vjeçari Ras Tafari (ose Shefi Tafari) u kurorëzua Haile Selassie I i Etiopisë, shumë në Xhamajkë e panë këtë si profecinë që po realizohej dhe lëvizja Rastafari lindi.

Legjenda e Reggae, Bob Marley ishte i rëndësishëm në përhapjen e mesazhit Rasta dhe teksti i këngës së tij, Ëar, citon fjalimin e perandorit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së në 1963 duke bërë thirrje për paqen botërore: "Deri kur filozofia që mban një racë superiore dhe një tjetër inferiore është diskredituar përfundimisht dhe braktisur… deri në atë ditë, kontinenti afrikan nuk do ta njohë paqen”.

Haile Selassie (majtas) mohoi se ishte i pavdekshëm

Titulli i Marley's “Exodus”, i quajtur nga revista Time si albumi i Shekullit 20, pasqyron dëshirën e Rastafari për t'u kthyer në Afrikë, të cilën miliona njerëz u detyruan të largoheshin gjatë tregtisë transatlantike.

Deri më sot, një komunitet i vogël Rastafarian jeton në qytetin etiopian të Shashamene, 225 km (150 milje) në jug të Addis Ababa, në tokën e dhënë nga Selassie për njerëzit me ngjyrë nga Perëndimi, të cilët e kishin mbështetur atë kundër Musolinit.

Selassie, një i krishterë ortodoks, mund të mos ketë qenë një besimtar Rasta, duke këmbëngulur se ai nuk ishte i pavdekshëm, por Rastafarianët ende e nderojnë atë si Luani i Judës.

Kjo është një referencë për prejardhjen e pretenduar të Selassie, për të cilën Rastafarians dhe shumë Etiopianë, besojnë se mund të gjurmohet në mbretin biblik Solomon.

Shtëpia e Arkës së Besëlidhjes

Për shumë etiopianë, dy pllakat me Dhjetë Urdhërimet, për të cilat Bibla thotë se i janë dhënë Moisiut nga Zoti, nuk humbasin.

Kisha Ortodokse Etiopiane thotë se arka është nën roje të vazhdueshme në kishën Aksum, Zoja jonë Maria e Sionit, ku askush nuk lejohet ta shohë.

Tradita thotë se kisha ka këtë relike të çmuar falë Mbretëreshës së Shebës, ekzistenca e së cilës mund të kundërshtohet nga historianët, por në përgjithësi jo nga etiopiasit.

Ata besojnë se ajo udhëtoi nga Aksum në Jerusalem për të vizituar mbretin Solomon për të mësuar më shumë rreth urtësisë së tij të njohur në rreth 950 para Krishtit.

Historia e udhëtimit dhe joshjes së saj nga Solomoni janë të detajuara në eposin Kebra Nagast (Lavdia e Mbretërve), një vepër letrare etiopiane e shkruar në gjuhën Ge'ez në Shekullin XIV.

Ajo tregon se si Makeda, Mbretëresha e Shebës, lindi një djalë, Menelik (që do të thotë Biri i të Urtit) dhe si vite më vonë ai udhëtoi në Jerusalem për të takuar babanë e tij.

Solomoni donte që ai të qëndronte dhe të sundonte pas vdekjes së tij, por u pajtua me dëshirën e të riut për të shkuar në shtëpi, duke e dërguar përsëri me një kontigjent izraelitësh, njëri prej të cilëve vodhi arkën, duke zëvendësuar origjinalin me një falsifikim.

Kur Menelik zbuloi se ai pranoi ta mbante atë, duke besuar se ishte vullneti i Zotit që të qëndronte në Etiopi dhe për të krishterët ortodoksë të vendit ajo mbetet e shenjtë dhe diçka që ata janë ende të gatshëm ta mbrojnë me jetën e tyre.

Kjo ishte e dukshme vitin e kaluar kur, gjatë konfliktit që ka shpërthyer në rajonin verior të Etiopisë Tigray, ushtarët nga Eritrea thuhet se u përpoqën të plaçkisnin kishën Zoja Mari e Sionit pas një masakre të tmerrshme.

Një nëpunës civil në qytet i tha BBC se të rinjtë vrapuan në vend për të mbrojtur arkën: "Çdo burrë dhe grua i luftoi ata. Ata qëlluan me armë dhe vranë disa, por ne jemi të lumtur pasi nuk dështuam të mbrojmë thesaret tona".

Shtëpia e muslimanëve të parë jashtë Arabisë

"Nëse do të shkonit në Abisini, do të gjeni një mbret që nuk do të tolerojë padrejtësinë," thuhet se Profeti Muhamed u tha ndjekësve të tij kur ata u përballën për herë të parë me persekutimin në Mekën e shekullit të 7-të, në Arabinë Saudite të sotme.

Kjo ishte në kohën kur profeti sapo kishte filluar predikimet e tij, të cilat rezultuan aq të njohura saqë ai u pa si një kërcënim nga sundimtarët jomuslimanë të qytetit.

Duke marrë këshillën e tij, një grup i vogël u nis për në Mbretërinë e Aksum, e cila më pas mbuloi pjesën më të madhe të Etiopisë dhe Eritresë së sotme, ku ata u mirëpritën dhe u lejuan të praktikonin fenë e tyre nga monarku i krishterë Armah, titulli mbretëror i të cilit në Ge ' ez ishte Negus, ose Negashi në arabisht.

Fshati Negash, në atë që tani është Tigray, është vendi ku mendohet se këta emigrantë janë vendosur dhe kanë ndërtuar atë që konsiderohet nga disa si xhamia më e vjetër në Afrikë.

Muslimanët vendas besojnë se 15 dishepuj të profetit janë varrosur gjithashtu në Negash.

Në historinë islame kjo lëvizje në Aksum u bë e njohur si Hixhra ose migrimi i parë.

Sot muslimanët përbëjnë gati 34% të më shumë se 115 milion banorëve të Etiopisë.

Burimi: BBC. Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë