Ne rrjet

NATO do të shpallë paketën ‘historike’ të ndihmës për Ukrainën, por sulmi në spital tregon se nuk mjafton

Pas një prej sulmeve më të këqija raketore ruse kundër Ukrainës në muajt e fundit, udhëheqësit e NATO-s do të ulen në Uashington për të njoftuar detajet e një pakete ndihme të luftuar me vështirësi që do të përfshijë sisteme thelbësore të mbrojtjes ajrore që synojnë të mbrojnë qytetet e Ukrainës.

Paketa e paraqitur nga vendet e NATO-s është trajtuar  si "historike" dhe shihet gjerësisht si një përpjekje për të "rezistuar në të ardhmen" ndihma e vazhdueshme për Ukrainën - por mund të mos kënaqë plotësisht Kievin, i cili është përballur me sulme të paprecedentë kundër vendeve dhe infrastrukturës civile.

Rifillimi i sulmeve raketore në shkallë të gjerë kundër objektivave në Kiev do të rrisë ndjenjën e urgjencës rreth diskutimeve mes 32 liderëve të NATO-s.

Imazhet nga Kievi treguan fëmijët në një spital pediatrik të mbuluar në gjak dhe pluhur të cilën një zyrtar i administratës Biden e përshkroi si "të tmerrshme, tragjike, të pakuptimtë". Besohet se kishte trupa ende të bllokuar nën rrënojat e spitalit.

“Ky është një veprim plotësisht i qëllimshëm, i projektuar dhe miratuar posaçërisht nga … Putin. Në prag të samitit të Nato. Si një shuplakë për aleancën”, shkruan Mykhailo Podolyak, këshilltar i administratës presidenciale të Ukrainës. Ai e quajti atë një "sinjal joformal" se "edhe vrasja e drejtpërdrejtë e fëmijëve nuk do t'i bëjë ata [Aleancën] të marrin të gjitha vendimet e nevojshme. Dhe kjo është arsyeja pse ne vazhdojmë të sulmohemi”

Vëzhguesit presin që anëtarët e NATO-s të zotohen për të paktën katër bateri shtesë të raketave Patriot në Ukrainë në përfundim të samitit të kësaj jave. Zelenskiy i kishte kërkuar më parë NATO-s shtatë bateri, duke u thënë anëtarëve të NATO-s se Putini “duhet të zbresë në tokë dhe qielli ynë duhet të bëhet përsëri i sigurt... Dhe kjo varet plotësisht nga zgjedhja juaj… [zgjedhja] nëse ne jemi vërtet aleatë ”

Pritet që katër sistemet e raketave Patriot të mund të dorëzohen nga SHBA, Gjermania, Rumania dhe një përpjekje shumëkombëshe e udhëhequr nga Hollanda. Spanja, Greqia dhe Polonia gjithashtu kanë sisteme raketore Patriot, por deri më tani nuk janë zotuar të furnizojnë Ukrainën me ndonjë bateri. Një sistem tjetër mund të sigurohet nga Izraeli, i cili tani përdor Kupolën e Hekurt dhe sisteme të tjera të mbrojtjes ajrore për tu mbrojtur kundër sulmeve me raketa.

“Është e qartë se aleatët duhet të rriten dhe t'i sigurojnë Ukrainës sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore, pikërisht në mënyrë që të jenë në gjendje të parandalojnë llojet e tragjedive që kemi parë sot, që fatkeqësisht kemi parë herë pas here, muaj pas muaj që nga fillimi i kësaj lufte brutale dhe të pakuptimtë”, tha Michael Carpenter, drejtor i lartë për Evropën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA.

Paketa e re e ndihmës ushtarake për Ukrainën pritet të përfshijë një angazhim të përbashkët nga anëtarët e NATO-s për të shpenzuar të paktën 40 miliardë euro (43 miliardë dollarë) në vitin 2025 për ndihmën për Ukrainën.

“Që nga pushtimi i plotë i Rusisë në vitin 2022, aleatët kanë ofruar 40 miliardë euro mbështetje ushtarake për Ukrainën çdo vit”, tha Jens Stoltenberg, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, muajin e kaluar. “Ne duhet ta mbajmë këtë nivel të mbështetjes për aq kohë sa duhet”

Stoltenberg kishte kërkuar një zotim shumëvjeçar nga 32 vendet anëtare të NATO-s, por nuk dukej se ata kishin arritur një marrëveshje në prag të samitit.

Një zyrtar evropian tha se ideja e një zotimi shumëvjeçar ishte "ende duke u diskutuar sepse disa aleatë, nuk ndihen rehat me idenë e një zotimi shumëvjeçar për shkak të kufizimeve të tyre ligjore dhe institucionale, kështu që mendoj se duhet të presim ende“

Një mënyrë, tha zyrtari, do të ishte "thjesht të bëhej një zotim vjetor dhe më pas të ripërcaktohej samit pas samiti".

Samiti i NATO-s i vitit të ardhshëm do të mbahet në Hagë.

Por kjo mund të ndodhë pas rizgjedhjes së Donald Trump, i cili ka kërcënuar se do të shkurtojë ndihmën për Ukrainën ose do ta kushtëzojë atë me fillimin e bisedimeve me Rusinë.

‘Elefanti i madh në sallën e samitit të NATO-s është se çdo gjë e mirë që do të thuhet për Ukrainën vjen me një paralajmërim të madh”, tha Camille Grand, një ish-ndihmës sekretar i përgjithshëm i NATO-s, i cili tani është në Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. “A do të funksionojë e gjithë kjo nëse Trump zgjidhet? Dhe unë nuk besoj në burokracitë ... sepse është rënë dakord në samitin e NATO-s që administrata Trump do ta ndjekë atë"

Anëtarët e NATO-s pritet të njoftojnë krijimin e një komande të re ushtarake në qytetin gjerman të Ëiesbaden, e cila do të koordinojë ndihmën ushtarake dhe trajnimin për Ukrainën, duke zëvendësuar efektivisht Grupin e Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës të udhëhequr nga SHBA. Kjo në fakt do të zhvendoste barrën e furnizimit të Ukrainës nga Pentagoni në NATO, në atë që zyrtarët amerikanë kanë thënë se do të ishte një "urë drejt anëtarësimit" duke përgatitur vendin që të jetë gati për të punuar me aleancën kur ajo të pranohet "në ditën e parë".

Përpjekja e re shihet gjithashtu si një mënyrë për të "provuar" ndihmën e ardhshme për Ukrainën nëse ai zgjidhet në nëntor duke "institucionalizuar" ndihmën për Kievin.

Carpenter tha gjithashtu se do të kishte njoftime në lidhje me sigurimin e F-16 për Ukrainën. Belgjika, Danimarka, Holanda dhe Norvegjia janë zotuar t'i ofrojnë Ukrainës rreth 80 avionë luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA, por programi për të marrë avionët në ajër është goditur nga vonesat në dorëzim dhe trajnim. F-16-ët e parë pritet të mbërrijnë këtë verë.

Në prag të samitit, diplomatët thanë se nuk kishte ende "asnjë konsensus" për lëshimin e një ftese nga NATO për Ukrainën në samit për t'u bashkuar me aleancën. “Disa aleatë hezitojnë në atë drejtim, por ne po diskutojmë gjuhët për të treguar së paku se rruga e Ukrainës drejt anëtarësimit është e pakthyeshme, se nuk ka rrugë kthimi”, tha një zyrtar evropian.

Një zyrtar i administratës së Biden-it nuk pranoi të diskutonte drejtpërdrejt gjuhën e komunikatës përfundimtare sepse ajo ishte “ende duke u negociuar”, por tha se deklarata e samitit “do të përfshijë sinjale shumë të forta të mbështetjes së aleatëve për Ukrainën në rrugën e saj drejt integrimit euro-atlantik. Dhe do të nënvizojë gjithashtu rëndësinë e punës jetike të Ukrainës për reformat demokratike, ekonomike dhe të sigurisë.” theguardian /


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë