Rend dhe Ligj

Me armë në lokal gati për qitje, arrestohen në Vlorë pjesëtarët e grupit kriminal

Gazeta Si- Në një operacion policor për persona të shpallur në kërkim dhe posedues të armëve të zjarrit, RENEA ka arrestuar Satilno Bashon, 37 vjeç dhe Mariglen Aliajn, 33 vjeç me 2 pistoleta gati për qitje në një lokal të Vlorës.

Policia njofton se ata mund të kryenin ngjarje të rëndë kriminale kundër personit. Në pranga kanë përfunduar dhe 4 persona të tjerë, për moskallëzim të krimit, 3 prej të cilëve pjesë e grupit kriminal me Bashon dhe Aliajn.

Konkretisht janë arrestuar:

–Satilno Basho, 37 vjeç, banues në Vlorë, për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”;

–Mariglen Aliaj, 33 vjeç, banues në Vlorë, për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”;

–Bruno Shehu, 29 vjeç, banues në Vlorë, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”;

–Mehmet Hoxhaj, 27 vjeç, banues në Vlorë, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”;

–Beraldo Xhindi, 29 vjeç, banues në Vlorë, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”;

–Kevin Metaj, 28 vjeç, banues në Vlorë, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”.

Të arrestuarit. pjesëtarë të një grupi kriminal të rrezikshëm dhe me precedentë të mëparshëm kriminal, në fushën e krimeve të rënda kundër personit, u kapën në flagrancë në ambientet e një lokali në lagjen “Lef Sallata”.

Gjatë kontrolleve fizike dhe në këtë lokal, shërbimet e Policisë iu gjetën Satilno Bashos dhe Mariglen Aliajt, dy armë zjarri pistoleta (“Glock” dhe “TT”), me fishekë në fole, të gatshme për qitje.

Armët u sekuestruan me cilësinë e provës materiale, së bashku me 3 automjete që posedonin shtetasit e arrestuar, 2600 Euro dhe 8 celularë.

Ndërkaq, 4 të arrestuarit e tjerë, dyshohet se kanë pasur dijeni për 2 shtetasit e armatosur dhe nuk kanë kallëzuar krimin.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë