Keshilla

Nëse s’doni të pini kafe, keni alternativa. Por a janë më të mira për shëndetin?

Fotografi ilustruese e një filxhani kafeje

Shumë njerëz po e ndërrojnë kafen me pije alternative, pjesërisht për shkak të shqetësimeve për efektin e kafesë në shëndet. Por a mund të jetë një vendim më i mirë kafeja pa kafeinë?

Ndërsa në përgjithësi bëhemi më të vetëdijshëm për marrëdhënien midis dietës dhe shëndetit, kafeina shpesh fajësohet për problemet e ankthit dhe gjumit. Si rezultat, kompanitë e kafesë kanë parë një interes në rritje për kafen pa kafeinë nga ata që e duan shijen ose ritualin e pirjes së një filxhani të nxehtë kafeje.

“Konsumatorët e kafesë pa kafeinë e zgjedhin atë për arsye shëndetësore”, thotë Laura Smith, nutricioniste.

Vitet e fundit, ka pasur një rritje të alternativave pa kafeinë që pretendojnë se japin një nxitje më "natyrore" pa problemet e kafesë, duke përdorur përbërës që përfshijnë barëra medicinale.

Në disa kafene, krahas kafes normale, mund të gjeni panxhar apo shafran të Indisë. Janë disa përbërës që mendohet se japin të njëjtin efekt si kafeja.

Shumë prej këtyre përbërësve përmbajnë komponime bioaktive bimore, të cilat, kur konsumohen, mund të ndikojnë në shëndetin tonë. Por a do t'ju japë vërtet shëndet dhe energji kalimi nga kafeja pa kafeinë në një alternativë kafeje?

Kafeja pa kafeinë ka shumë nga të njëjtët antioksidantë si alternativat

Një nga alternativat më të përhapura pa kafeinë ndaj kafesë janë rrënjët maca nga bima e rrënjës maca, e cila zakonisht shtohet në formë pluhuri në qumësht.

“Por maca nuk do t'ju japë një nxitje energjie si kafeja”, thotë Michael Heinrich, profesor i etnofarmakologjisë në Universitetin e Londrës.

“Maca nuk është një stimulues, si kafeja”, thotë ai. "Kjo nuk e rrit vëmendjen".

As nuk mund të presësh që një maca latte të jetë më e shëndetshme se kafeja, shton ai. Në një punim të vitit 2017, Heinrich argumenton se, pasi është përdorur si ushqim dhe ilaç nga njerëzit për më shumë se 2000 vjet në Peru, njohuritë për çdo përfitim shëndetësor të maca-s janë "zvarritur jashtë kontekstit për t'iu përshtatur kërkesave të një tregu në rritje për ilaçe bimore”.

Pluhuri Matcha ka qenë një shtesë popullore kohët e fundit në tregun e pijeve në Perëndim

"Përfitimet shëndetësore të maca-s nuk janë studiuar mirë dhe jo të gjitha studimet janë aq të besueshme sa duhet të jenë", thotë ai.

Xhensen, një tjetër barishte e përdorur tradicionalisht si ilaç, është bërë gjithashtu një përbërës popullor për zëvendësuesit e kafesë.

Por ndërsa Heinrich thotë se kjo gjithashtu nuk ofron një nxitje energjie të krahasueshme me kafenë, "ka disa kërkime që tregojnë se mund të ketë efekte parandaluese veçanërisht në rast të sëmundjeve infektive, dhe siç pretendojnë të tjerët, edhe në parandalimin e disa llojeve të kancerit".

Përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë nuk ka gjasa të gjenden në sasitë e shtuara në një latte, thonë ekspertët.

Në mënyrë të ngjashme, disa studime kanë treguar disa përfitime shëndetësore të lidhura me shafranin e Indisë. “Por ju nuk do të shihni asnjë nga këto përfitime nga pirja e një gote qumësht me shafran të Indisë”, thotë Charlotte Mills, pedagoge në shkencat ushqyese në Universitetin e Reading.

"Ju mund të pini shumë pak shafran të Indisë, kështu që për të marrë efektet e treguara në disa nga studimet, doza që ju nevojitet është tepër e lartë. Nuk jam e sigurt që do ta merrni atë përmes një alternative kafeje", thotë ajo.

"Ne kemi hulumtuar kafen për shumë vite", thotë Gunter Kuhnle, profesor i shkencave ushqimore në Universitetin e Reading.

"Ne e dimë se si vepron kafeina. Shafrani i Indisë përdoret si erëz dhe ngjyrues në sasi të vogla, por në sasi të mëdha në pije, nuk e dimë si do të vepronte".

Xhenseni është një stimulues që mund të ketë efekte të ngjashme me kafeinën

Kuhnle thotë se ka gjasa që njerëzit të shohin efekte negative nëse konsumojnë një sasi të madhe të shafranit të Indisë.

"Kërkimet mbi toksicitetin e mundshëm të pirjes së shafranit të Indisë, ose produkte të tjera bimore, nuk janë bërë, gjë që është shqetësuese", thotë ai.

Por ka disa kërkime që sugjerojnë se konsumimi i shafranit të Indisë gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji, ose me ilaçe specifike, si insulina, mund të ketë disa rreziqe shëndetësore.

“Dhe nëse një gotë qumësht me shafran të Indisë ju bën të ‘ju hapen sytë’, kjo ndoshta varet nga një veçori tjetër”, thotë Kirsten Brandt, pedagoge në Institutin e Shkencave të Shëndetit të Popullsisë.

Një tjetër përbërës alternativ i kafesë është moringa, e cila i referohet një peme në Indi, e cila gjithashtu përzihet në formë pluhuri me qumësht.

“Moringa është e pasur me proteina dhe fibra, vitamina dhe minerale dhe ka një gamë të gjerë fitokimikash bioaktive, disa prej të cilave janë të lidhura për të ndihmuar në parandalimin e diabetit të tipit dy dhe sëmundjeve të zemrës”, thotë Wendy Russell, pedagoge e të ushqyerit.

"Kam parë popullaritetin e saj dhe shitjet e pijeve moringa të rriten në mënyrë dramatike, por jam e shqetësuar që njerëzit po mashtrohen duke menduar se është e mirë për ta", thotë ajo.

Shumë nga përfitimet shëndetësore të kafesë neglizhohen, por ajo është plot me komponime bioaktive. Ka shumë më tepër se kafeina.

Tradicionalisht, alternativat pa kafeinë piheshin sepse ishin më të lira se kafeja.

"Librat e vjetër të gatimit kanë tendencë të sugjerojnë shumë mënyra për ta bërë kafenë të zgjasë më gjatë, shpesh duke përdorur përbërës të rritur në shtëpi, sepse kokrrat e kafesë ishin të shtrenjta", thotë ai.

Por arsyeja pse njerëzit mund t'i kthejnë shpinën krejtësisht kafesë mund të jetë konfuzioni nëse është e mirë apo jo, thotë Mills.

Kuhnle thotë se fusha më e pasur e kërkimit fokusohet te kafeina. Edhe pse mund të mos jetë aq e re ose me ngjyra të ndezura sa panxhari ose shafrani i Indisë, një kafe e mirë e modës së vjetër pa kafeinë mund të jetë më i miri për momentin.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë