Sport

Jo vetëm futboll, presidentja kroate “mëson” boksin me kampionin Mioçiç

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, është një personazh mjaft simpatik edhe jashtë politikës. Të gjithë kujtojnë sa fuqishëm e mbështeti ajo Kroacinë gjatë Botërorit të Rusisë në shkallët e stadiumit. Por nuk është vetëm futbolli sporti i saj i preferuar. Së fundi ajo ka takuar kampionin e peshave të rënda, Stipe Mioçiç, i lindur në Ohajo, por me prindër kroatë.

Stipe Mioçiç, kampion bote për peshat e rënda (UFC), ka lindur në Euklid, Ohajo, është zjarrfikës dhe nuk humb asnjë ndeshje të Brauns në futbollin amerikan (Nfl). Por ai nuk e tradhton origjinën kroate, siç kuptohet qartë nga emri dhe mbiemri. Nëna e tij është nga Cetingradi, kurse babai nga Rtina. Mioçiç është krenar për origjinën dhe shpesh mban të mbathura me kuadrate të bardha dhe të kuqe gjatë ndeshjeve, ngjyrat e atdheut të tij të dytë. Diçka që nuk ka kaluar pa u vënë re në Zagreb dhe presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç, e cila merr pjesë në asamblenë e OKB-së në Amerikë, ka shkuar në Kleveland për të takuar kampionin dhe jo vetëm.

https://www.instagram.com/p/B2xLjxvlNoa/?utm_source=ig_web_copy_link
Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç dhe kampioni Stipe Mioçiç. Gazeta Si, 24 shtator 2019

Grabar-Kitaroviç, të cilën të gjithë e kujtojnë në krah të Makron me fanellën me kuadratet bardhekuq gjatë finales së Botërorit të Rusisë, nuk u mjaftua vetëm me një përshëndetje në palestrën e Mioçiç, por edhe u stërvit me të. Dhe nuk shkoi keq, siç boksieri shpjegon: “Ka një të majtë të fortë. Çfarë nderi për mua vizita e saj… E falënderoj Kroacinë që gjithmonë bën tifo për mua”. Nuk është hera e parë që në Kroaci kryqëzohen politika dhe sporti. Legjenda Mirko “Cro Cop” Filipoviç, përveçse një kampion i peshave të rënda në “Mma” dhe kikboks, dhe agjent i trupave speciale kroate, ka qenë në parlament për 5 vjet.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë