Ushqim

Pse Meksika po e përdor kaq shumë spirulinën?

Shekuj para se spirulina të konsiderohej një "superushqim", cianobakteret ose algat blu-jeshile ishin një element kryesor diete para-hispanike. Në Meksikë tashmë spirulina po përdoret kudo, nga smoothiet e zakonshëm te pjatat më tradicionale të tilla si tortilla dhe tlayudas (një supë me fasule). Shekuj para se të konsiderohej një "superushqim", cianobakteret ose algat blu-jeshile, e cila rritet kryesisht në liqene të ngrohta, pellgje dhe lumenjtë, ishte një element ushqimor para-hispanik.

Meksikanët korrën substancën e pasur me proteina nga sipërfaqja e Liqenit Texcoco në Meksikën qendrore që më vonë u tha krejtësisht nga Spanjollët për ndërtimin e Mexico City . Aty, ujërat shfaqën ekuilibrin e përsosur të kripës dhe alkalitetit për ‘lulëzimin’ e spirulinës.

"Legjendat thonë që korrierët dhe vrapuesit e Meksikës hanin ëmbëlsira të thata spiruline me misër, fasule, spec djegës për të marrë energji për rrugët e gjata", tha Denise Vallejo, një kuzhinier.

Edhe pa shkencën moderne, Meksika mund të tregojë për të gjitha lëndët ushqyese që e ka bërë spirulinën kaq të preferuar sot. ‘Krenohet’ me rreth 60-70% proteina në peshë dhe ka aminoacide thelbësore dhe shumë vitamina dhe minerale, veçanërisht hekur, mangan dhe vitamina B, sipas Enciklopedisë Mjekësore. Është e shëndetshme dhe relativisht e lehtë për tu rritur, në fakt.

Sigurisht, për pushtuesit spanjollë të mbërritur në Shekullin 16, ajo kryesisht dukej e çuditshme. Bernal Díaz del Castillo shkruajti në kujtimet e tij në 1568 për "një lloj buke e bërë nga një lloj balte e mbledhur nga sipërfaqja e liqenit dhe ka një shije të ngjashme me djathin".

Dhe frati françeskan Bernardino de Sahagún përfshiu ilustrime të korrjes së spirulinës në studimin e tij etnografik të Shekullit të 16-të në Kodeksin e Firences.

"Pas pushtimit Spanjoll, shumica e konsumit të tij ra me tharjen e liqeneve në Luginën e Meksikës dhe shumë nga Spanjollët nuk i shijuan vetitë e tij." tha Vallejo.

 Njohuria për konsumin e saj humbi për një kohë të gjatë.

Bota perëndimore rizbuloi përbërësin ushqyes në vitet 1940, kur një fikolog francez (një shkencëtar që studion algat) vuri re njerëzit Kanembu përgjatë Liqenit Çad të Afrikës duke korrur spirulinë dhe duke e kthyer atë në ëmbëlsira të thara nga dielli të quajtura dihé. Por kjo nuk bëri kthimin e saj madhështor në Meksikë derisa një ‘aksident’ në vitet 1960, kur pronarët e Sosa Texcoco vunë re një algë jeshile. Ata arritën te studiuesit francezë, të cilët arritën në përfundimin se ishte i njëjti organizëm që kishte ushqyer Kanembu për breza të tërë. Në vend që të përpiqet të zhdukë cianobakteret, Sosa Texcoco njohu vlerën e saj, inkurajoi rritjen e saj dhe hapi kompaninë e parë tregtare në botë të spirulinës, ‘Spirulina Mexicana’.

Ndërsa Spirulina Mexicana është mbyllur që atëherë, një mikro-fermë në periferi të San Miguel de Allende e quajtur Spirulina Viva po vazhdon traditën e lashtë. Që nga viti 2010, amerikanja Katie Kohlstedt dhe burri i saj i lindur në San Luis Potosí, Francisco Portillo, kanë rritur spirulinë të freskët që me shije është jashtëzakonisht e ngjashme me atë të korrur shekuj më parë.

"Ne jemi me të vërtetë krenare që e rritim atë këtu. Ne nuk duhej të shpiknim diçka të re ose të sillnim diçka nga diku tjetër." tha ajo.

Ndërsa shumë njerëz mund të jenë të njohur me spirulinën në formën e saj të njejtë, Spirulina Viva shet alga të papërpunuara dhe të ngrira, i cili jep një aromë shumë më delikate.

"Spirulina e freskët duhet të jetë kremoze si një djathë" tha Kohlstedt.

Nëse keni mbyllur sytë, mund të mendoni se po hani një ndërthurje midis një avokadoje dhe spinaqi.

Kohlstedt dhe Portillo bëjnë seminare për rritjen e spirulinës dhe kanë mirëpritur fermerë të ardhshëm nga larg si Australia dhe Argjentina.

 "Është kopshtari e kombinuar me kiminë," tha Kohlstedt për procesin por për shumë konsumatorë, produkti i përfunduar mbetet ende një mister.

"Nëse lexoj një artikull tjetër që thotë se spirulina është rritur në oqean ose që tregon një fotografi të algave të detit, unë thjesht do të bërtas", tha ajo duke qeshur.

Kohlstedt rekomandon të hahet spirulina sa më thjeshtë që të jetë e mundur, e përzier në supë të ngrohtë ose supë kockash, e përzier me mjalt, e përhapur në bukë ose e përzier në guacamole dhe “do të ndiheni sikur sapo keni ngrënë drekën e Popeye.”

Në Mexico City, kuzhinierët po bëhen edhe më kreativë me përbërësin. Ju mund të gjeni spirulinën në pluhur me avokado, shumë ushqime të tjera dhe madje kokteje.

Shumë banakjerë kanë përfshirë spirulinën në një numër të madh pijesh.

Përtej kufirit në komunitetet meksikane, përdorimi i spirulinës ka nënkuptuar krijimin e një lidhjeje të drejtpërdrejtë me një të kaluar para-hispanike. Në restorantin meksikan të San Antonio Mixtli, për shembull, kuzhinierët Rico Torres dhe Diego Galicia paraqitën spirulinë në një menu të veçantë të frymëzuar nga pushtimi spanjoll.

Në një kuptim, kuzhinierët po shfrytëzojnë diçka shumë më të thellë sesa thjesht shijen ose ushqimin. Portello, i cili studion curanderismo (mjekësi popullore), tha se spirulina shpesh shihet si një detoksifikues për t'u përgatitur për ritualet, magjitë dhe "ceremonitë e bimëve vizionare" dhe Kohlstedt ka dëgjuar në mënyrë të ngjashme për lidhjet mistike të përbërësit të cilat mbështeten në ngjashmëritë midis formës spiralike të spirulinës dhe ndërtimin tonë si njerëzit.

"Dikush më tha se arsyeja që quhet" spirulina "ka të bëjë me formën e saj spirale, por që gjithashtu ka të bëjë me ADN-në tonë dhe mënyrën se si ka diçka vërtet themelore dhe shpirtërore për mënyrën se si ne lidhemi me bimët."

"Kështu që shumë nga" superushqimet " e shijuara sot kanë një histori dhe të gjithë njerëzit duhet të kthehen tek këto ushqime.” thotë Kohlstedt.

Burimi: BBC. Përktheu: Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë