Vende dhe Udhetime

A mund të ringjallin disa mjekë argjentinas një fshat të tërë italian?

Kur njerëzit në të gjithë Italinë filluan të shesin ndërtesa të shkatërruara për koston e një ekspresi, njerëzit nga e gjithë bota nxituan të blinin prona aty, për shumë arsye të ndryshme.

Nuk ka të bëjë gjithmonë me ndjekjen e ëndrrës idilike për të jetuar ‘La Dolce Vita’ në një fshat rural, të përgjumur, ku koha ndalon.

Për disa, është pjesë e një ndryshimi karriere: një përmirësim radikal profesional që vjen me një mënyrë jetese më të qetë.

Shitja e ndërtesave një euro (1 dollarë) dhe të lira në qytetin sicilian të Mussomeli po josh mjekët argjentinas me origjinë italiane, të cilët planifikojnë të zhvendosen aty dhe t'i japin një kthesë të re jetës së tyre.

"Për shkak të mungesës së mjekëve në spitalin e fshatit është nënshkruar një partneritet midis universitetit të Rosarios në Argjentinë dhe bashkisë sonë për të plotësuar vendet vakante dhe së shpejti do të kemi mjekë të rinj argjentinas që flasin rrjedhshëm italisht", thotë kryebashkiaku i Mussomeli, Giuseppe Katania.

Partneriteti filloi si një mjet promovues për të joshur investimet e huaja për rigjenerimin urban të Mussomeli, thotë Catania, dhe tani po bën më shumë sesa thjesht adresimi i një emergjence të kujdesit shëndetësor.

"Këta mjekë të rinj janë gjithashtu të interesuar të kontribuojnë në projektet e rivitalizimit që po zhvillohen për t'i dhënë frymë të re fshatit tonë të shpopulluar, duke përfshirë blerjen dhe rivendosjen e shtëpive të braktisura në qendrën historike, që ka qenë suksesi ynë më i madh".

Vitet e fundit Mussomeli ka shitur mbi 300 prona të lira, duke filluar nga 5,000 euro dhe 150 shtëpi prej një euro, duke joshur profesionistë të huaj. Shumë blerës të rinj vijnë nga Argjentina, ku familjet mussomeli emigruan në vitet 1900.

Një numër mjekësh italo-argjentinas vizituan së fundmi Mussomelin për t'u takuar me autoritetet, fëmijët e shkollës dhe kolegët e ardhshëm dhe për të marrë një ndjenjë të atmosferës së qytetit.

Për kirurgun Leonardo Roldan, lëvizja në Siçili ka një qëllim të dyfishtë.

“Unë jam ende mjaft i ri, 49 vjeç, kështu që është më shumë se thjesht një ndryshim profesional në karrierën time: Është zgjedhja për të bërë një jetë ndryshe, e kundërta nga ajo që jetoj në Argjentinë, dhe për të marrë familjen time me vete".

Roldan, i cili më parë jetonte në Italinë veriore, thotë se kurrë nuk e kuptoi se sa e bukur ishte Siçilia derisa zbuloi Mussomeli, gjë që e ndihmoi gjithashtu të kapërcejë disa paragjykime për jugun e thellë që kishte marrë ndërsa jetonte në veri.

"Mussomeli është një shkëputje totale nga realiteti im i përditshëm. Është një botë tjetër: e qetë, paqësore, ku vendasit udhëheqin një mënyrë jetese të thjeshtë. Kam kuptuar se ne të gjithë, në një moment të jetës sonë, duhet të ngadalësojmë dhe ta marrim me qetësi jetën. Duhet të marrim më shumë kohë për të shijuar gjërat cilësore".

Për të, Mussomeli është shansi për të jetuar një jetë me ritme më të ngadalta dhe për të përdorur kohën e tij të lirë për të shijuar atë që do më shumë: vrapim nëpër kodrat e fshatit të mbushura me dele që kullosin dhe eksplorojnë mrekullitë e Siçilisë. Ai e krahason atë me heqjen dorë nga ushqimi i shpejtë për ushqim të ngadaltë.

Roldan ka në plan të shpërngulet nga Argjentina me të gjithë familjen e tij, duke përfshirë edhe qenin, dhe tashmë ka parë disa prona.

"Bashkia e qytetit ka bërë një punë të mrekullueshme me skemën e shtëpive të lira dhe në një moment, pasi të jem rregulluar, mund të blej dhe rimodeloj një të tillë”, thotë ai.

Fillimisht, ai planifikon të transferohet në një shtëpi rurale me një kopsht në periferi të Mussomeli, por nëse kontrata e tij njëvjeçare zgjatet, ai do të ishte i lumtur të niste një aventurë një euro ose më të lirë për rimodelimin e shtëpisë.

"Unë nuk dua që të jetë një investim, as ta kthej në një butik apo aktivitet tregtar. Do të jetë një vend që mund ta quaj shtëpi për të ardhmen".

Kalimi në Mussomeli do t'i lejojë gjithashtu Roldanit të rilidhet me rrënjët e tij italiane, duke pasur parasysh se katër stërgjyshërit e tij emigruan në Argjentinë nga Italia.

Argjentina ka kaluar një krizë ekonomike, e cila është gjithashtu një faktor në vendimin për të lëvizur, thotë pediatri italo-argjentinas Diego Colabianchi, nga Rosario. Edhe gruaja e tij, një gjinekologe, ka të ngjarë t'i bashkohet radhëve të mjekëve në Mussomeli.

"Kam studiuar në Itali, na pëlqen dhe na mungon të jetojmë në Itali. Rekrutimi është një mundësi për t'u rikthyer dhe jam i emocionuar me perspektivën e një ndryshimi të jetës. Nuk kam qenë kurrë në Mussomeli më parë, por e shoh vërtet se unë do të jetoja atje i lumtur”.

Colabianchi thotë se dëshiron një përvojë të re në një mjedis paqësor të rrethuar nga natyra dhe ku kuzhina e mrekullueshme, autentike siciliane është vetëm një pikë tjetër plus.

"Në këtë fazë të jetës sime, nuk mund ta shihja veten duke jetuar as në Romë, shumë kaotike. Por Mussomeli është perfekt, jo shumë i vogël, diku mes një fshati dhe një qyteti. Më pëlqen vendndodhja e tij e pazakontë, lart në male, krejtësisht e kundërta nga fusha e Rosarios ku jetoj tani”.

Ideja për të “rrëmbyer” një pronë të rrënuar dhe për ta rinovuar atë për të ndihmuar në rigjallërimin e vendit e josh atë. Por Colabianchi dëshiron ta bëjë këtë hap pas hapi.

“Vitin e parë në Mussomeli do ta kaloj duke u përshtatur me mjedisin tim të ri, por ëndrra ime është të qëndroj atje dhe të vendosem përgjithmonë, kështu që në një moment të caktuar blerja e një shtëpie një euro, ose një shtëpie të lirë të braktisur në gjendje më të mirë, është me të vërtetë një opsion”.

Për gastroenterologun në Buenos Aires, Edgardo Trape, puna si mjek në Mussomeli është një sfidë e dyfishtë.

"Dua të filloj të bëj gjëra të ndryshme dhe të shoh gjëra të ndryshme. Mbi të gjitha, do të doja një ndryshim profesional dhe kur vizitova Mussomeli, ndjeva këtë energji që kalon nëpër fshat. Është plot jetë."

Trape thotë se puna në Siçili do t'i lejojë atij të jetë më afër fëmijëve të tij në Europë dhe të rilidhet plotësisht me rrënjët e tij siciliane.

"Tre nga gjyshërit e mi erdhën nga qyteti i Caltanissetta, dhe Mussomeli është pjesë e së njëjtës provincë, kështu që nuk mund të jetë thjesht një rastësi".

Ndryshe nga kolegët e tij në Rosario, Trape ka disa shqetësime se Mussomeli mund të jetë paksa i përgjumur për të në krahasim me jetën e tij aktuale në Buenos Aires, për të cilën ai thotë se e shijon plotësisht.

"Ndoshta është paksa shumë i qetë krahasuar me atë që prisja fillimisht, gjë që më habiti kur e vizitova për herë të parë, por jam i lumtur dhe e pres me padurim këtë përvojë".


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë