Audio-Lajme shkurt 15 janar 2020

Garancia e paktit me Ramën? Basha: U rikthehemi protestave Lulzim Basha nuk i beson Edi Ramës dhe si garanci që marrëveshja e arritur së fundmi për reformën zgjedhor janë qytetarët dhe faktori ndërkombëtar. Basha e paralajmëroi rivalin e tij politik se çdo përpjekje për...

Audio-Lajme shkurt 29 tetor 2019

Ligji i luftës dhe minoriteti, për çfarë biseduan Rama dhe Mitsotaqis në AthinëKa përfunduar pas 55 minutash takimi mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe atij grek, Qiriakos Mitsotaqis në Athinë. Dy liderët raportohet se kanë diskutuar disa çështje të rëndësishme, si marrëveshja për detin, apo dhe të drejtat e minoritetit grek në Shqipëri, apo dhe qëndrimi i...

Audio-Lajme shkurt 28 tetor 2019

Negociatat, BE thërret liderët e Ballkanit në BrukselPas vendimit për të mos hapur negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, Kryeministri Edi Rama dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor janë ftuar në Bruksel mes shqetësimeve për perspektivën e anëtarësimit në union. Liderët e Ballkanit janë ftuar nga shefja e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini, të martën...

Audio-Lajme shkurt 25 tetor 2019

SPAK me tetë prokurorë, drejtuesi i përkohshëmKëshilli i Lartë i Prokurorisë ka vendosur që të miratojë tetë prokurorë si pjesë e SPAK, duke vendosur gjithashtu që drejtuesi i saj të caktohet në mënyrë të përkohshme. Prokuroria e Posaçme, SPAK krijohet me 10 anëtarë, si numër minimal, por kryetari i KLP-së, Gent Ibrahimi deklaroi se do të jenë...

Audio-Lajme shkurt 24 tetor 2019

PS e hapur për ndryshimin e sistemit, Gjiknuri: Mirëpresim PDPartia Socialiste ka pranuar që të diskutojë mbi ndryshimin e sistemit zgjedhor, duke i kërkuar opozitë së re parlamentare t’i paraqesë propozimet. Bashkëkryetari socialist Damian Gjiknuri foli pas mbledhjes së komisionit të reformës duke bërë të ditur se u ka kërkuar deputetëve të opozitës parlamentare paraqitjen e propozimeve...

Audio-Lajme shkurt 22 tetor 2019

BE diskuton sërish hapjen e negociatave në nëntorLiderët e Bashkimit Europian do të përballen sërish me vendimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në nëntor. Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte ka propozuar hapjen për të katërtën herë të këtij diskutimi në mbledhjen e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme, muajin e ardhshëm.Gazeta europiane “Politico”...

Audio-Lajme shkurt 21 tetor 2019

Rama: S’iki. Do flas me Macron! Reforma zgjedhore brenda vitit, me apo pa PDPak pasi Lulzim Basha përfundoi deklaratën e tij për shtyp, ku kërkoi dorëheqjen e Kryeministrit Edi Rama dhe zgjedhje të parakohshme, kreu i Qeverisë doli nga një mbledhje e kryesisë së Partisë Socialiste, ku fjalën e nisi me togfjalëshin “proces zgjedhor”, por brenda partisë....

Audio-Lajme shkurt 18 tetor 2019

Makron sqaron refuzimin për Shqipërinë: Progres jo të mjaftueshëmPresidenti i Francës, Emmanuel Macron pas mbylljes së takimit dy ditor në Brukesl deklaroi për mediat se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë progres dhe kanë ndërmarrë reforma të guximshme, por sipas tij, kjo nuk mjafton për nisjen e bisedimeve me familjen e madhe të Bashkimit Europian. Sipas...

Audio-Lajme shkurt 17 tetor 2019

Rama lobon në Bruksel, pas Hahn takon MogherininKryeministri Edi Rama prej dy ditësh ndodhet në Bruksel për të lobuar për çeljen e negociatave. Pas takimit me Donal Tusk presidentin të Këshillit Europian, sot Rama ka takuar komisionierin për Zgjerimin, Johaness Hahn dhe më pas komisioneren për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini.Në një deklaratë për median Hahn u...

Audio-Lajme shkurt 16 tetor 2019

Orët vendimtare për negociatat, Rama drejt Brukselit për të lobuarKryeministri Edi Rama është nisur në drejtim të Brukselit për të lobuar për hapjen e negociatave. Ai do të marrë pjesë së bashku me Zoran Zaev në një tryezë të kryeministrave të majtë europianë si përpjekje për të marrë “Po”-në e negociatave. Takimi është konceptuar në një format...

Audio-Lajme shkurt 15 tetor 2019

Negociatat, Rama: Ne i bëmë detyrat, por Franca…Pritshmëritë e kryeministrit Edi Rama që Bashkimi Europian do të hapë negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë më 18 tetor janë të ulta, por jo të zbehta plotësisht. Përmes një video-mesazhi të publikuar në rrjetet sociale, Rama “fajësoi” presidentin francez, Emmanuel Macron për këtë. Kryeministri thotë se ky qëndrim francez nuk...