Audio-Lajme shkurt 20 nëntor 2019

Padia e Metës ndaj Dvoranit, si e kërcënon KED-nëPadia e Presidentit Ilir Meta ndaj Ardian Dvoranit rrezikon të nxjerrë jashtë funksionit Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, pasi Dvorani është i vetmi emër nga Gjykata e Lartë për KED-në. Por, nëse prokuroria do ta marrë të pandehur penal,...

Audio-Lajme shkurt 5 shtator 2019

Milionat e fituara në tendera nga kompanitë e të arrestuarve për mashtrim me TVSHMiliona e siguruara nga skema e mashtrimit me rimbursimin e TVSH nuk janë të ardhurat e vetme që dyshohet se kanë siguruar të paktën dy nga shtatë biznesmenët e arrestuar nga Policia e Tiranës në kuadër të operacionit antiinformalitet. Haxhi Sala, si pronar i...

Audio-Lajme shkurt 3 shtator 2019

Nis zyrtarisht hetimi i Metës. Opozita: Shtyni afatin. Venecia më datë 9 në TiranëKomisioni i posaçëm hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta miratoi me 7 vota pro dhe 1 kundër planin e punës. Në të parashikohet thirrja në seancë dëgjimore të presidentit Meta. Deputetët e opozitës kërkuan që afati i komisionit të shtyhet, pasi duhet...

Audio-Lajme shkurt 4 shtator 2019

Kriza politike/ Zyrtari i DASH kërkon bashkëpunim me PD-në për reformën zgjedhoreDavid Kostelançik, zyrtari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit ka mbërritur në Shqipëri dhe ka nisur takimet me udhëheqësit politikë. Takimin e parë Kostelançik e zhvilloi me kryeparlamentarin Gramoz Ruçi. Drejtori i për Europën Qendrore Jugore në Departamentin e Shtetit në këtë takim ka kërkuar...

Audio-Lajme shkurt 2 shtator 2019

10 biznesmenët që u bënë kryebashkiakëBiznesmenët vazhdojnë të dominojnë në skenën politike shqiptare, jo vetëm në Parlament, por edhe në bashki. Gazeta Si ka publikuar emrat e 10 biznesmenëve që i janë futur politikës duke marrë drejtimin e bashkive. Lista fillon që me kryebashkiakun e Kukësit, Safet Gjici, i cili prej vitesh është angazhuar në politikë. Më...

Audio-Lajme shkurt 30 gusht 2019

Të hënën nis sesioni i ri parlamentarTë hënën e parë të shtatorit nis sesioni i ri parlamentar. Nëpërmjet një njoftimi, Kuvendi sqaron se më datë 2 shtator, ora 18:00 do të zhvillohet seanca e parë parlamentare. Rendi i ditës së seancës së parë plenare është i publikuar në faqen e Kuvendit.Ndërkohë, edhe ky sesion parlamentar do të...

Audio-Lajme shkurt 29 gusht 2019

Katër pikat e ndarjes së madhe Rama-BushatiKatër janë ndasitë në qëndrime mes Edi Ramës dhe Ditmir Bushatit, që kanë rindezur përplasjen e tyre brenda Partisë Socialiste pas dorëheqjes së Valdrin Pjetrit në Shkodër, si pasojë e ligjit të dekriminalizimit. Ish-ministri i Jashtëm kërkon së pari që drejtuesit e partisë t’u kërkojnë ndjesë qytetarëve për kandidatin e përzgjedhur,...

Audio-Lajme shkurt 28 gusht 2019

Raporti, Kuvendi pati 22 deputetë “memecë”Parlamenti shqiptar me largimin e opozitës është dobësuar më tepër si institucion, duke e zbehur dhe dobësuar rolin kontrollues ndaj qeverisë. Ky është konstatimi i nxjerrë në raportin monitorues të Institutit të Studimeve Politike i publikuar së fundmi. Parlamenti në kohën e krizës është shoqëruar me dorëzim mandatesh të opozitës kryesore dhe...

Pse gratë bënin seks më të mirë në Socializëm

Një nga atraksionet më popullore turistike në Berlin,  është Muzeu i Gjermanisë Lindore, i hapur më 2006-ën dhe që, synon t’u tregojë vizitorëve sesi ka qenë jeta e njerëzve të thjeshtë në Republikën Demokratike të Gjermanisë, përpara rënies së Murit të Berlinit. Muzeu përdor instalacione ndëraktive dhe ekspozita dokumentesh, fotografish dhe objektesh shtëpiakë, për të përmbledhur të...

Xhudisti shqiptar që ëndërron Olimpiadën për herë të parë

Quhet Indrit Çullhaj. Është vetëm 21 vjeç. Por me arritjet e tij ka bërë që flamuri shqiptar të ngrihet në shumë vende të botës. Në moshe fare të re, por ka filluar të hedhë hapa të sigurt drejt një karrierë të lavdishme në këtë sport që momentalisht dominohet nga një shqiptare tjetër, Majlinda Kelmendi. Lidhja e Indritit...

Audio-Lajme shkurt 23 korrik 2019

OSBE, kritika Ramës për ligjin e mediasPërfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Desir i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama për të rishikuar ligjin për lirinë e medias.Desir shprehet se duhet rishikim i ligjeve mbi mediat online në Shqipëri. Sipas tij, duhen bërë disa përmirësime të tjera në projektligj.“Vërej që ka pasur përmirësime të...