Analize

Lamtumira e Angela Merkelit, bilanci i 16 viteve të “gruas së hekurt” si kancelare

Angela Dorothea Merkel u emërua kancelare më 22 nëntor 2005. Për momentin, ajo është kancelarja e dytë më jetëgjatë në Gjermani, nëse nuk llogariten 22 vitet e 262 ditët e Otto von Bismarck.

Për t'u ngritur në numrin një dhe për të kapërcyer 16 vjet e 26 ditë të kancelarit Helmut Kohl, ajo duhet të qëndrojë në krye të qeverisë deri më 17 dhjetor 2021.

Nuk ka të ngjarë, që zgjedhjet federale, në të cilat ajo nuk është më kandidate, do mbahen më 26 shtator, por s’është e pamundur, duke pasur parasysh që formimi i një koalicioni të ri dhe emërimi i një kreu të ri të qeverisë, zgjasin shumë dhe derisa të ketë një alternativë, ajo do të qëndrojë në detyrë.

E zgjedhur për herë të parë në vitin 2005, ajo drejtoi një qeveri të quajtur "Grosse Koalition", midis CDU-CSU (Demokristianët) e saj dhe SPD (Social-Demokratët). Në zgjedhjet e vitit 2009, ajo u rizgjodh dhe kurorëzoi qëllimin e qeverisjes së bashku me liberal-demokratët (FDP).

Në vitin 2013, CDU-CSU arriti rezultatin e saj më të mirë historik, por FDP-ja nuk e kaloi pengesën prej 5% për të hyrë në Parlament. Ajo u detyrua të qeverisë përsëri në një “Koalicion të Madh” me SPD-në.

Merkel fiton përsëri në 2017-ën, me rënie të votave dhe përsëri shkon për të udhëhequr një koalicion me social- demokratët. Për 16 vjet, politika gjermane rrotullohej rreth Angela Merkel, më shumë në të majtë të qendrës sesa në të djathtë.

Nga energji bërthamore te ajo e rinovueshme

Kancelarja është një drejtuese që ndryshon mendje kur ndryshojnë rrethanat. Në vitin 2006, e sapo zgjedhur dhe për vite me radhë “tifoze” e fizikës kuantike, ajo thotë (duke iu drejtuar të majtës që do të kishte dashur të mbyllte termocentralet bërthamore të vendit): "Unë gjithmonë e kam konsideruar absurde mbylljen e centraleve bërthamore teknologjikisht të sigurta që nuk lëshojnë dioksid karboni".

Në vitin 2011, pas katastrofës në Fukushima në Japoni, Merkel ndryshon politikën: ajo vendos mbylljen me faza të të gjitha impianteve deri në vitin 2022 dhe i jep shtysë "Energiewende"-s, kalimi i energjisë drejt burimeve të rinovueshme, i vendosur gjashtë muaj para katastrofës japoneze.

Shumë kritikë kanë vënë në dukje se dalja nga kjo teknologji, ka nënkuptuar sjelljen e një përdorimi të tepërt të dioksidit të karbonit, i cili ka një efekt të vendosur serë.

Për sa i përket objektivave, Gjermania ka respektuar kuotat e uljes së emetimeve që kishte vendosur në 2007, 40% deri në vitin 2022 në krahasim me vitin 1990. Por ajo i ka shkurtuar ato me 40.3%.

Por pa bllokimin e prodhimit të shkaktuar nga pandemia, qëllimi nuk do të ishte arritur, aq sa qendra e analizës në Berlin, “Agora Energieëende” parashikon që, për shkak të rimëkëmbjes ekonomike, në vitin 2021 kuota do të ulet në rreth 37%.

Kriza financiare

Pozicioni i Merkel gjatë krizës financiare të vitit 2008 dhe veçanërisht ai i borxhit në Evropë 2010-2012 (Greqia dhe të tjerët), kishte pritshmëri dhe sipas kritikëve është i gabuar. Pakti franko-gjerman nga i cili lind përhapja dhe kompakti fiskal, është punë e saj.

Sidoqoftë, dy çështje themelore duhet të merren parasysh. Së pari: Merkel zgjidhet nga gjermanët dhe duhet t'u përgjigjet atyre. Që do të thotë të respektohet një nga gurët e themelit të historisë gjermane të pasluftës: stabiliteti financiar. Vendi e kishte pranuar euron në vend të markës së fuqishme vetëm nën garanci se monedha e re do të ishte e qëndrueshme dhe se eurozona nuk do të ishte një bashkim transferues: domethënë që buxheti i një shteti nuk do të financonte buxhetin e një tjetër shteti.

Së dyti: strategji më të mira nuk u avancuan seriozisht nga qeveritë e tjera. Fakti është se disa vende nuk kanë kaluar krizë, sepse BQE (Banka Qendrore Europiane) blen sasi të mëdha të detyrimeve qeveritare, i ul normat e interesit në zero dhe kursen euron.

Moska, sanksione dhe biznes

Kur Vladimir Putin pushton Krimenë në vitin 2014 për t’ia marrë atë Ukrainës dhe për ta aneksuar në Rusi - ndryshim i kufijve me forcë që nuk është parë në Evropë që nga viti 1945 - Merkel bën një kryevepër të diplomacisë, edhe më të dukshme nëse merret parasysh se Rusia është një treg shumë i rëndësishëm për Gjermaninë dhe industritë e saj.

Merkel arrin të kalojë një sërë sanksionesh kundër Moskës në Bruksel dhe t'i mbajë ato në vend në vitet në vijim. Sidoqoftë, ajo arrin të mbajë një marrëdhënie me “mikun” e saj Putin. Në fakt, ajo nuk ndalon gazsjellësin “Nord Stream 2”, i cili transporton gaz nga Rusia në Gjermani për t'u shpërndarë më pas në Evropë, kundërshtuar nga shumë qeveri evropiane dhe politikanë gjermanë.

Infrastruktura u kërkua nga social-demokratët, partnerë koalicioni të CDU-së së Merkelit në qeveri dhe fundosja e saj do të thotë krijimi i një krize në koalicion. Gjëja e fundit që kancelarja dëshiron të bëjë. Dhe kështu, ecën përpara sikur të bëhej fjalë për një ide të mirë.

Në realitet, tubacioni i ri (tani i përfunduar), ndëshkon vendet ku kalonin tubacionet e vjetra, nga Moska dhe veçanërisht Ukraina, gjithmonë nën kërcënimin rus. Nga ana tjetër, do të krijonte një varësi edhe më të madhe nga gazi rus për BE-në.

Politika e migrimit

"Ne do t'ia dalim", - tha Angela Merkel në vitin 2015 kur qindra mijëra refugjatë, kryesisht sirianë, mbërritën në kufijtë e Gjermanisë. Ajo vendosi të mos i mbyllë dyert pa u konsultuar me qeveritë evropiane, por nëse do ta kishte bërë këtë, do të kishte marrë vetëm refuzime.

Akti i bujarisë, i cili "shpëton nderin e Gjermanisë" (Wolfgang Schäeuble), nuk është u kthye kurrë në një çështje politike.

Gjermanët fillimisht e pranuan vendimin, por ardhja në masë e emigrantëve - mbi 1 milion në pak më shumë se një vit - nxiti shfaqjen e forcës politike të krahut të djathtë të Alternative für Deutchland. Ajoinveston 87 miliardë euro në planin më të madh të integrimit evropian.

Rezultati në zonë: rreth gjysma e të ardhurve që nga viti 2013, kanë gjetur punë, edhe pse shumë emigrantë ishin të parët që e humbën atë gjatë pandemisë.

Nga ana evropiane, ishte ajo që negocioi personalisht me Erdoganin mbylljen e kufijve turq në këmbim të gjashtë miliardë eurove që do të paguheshin nga BE.

Dhe sot ajo po e shtyn Brukselin t'i paguajë pesë të tjera Ankarasë dhe disa vendeve të tjera për të ndaluar emigrantët.

Për marrëveshjet e Dublinit - të cilat parashikojnë marrjen nën kontroll të një emigranti nga ana e vendit të parë zbarkues - kancelarja tha se ishte në favor të rishikimit të tyre, por pyetja mbetet e pazgjidhshme për shkak të dallimeve midis 27anëtarëve të BE-së.

Pandemia

Në frontin e Covid-19, Merkel i paraqitet gjermanëve jo vetëm si udhëheqëse politike, por edhe si shkencëtare: ajo shpjegon qartë dhe me sukses rreziqet.

Sidoqoftë, vështirësitë në menaxhimin e virusit me valën e dytë dhe të tretë janë të rëndësishme. Është ndër vendet që kanë sakrifikuar më pak nxënës me mësim në distancë.

Nga ana evropiane, pas shtytjes fillestare të Emmanuel Macron, Merkel i dha dritën jeshile vendimtare Fondit të Rimëkëmbjes, planit financiar prej 750 miliardë eurosh për të transferuar paratë evropiane në vendet më të prekura nga pandemia. Jo vetëm një akt solidariteti, por mbi të gjitha një hap në thelbin e Bashkimit Evropian, me grumbullimin e parë të pjesshëm të borxhit dhe emetimin e letrave me vlerë evropiane në tregje.

Reforma zero

Në 16 vjet kancelari, Angela Merkel nuk promovon reforma të rëndësishme në ekonominë gjermane, që jeton me të ardhura nga ato të bëra midis 2003 dhe 2004 në tregun e punës (Hartz IV) nga kancelari që e promovoi atë: Gerhard Schröder.

Reforma që e kanë bërë vendin më efikas, i cili, në fillim të shekullit, u konsiderua "njeriu i sëmurë i Evropës".

Nuk liberalizon transportin, shërbimet, sigurimet. Sektori bankar është ende i brishtë sot për shkak të fragmentimit të tij dhe marrëdhënies shumë të ngushtë të shumicës së institucioneve të kreditit me politikën kombëtare dhe vendore, gjë që i bën zgjedhjet e tyre shpesh të bazuara më shumë në vendimet e kësaj apo asaj pale, sesa në aftësinë kreditore.

Në thelb, kancelarja preferon të mos ketë probleme në sektorët me ndikim politik. Rezultati është se sot e ardhmja industriale e Gjermanisë, duke filluar me sektorin e automobilave - gjithashtu gjithmonë i mbrojtur nga Merkel edhe kur Volkswagen mashtroi testet e emetimit të motorëve të saj me naftë - është jo i qartë, si për shkak të kapacitetit të pamjaftueshëm inovativ, ashtu edhe për shkak të ndryshimeve gjeopolitike.

Bota ndryshon, ajo jo

Gjeopolitika është tema mbi të cilën, ndoshta, historia do ta gjykojë Angela Merkelin. E udhëhequr nga ideja, e ndarë shumë nga bashkëqytetarët e saj, se Gjermania nuk mund të përballojë një rol udhëheqës të tepruar në Evropë - për shkak të së kaluarës - kancelarja i përmbahet idesë se plani i tregtisë dhe shkëmbimit pa kufij, ai që vendi ka garantuar dekada zhvillimi dhe prosperiteti, nuk do të ketë kufij.

Një qasje që ajo e mban deri në fund të mandatit të saj ndaj Putinit dhe veçanërisht ndaj Pekinit. Në dymbëdhjetë udhëtime në Kinë, që nga viti 2005 - i fundit në Wuhan në shtator 2019 me rrezikun e marrjes së Covid-19 të panjohur në atë kohë - Merkel merr bankat dhe sipërmarrësit gjermanë për të pushtuar tregun kinez. Pa shfaqur me sa duket ndonjëherë probleme të një natyre strategjike dhe gjeopolitike.

Rezultati është një Gjermani që, përballë provës së 26 shtatorit, duket se nuk është në gjendje të njohë realitetin e botës së re, gjithnjë e më të ndarë mes demokracive dhe autoritarizmave.

Në fund të vitit 2020, kancelarja detyron BE-në të nënshkruajë një marrëveshje tregtare me Pekinin, duke injoruar ftesën e Bidenit për aleatët evropianë për të zhvilluar një qasje të përbashkët ndaj gjigantit aziatik.

Një dhuratë për Xi Jinping. Marrëveshja dështoi atëherë, sepse ishte objektivisht e paqëndrueshme në një fazë në të cilën Kina është gjithnjë e më agresive në ekonomi, si dhe në diplomaci.

Historia, megjithatë, ka qasje në qendër të vëmendjes mbi tendencën e Berlinit për të vënë interesat komerciale kombëtare përpara të drejtave të njeriut, politikës, gjeopolitikës dhe Evropës. Aq sa lindi një term i ri: “Merkantilizmi”.

Ajo që mbetet

Merita më e madhe e Merkelit: mbajtja bashkuar e BE-së në vite të vështira. Disavantazhi i saj: mos njohja e ndryshimeve në botë.

Ajo largohet nga skena, duke lënë Gjermaninë dhe Evropën pa një pasardhës dhe pa një busull për të lundruar në çrregullimin e ri të rrezikshëm global.

Njeriu i CDU-CSU, Armin Laschet, është plotësisht në favor të mbajtjes së qëndrueshme të shiritit të ortodoksisë tradicionale gjermane në ekonomi dhe mbështetjes së tregtisë së kompanive kombëtare në të gjitha mënyrat.

E njëjta gjë vlen edhe për njeriun e SPD-së, Olaf Scholz, i cili madje ndjek parullën: "Unë do të jem një kancelar i mirë".

Annalena Baerbock, gruaja e të Gjelbërve, është më pak e butë me Kinën dhe Rusinë, ajo dëshiron më shumë për mbrojtjen e mjedisit, por nuk ka gjasa të bëhet kancelare.

Dobësia e kandidatëve nuk është vetëm një problem gjerman, por edhe një problem evropian, duke pasur parasysh natyrën thelbësore të Gjermanisë në kontinent.

Burimi: “Corriere della Sera”; Përshtati në shqip: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë