Futboll

Lidhje me Kamorran, Prokuroria Federale kërkon dënim për tre ish-lojtarë të Napolit

Portieri spanjoll, Pepe Reina, i blerë tashmë nga Milani, si dhe Paolo Kanavaro dhe Salvatore Aronika, duhet të pezullohen nga aktiviteti sportiv, pasi kanë pasur lidhje me organizatën kriminale italiane “Kamorra”.

Prokuroria Federale ka kërkuar 10 muaj skualifikim për Paolo Kanavaron, vëllanë e Fabio Kanavaros, katër muaj për Salvatore Aronikën dhe tre muaj për Pepe Reinën. Ish-lojtarët e Napolit akuzohen se kanë pasur raporte  dhe kanë shkëmbyer favore me tifozët e lidhur me organizatën e njohur mafioze.

Për Paolo Kanavaron, që luan në Kinë aktualisht, Prokurorët bazohen në rrethana të ndryshme, ku veçohet ajo që ka të bëjë me faktin se dy tifozë të Napolit kanë përdorur kartën e tij të kreditit për shitjen e biletave për në stadium. Edhe portieri Reina është i përfshirë në këtë çështje, por prej tij gjithçka është konsideruar një keqkuptim.

Ka edhe të akuzuar të tjerë, mes të cilëve edhe menaxheri i skuadrës, De Mateis, për të cilin kërkohet pezullimi për katër muaj. Tani pritet vendimi i Gjykatës për tre ish-lojtarët e Napolit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë