Analize

Merkel Minus Angela

Zgjedhja e një lideri të një partie Europiane - një nga afërsisht 200 në Bashkimin Europian - normalisht nuk është një lajm i madh. Por bëhet, kur partia është forca më e madhe  politike, në vendin më të madh dhe më të pasur të BE-së.

Gjatë fundjavës, Bashkimi Kristian Demokratik i Gjermanisë (CDU) vajoji Armin Laschet, kryeministrin modest, me fytyrë miqësore të Nordrhein-Westfalen, si kryetar të saj. Laschet nuk është saktësisht një yll në skenën botërore. Por mbajeni  mend emrin. Statistikisht, një Kristian Demokrat është favoriti i basteve për punën e kancelarit.

Pesë nga tetë kancelarët e pasluftës të Gjermanisë kanë përshëndetur nga selia e  CDU - nga Konrad Adenauer te aktualja në detyrë, Angela Merkel. Dhe partia e Merkel aktualisht kryeson në sondazhet kombëtare me një diferencë të gjerë, duke e bërë atë një bast të sigurt që pasardhësi i Merkel do të përshëndesë përsëri nga kampi konservator,  pas zgjedhjeve të përgjithshme në shtator.

Laschet përballet me një proces me dy hapa: së pari karrigia  e CDU, pastaj kandidat për kancelar.  Historikisht, kryetari i partisë ka pasur shortin  si mbajtës standardi, por jo domosdoshmërisht një çelës për emërimin, i cili është planifikuar për në mars.

Por, para se të shkojmë te ndërlikimet, le të shohim Laschet, i cili hyri në kongresin e parashikuar për të humbur. Me fitoren e  befasishme, ai tani është garues i parë për kandidaturën e kancelarit. Pra, le të pohojmë se ai do të formojë qeverinë e ardhshme. Çfarë duhet të pritet?

 Me tre fjalë, vazhdimësi maksimale “Merkel minus Angela”. Laschet nuk premton një agim të ri, ose një shkëputje nga 16 vitet e  përqendrimit të Merkel dhe animin e saj të çalë nga e  majta.  Kjo zhvendosje tani është përshpejtuar nga pandemia COVID-19, e cila po nxit një zgjerim masiv të shpenzimeve qeveritare dhe rishpërndarjes në të gjithë Perëndimin.

Triliona euro po u jepen individëve dhe korporatave “të rëndësishme për sistemin”. Prisni “Merkelizëm” edhe në politikën e jashtme. Në garën trepalëshe për vendin e lartë të partisë, dy rivalët e Laschet - Friedrich Merz dhe Norbert Röttgen - premtuan të ribalancojnë interesat gjermane në favor të “Perëndimizmit”: më shumë për mbrojtjen dhe NATO-n, më pak mallra për Rusinë dhe Kinën.

Laschet, sidoqoftë, do të ndiqte gjurmët e Merkel. Quajeni “centrizëm diplomatik”.  Mos lejoni që Shtetet e Bashkuara ta tërheqin Gjermaninë në konflikte me dy gjigandët në Lindje. Mbani distancën tuaj nga Uashingtoni. Mundohuni të jeni në marrëdhënie të mira me secilin dhe të gjithë, siç i përshtatet pozicionit të Berlinit,  në zemër të Europës.

Fitorja e papritur e Armin Laschet në garën e lidershipit CDU e bën atë kandidatin kryesor për kancelarin e ardhshëm të  Gjermanisë, por kjo nuk i garanton atij vendin e punës. Laschet do të duhet të mposhtë Markus Söder, udhëheqësin ambicioz dhe politikisht fleksibël të partisë motër bavareze, CSU.

Si kancelar, Laschet nuk do ta sfidonte Rusinë duke prerë tubacionin “Nord Stream 2” që do të pompojë gazin rus direkt në vend, duke anashkaluar Poloninë dhe Ukrainën dhe rritjen e varësisë së energjisë gjermane nga Kremlini. As Gjermania nuk do të përjashtojë teknologjinë kineze 5G nga rrjetet e saj.

Një shenjë e gjërave që do të vijnë është Marrëveshja Gjithëpërfshirëse BE-Kinë për Investimet, e përfunduar nën udhëheqjen gjermane,  vetëm tri javë para inaugurimit të presidentit të ShBA Joe Biden. Me CAI, shpresa e Biden për të rekrutuar BE-në në një koalicion strategjik kundër Kinës, avulloi.

Në të vërtetë, së bashku me Partneritetin Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal - të cilin 15 vende aziatike, duke përfshirë Kinën, nënshkruan  muajin e kaluar - marrëveshja BE-Kinë ka lënë jashtë, në të ftohtë, ShBA-në. Në Europë, e ardhmja nën Laschet premton gjithashtu vazhdimësi.

Kjo do të thotë pika të hapura për Bankën Qendrore Europiane, së bashku me një zhvendosje gjithnjë e më të madhe të shpenzimeve dhe kompetencave të taksimit në Komisionin Europian, ekzekutivi i pazgjedhur i BE-së.

Në vitet e saj të para si kancelare, Merkel luftoi transferime masive të pushtetit dhe parave drejt kthetrave dhe dhëmbëve të BE-së. Tani, unioni i borxhit dhe transferimit është i mbyllur, pavarësisht  kush është kancelari tjetër. Edhe jashtë pushtetit, Merkel do të vazhdojë të formësojë të ardhmen e BE-së.

Edhe pse gjasat sugjerojnë që Laschet do të jetë zoti Kancelar sapo të numërohen votat e zgjedhjeve Federale më 26 shtator, ai do të duhet të përpiqet shumë për të unifikuar CDU dhe partinë motër bavareze, Unioni Social Kristian (CSU).

Duke dalë prapa në konventë fundjavën e kaluar, ai mezi doli në votimin e dytë, duke fituar vetëm 521 nga 1001 vota. Më keq, në sondazhet në të gjithë vendin, vetëm një e treta e të anketuarve menduan se Laschet “mund të ishte një kandidat i mirë për kancelar”.

Rreth 55% zgjodhën shefin e CSU Markus Söder, i cili me siguri do ta sfidojë Laschet,  për nominimin. Në të vërtetë, Söder ka qenë duke peshkuar  pa ndërprerje për çmimin kryesor.

Për çfarë dallohet  Söder? Një pyetje më e saktë do të ishte: “Për çfarë nuk dallohet?” Söder ka zhvendosur pozicionet e tij me mjaft zell, duke lëvizur normalisht nga e djathta në të majtë dhe anasjelltas, qoftë në sigurinë e brendshme, emigracionin, “vlerat familjare”, masat e izolimit, politikën industriale ose një version gjerman të “Marrëveshja e Re e Gjelbër”.

Söder ka insistuar në sanksionet e Rusisë, por ai gjithashtu është sjellë butë me presidentin  rus Vladimir Putin gjatë vizitës në Kremlin.A ka shumë ndryshim midis dy udhëheqësve të dy krahëve të Demokracisë së Krishterë Gjermane?

Për ta përsëritur, Laschet është “Merkel minus Angela”.  Söder është një politikan që përpiqet të projektojë karizëm dhe forcë, megjithëse e kaluara e tij sugjeron fleksibilitet të pamëshirshëm, e njohur gjithashtu si pavendosmëri ose oportunizëm. Për pjesën tjetër të botës, ka pak rëndësi se kë emëron partia, në mars.

Politika e koalicionit shumëpartiak gjerman nuk është krijuar për kërcime  të papritura, si në rastin e Donald Trump pas Barack Obamës në ShBA. Është gjithmonë disa gradë në të majtë ose në të djathtë, duke u zhytur në thellësi e duke  qëndruar larg cekëtinave  të pabesa - të e gjitha kjo ndërsa është në akord perfekt me ndryshimin e humorit të elektoratit. Laschet apo Söder për Kancelar?

Merkel-plus apo një bavarez që paraqitet si një njeri i fortë? Lojtari i tretë, natyrisht, është COVID-19. Vitin e kaluar, gjermanët efikasë shkëlqyen në mbajtjen e pandemisë në distancë. Sot, vendi po lëkundet nga një masë shtrënguese në tjetrën, ndërsa infeksionet rriten.

Nëse kriza vazhdon, elektorati gjerman mund të preferojë një topolak  të parashikueshëm nga Rheinlandi në drejtim të ambicies së shfrenuar të një mbreti të ardhshëm nga Bavaria./ Project Syndicate/ Përktheu: Gazeta Si.

*Josef Joffe, anëtar i Institutit Hoover, në Universitetin e Stanford, shërben në këshillin editorial të së përjavshmes gjermane, "Die Zeit".


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë