Ne rrjet

Ndërsa NATO mblidhet, udhëheqësit shqetësohen për një çarje brenda saj

Kur Presidenti Biden dhe ndihmësit e tij planifikuan 75-vjetorin e NATO-s, i cili hapet të martën në mbrëmje në Uashington, synohej të krijonte një atmosferë besimi.

Mesazhi për Presidentin Vladimir V. Putin të Rusisë dhe kundërshtarë të tjerë të mundshëm do të ishte se një grup më i madh, më i fuqishëm aleatësh perëndimorë ishte shfaqur, pas më shumë se dy vitesh luftë në Ukrainë, më të përkushtuar se kurrë për të frenuar agresionin.

Por ndërsa 38 liderë botërorë filluan të mbërrijnë këtu të hënën, ky besim duket në rrezik. Edhe para fillimit zyrtar të samitit, ai është lënë në hije nga pasiguria nëse zoti Biden do të mbetet në garë për një mandat të dytë dhe nga mundësia e afërt e rikthimit të ish-presidentit Donald J. Trump.

Zoti Trump dikur e shpalli NATO-n "të vjetëruar", kërcënoi se do të dilte nga aleanca dhe së fundmi tha se do t'i linte rusët të bënin "çfarëdo të donin" ndaj çdo vendi anëtar që ai mendonte se nuk po kontribuonte mjaftueshëm në aleancë. Ditët e fundit, ndërsa zoti Trump ka dalë mire në sondazhet pas debatit, aleatët kryesorë evropianë kanë filluar të diskutojnë se çfarë mund të thotë një mandat i dytë Trump për aleancën

Zoti Biden do të përshëndesë liderët në auditorin e gjerë Andrew W. Mellon pak blloqe larg Shtëpisë së Bardhë të martën mbrëma - e njëjta dhomë ku u nënshkrua traktati për krijimin e NATO-s në vitin 1949, në një ceremoni të kryesuar atëherë nga Presidenti Harry S. Truman  

Zoti Biden ishte 6 vjeç në atë kohë dhe Lufta e Ftohtë ishte në fillimet e saj.

Ai është tani 81 vjeç dhe ndoshta avokati më i zëshëm në Uashington për një aleancë që është rritur nga 12 anëtarë në vitin 1949 në 32 sot, ndërsa epoka e konfliktit të superfuqive është ringjallur. Por ndërsa mblidhen të martën në mbrëmje, udhëheqësit do të shikojnë çdo lëvizje të zotit Biden dhe do të dëgjojnë çdo fjalë të tij për të njëjtat sinjale ku amerikanët janë të fokusuar – nëse ai mund të kalojë distancën e katër viteve të tjera në detyrë.

Zoti Biden e di këtë dhe tha në një intervistë me George Stephanopoulos në ABC të premten se ai e mirëpriti shqyrtimin. “Kush do ta mbajë NATO-n më të bashkuar siç unë bëj?” e pyeti presidenti në mënyrë retorike. "Unë mendoj se një mënyrë e mirë për të më gjykuar mua," tha ai, është ta shikosh atë në samit - dhe të shohësh se si reagojnë aleatët. “Eja dëgjo dhe shihni çfarë thonë ata.”

Teksa mbërritën, udhëheqësit e NATO-s pranuan se aleanca po përballej me një provë që ata nuk e parashikonin: nëse ajo mund të ruante me besueshmëri momentin që ka ndërtuar në mbështetjen e Ukrainës kur besimi në lojtarin e saj më të rëndësishëm nuk ka qenë kurrë më i brishtë.

Dhe ata e dinë se zoti Putin dhe Xi Jinping, udhëheqësi i Kinës, po shikojnë gjithashtu.

“NATO nuk ka qenë kurrë dhe nuk është dhe nuk do të jetë kurrë një e dhënë”, tha të dielën Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i aleancës në largim, në një diskutim të gjerë me gazetarët.

Muaj përpara takimit, aleanca filloi të merrte masa në rast të një presidence të dytë të Trump.

Ajo po krijon një komandë të re të NATO-s për të siguruar një furnizim afatgjatë me armë dhe ndihmë ushtarake për Ukrainën, edhe nëse Shtetet e Bashkuara, nën zotin Trump, tërhiqen.

Por në bisedat me liderët e NATO-s, është e qartë se planet e tyre për të modernizuar forcat e tyre dhe për t'u përgatitur për një epokë që mund të shënohet nga dekada konfrontimi me Rusinë nuk përputhen me rritje proporcionale në buxhetet e tyre ushtarake.

Më shumë se 20 anëtarë të NATO-s kanë arritur tashmë qëllimin për të shpenzuar 2 për qind të prodhimit të tyre kombëtar bruto për mbrojtjen, duke përmbushur premtimet që disa kanë bërë në përgjigje të kërkesave të zotit Trump dhe të tjerë ndaj realitetit të pushtimit rus. Kjo përqindje - një qëllim i vendosur më shumë se një dekadë më parë, në një epokë kur terrorizmi dukej se ishte kërcënimi më i madh - duket jashtëzakonisht i vogël për detyrën në fjalë, thonë shumë nga ndihmësit e zotit Biden.

Në Evropë, Gjermania ka përshkruar planet për përmirësimin e aftësive të saj ushtarake për të penguar agresionin rus, një transformim i premtuar nga kancelari Olaf Scholz në javët pas pushtimit rus. Por planet madhështore të zotit Scholz ende nuk janë përputhur me një buxhet për të paguar për to dhe politika e sjelljes së publikut me vete është dëshmuar aq e ngarkuar sa që zyrtarët gjermanë rezistojnë ndaj vendosjes së një çmimi mbi to.

Carl Bildt, bashkë-kryetar i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë dhe  ish-kryeministër i Suedisë, shkroi kohët e fundit se kombet evropiane "do të duhet të dyfishojnë" buxhetet e tyre "përsëri në mënyrë që të pengojnë në mënyrë të besueshme kërcënimet nga një regjim gjithnjë e më i dëshpëruar rus”

Pavarësisht kësaj, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë të hënën se zoti Biden nuk do të bënte presion për objektiva të reja të shpenzimeve ushtarake.

Por problemi më i menjëhershëm për zotin Biden dhe z. Scholz është të shmangin një tjetër shpërthim publik me Presidentin Volodymyr Zelensky të Ukrainës lidhur me pyetjen se si përshkruhet pranimi përfundimtar i vendit të tij në NATO.

Vitin e kaluar, teksa u nis për në Vilnius, Lituani, për takimin vjetor të NATO-s, z. Zelensky shprehu pakënaqësinë e tij për mungesën e një afati kohor për hyrjen e Ukrainës në aleancë. “Është e paprecedentë dhe absurde kur nuk caktohet një kornizë kohore, as për ftesën dhe as për anëtarësimin e Ukrainës”, shkroi ai në mediat sociale në atë kohë.

Ai u qetësua përkohësisht kur mbërriti, me një angazhim nga aleanca se Ukraina mund të kapërcejë disa nga detyrat që kombet e tjera u është janë dashur të kalojnë përpara se të bashkohen.

Por prej muajsh tashmë, vendet e NATO-s kanë negociuar mbi gjuhën që do të zgjidhte problemin, pa rrezikuar lejimin e hyrjes së Ukrainës ndërkohë që ajo është në luftë.

Në javët e fundit, negociatorët filluan të vendosin për një qasje të re: Pritet që aleanca ta shpallë përfshirjen eventuale të Ukrainës në NATO si proces "të pakthyeshëm", thanë diplomatët e përfshirë në bisedime.

Ndërsa "i pakthyeshëm" tingëllon përfundimtar, ai nuk bën asgjë për të zgjidhur kërkesën qendrore të zotit Zelensky - një datë kur vendi i tij do të binte nën mbrojtjen e ombrellës së NATO-s.

Rasti i zotit Zelensky është padyshim më i tmerrshmi. Por vështirë se është i vetmi.

Shtatëdhjetë e pesë vjet pasi NATO u krijua për të penguar kërcënimet e paraqitura nga Bashkimi Sovjetik në agimin e Luftës së Ftohtë, disa liderë aktualë dhe potencialisht të ardhshëm midis shteteve anëtare të aleancës duken dashamirës ndaj kërkesave diplomatike të Rusisë, pavarësisht pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Kryeministri Viktor Orban i Hungarisë vizitoi Rusinë një ditë më parë dhe në fjalimet publike së bashku me z. Putin ai nuk tha asgjë kritike për pushtimin e saj, apo sulmet e vazhdueshme ndaj civilëve. Ai la të kuptohet se do të kërkonte një hapje për negociatat e paqes me kushte të ngjashme me kërkesat e Rusisë.

Shtëpia e Bardhë e kritikoi vizitën të hënën dhe tha se vizita e zotit Orban "me siguri nuk duket të jetë produktive në drejtim të Ukrainës", duke shtuar madje se: "Është shqetësuese".

Por për të shmangur çdo ndarje publike brenda NATO-s në prag të samitit, z. Stoltenberg ndaloi së kritikuari zotin Orban, duke vënë në dukje se “aleatët e NATO-s ndërveprojnë me Moskën në mënyra të ndryshme, në nivele të ndryshme”.

Megjithatë, ai sugjeroi se përpjekja për të arritur një zgjidhje ndërkohë që zoti Putin përparon në Ukrainë, në fund të fundit nuk do të sillte paqe. “Ne të gjithë duam paqe”, tha zoti Stoltenberg. “Është gjithmonë e mundur të përfundosh një luftë duke humbur një luftë. Por kjo nuk do të sjellë paqe - kjo do të sjellë pushtim, dhe pushtimi nuk është paqe”.

New York Times/ Përshtati në shqip: Gazeta 'Si'


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë