Audio-Lajme 23 shtator 2019

Tërmeti, Qeveria premton dëmshpërblim për dëmtimet Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku deklaroi se qeveria do të dëmshpërblejë të gjitha dëmet me fondet e veta në mbi 500 banesave të dëmtuara nga tërmeti i fuqishëm i së shtunës. Mbi 70 inxhinierë do të angazhohen për të vlerësuar dëmet...

Audio-Lajme 14 qershor 2019

Meta shkresë KQZ-së, kërkon numrin real të deputetëveNjë ditë pas mazhoranca paralajmëroi mbledhjen e firmave për shkarkimin e presidentit, kreu i shtetit i është drejtuar zyrtarisht Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të njohur me numrin real të deputetëve të Parlamentit. PD dhe LSI dorëzuan mandatet në bllok dhe plotësimi i vakante të deputetëve nuk u realizua plotësisht,...

Audio-Lajme 13 qershor 2019

Rama: Meta gaboi. I vendosur për 30 qershorin Kryeministri Edi Rama ka derdhur të gjithë bateritë e tij 50-minutëshe kundër aktit të presidentit për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, duke e cilësuar më të paimagjinueshmen e mundshme. Kryeministri Rama tha se “Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi janë thjesht kukulla, pasi ata komandohen nga dy persona Sali...

Audio-Lajme 12 qershor 2019

Kosova feston ditën e çlirimitKosova ka festuar sot me një ceremoni madhështore 20-vjetorin e hyrjes ushtarake të NATO-s në Prishtinë, duke i dhënë fund represionit serb ndaj shqiptarëve të Kosovës. Kjo ditë historike ka bërë bashkë në Prishtinë ish-presidentin amerikan Bill Clinton, ish-sekretaren e shtetit Madeline Albright, gjeneralin amerikan Wesley Clark dhe shumë personalitete tjera që kontribuuan...

Audio-Lajme 11 qershor 2019

Rezoluta e PS kundër Metës, si një “kamerdare shpëtimi” për KQZ Përmbajtja e projektrezolutës që socialistët do të diskutojnë këtë të enjte në seancë parlamentare kundër dekretit të Presidentit Ilir Meta që anulon 30 qershorin si datë zgjedhjesh, në thelb më shumë duket si një “kamerdare shpëtimi” për administratën zgjedhore që të shpërfillë vendimin e kreut të...

Audio-Lajme 10 qershor 2019

Meta sfidon mazhorancën, anulon “Live” 30 qershorin: Zgjedhjet i vendos unëPresidenti Ilir Meta sfidoi mazhorancën dhe thirrjet e saj se dekreti për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit është nul, duke e firmosur këtë dekret drejtpërdrejt në fund të konferencës së paralajmëruar për mediat. Në fillim kreu i shtetit interpretoi kompetencën që i jep Kushtetuta për caktimin...

Audio-Lajme 8 qershor 2019

Paralajmërimi i fortë i SHBA: Nëse ka dhunë, Basha dhe Kryemadhi do të jenë përgjegjësVetëm pak orë para protestës së tetë kombëtare të opozitës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës përcjellin mesazhe të drejtpërdrejta për liderët e opozitës, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi. Matthew Palmer, zëvendësndihmës-Sekretar i Shtetit deklaroi se nëse në protestat e ardhshme ka akte...

Audio-Lajme 7 qershor 2019

Nuk ka vendim, Gjermania i shtyn negociatat për në shtator! Gjermania duket të jetë tërhequr nga vendimi për nisjen e bisedimeve me vendin tonë në qershor.Parlamenti gjerman nuk arriti të dalë me një vendim për hapjen e negociatave të pranimit duke e lënë qeverinë pa mandat për të miratuar nisjen e bisedimeve këtë muaj. Duke qenë se...

Audio-Lajme 6 qershor 2019

Holanda bën ndarjen: Jo Shqipërisë, por për Maqedoninë dera mbetet e hapurQeveria holandeze ka diskutuar ditën e sotme në parlament vendimin e saj në lidhje me hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke i dhënë një shuplakë të fortë Tiranës zyrtare.Ministri i Jashtëm holandez, Stef Blok, është shprehur në Dhomën e...

Audio-Lajme 5 qershor 2019

‘Bild’ plas përgjimet: Bosi i Shijakut Astrit Avdylaj në telefon me Vangjush Dakon Prestigjiozja gjermane “Bild” ka zbardhur një pjesë të përgjimeve të Dosjes 339 që njihet si ajo e shitblerjes së votave ku flitet për zgjedhjet në Qarkun e Durrësit. Një ditë më parë gazetari Piter Tide, paralajmëroi se “Bild” do të publikonte përgjime të...

Audio-Lajme 31 maj 2019

Holanda dorëzon kërkesën në Bruksel: Pezulloni vizat për shqiptarëtHolanda ka dorëzuar sot zyrtarisht në Komisionin Europian kërkesën për rikthimin e vizave për shqiptarët, nën argumentin e rritjes së emigracionit dhe kriminalitetit nga vendi ynë. Në letrën drejtuar Komisionerit për Emigrimin dhe Punët e Jashtme, Dimitris Avramopulos, Holanda kërkoi me shkrim që Komisioni Europian të konsiderojë pezullimin e...