Filma

Filmi “Macbeth”, Joel Coen përshtat kryeveprën e pavdekshme të Shekspirit

“Macbeth” i publikuar së fundmi në Apple TV +, është filmi i parë artistik i firmosur vetëm nga Joel Coen, autori që së bashku me vëllain e tij Ethan u dhanë jetë disa filmave më domethënës në dekadat e fundit, nga “Fargo” te “A Serious Man”, duke kaluar nga “The Man Who Wasn't There” e shumë të tjerë.

Është një adaptim i ri i kryeveprës së pavdekshme të Shekspirit, i sjellë tashmë në ekranin e madh me emra të kalibrit të Orson Ëelles (në 1948), Akira Kurosaëa dhe Roman Polanski (në 1971), por dihet që Coen-it nuk i mungon ambicia dhe guximi.

Mjaftojnë disa imazhe për të vënë re se si qasja e regjisorit ndryshon nga shumë transpozime bashkëkohore shekspiriane (përfshirë një tjetër “Macbeth” mediokër të Justin Kurzelit të vitit 2015): ndërkohë filmi i propozuar tani, menjëherë identifikohet me definicion të lartë dhe i rafinuar në të njëjtën kohë, perfekt për të shfrytëzuar sa më shumë lojërat e dritës dhe hijes që madje duket se i referohen ekspresionizmit gjerman të viteve 1920.

Një estetikë efektive dhe dy interpretime të shkëlqyera

Coen nuk është i interesuar të përditësojë “Macbeth”-in, por të kristalizojë fuqinë e tij narrative, brenda një strukture vizuale klaustrofobike të aftë për të transmetuar mundimet e personazheve në skenë.

Në planin afatgjatë vini re se si ngjarjet janë vendosur me stil dhe ka njëfarë dinakërie në ndërtimin e imazhit, por estetika është ende efektive në përgjithësi, magjepsëse dhe e gatshme të të impresionojë.

Filmi "Macbeth"

Gjithashtu bie në sy vëmendja e madhe në menaxhimin e pjesës zanore, po aq ndjellëse sa imazhet: jo rastësisht drejtor fotografie është i shkëlqyeri Bruno Delbonnel, ndërsa kompozitor është i talentuari Carter Burëell, bashkëpunëtor i rregullt i Coen.

Performanca e Frances McDormand në rolin e Lady Macbeth është e jashtëzakonshme, por edhe më e paharrueshme është performanca e Denzel Ëashington.

“Aline – The Voice of Love”

Një film më pak ndjellës në aparatin vizual, por po aq interesant, është “Aline - The voice of love”, një film artistik i frymëzuar nga jeta e Céline Dion.

"Aline - The Voice of Love"

Në qendër është historia e një vajze me një zë të jashtëzakonshëm. Kur producenti muzikor Guy-Claude e dëgjon për herë të parë, ai ka një qëllim: ta bëjë Aline këngëtaren më të madhe në botë. E mbështetur nga familja e saj dhe e udhëhequr nga përvoja e Guy-Claude dhe më pas dashuria në rritje, Aline do të nisë një karrierë të jashtëzakonshme. E shkruar, drejtuar dhe interpretuar nga Valérie Lemercier, aktorja e njohur franceze këtu në raundin e saj të gjashtë pas kamerës, “Aline – The Voice of Love” është një film thellësisht imagjinar.

“Il tempo rimasto”, (Koha e mbetur)

Ndër risitë në dhomë është edhe dokumentari i ri i Daniele Gaglianone, “Il tempo rimasto”, një film që vendos kohën në qendër të rrëfimit, duke folur për jetën e kaluar, pleqërinë dhe atë që mbetet për t'u jetuar. Historitë vijnë nga disa të moshuar që me jetët e tyre kthehen pas në kohë. Më shumë se intervista, ato janë duke dëgjuar realisht regjisorin, duke i dhënë jetë një reflektimi prekës mbi pleqërinë dhe për atë që mund të lindë kur mendon të shkuarën, duke bërë një krahasim mes kohës që ka mbetur dhe asaj që ke për të jetuar. “Il tempo rimasto” ka përmbajtje të thellë dhe emocionuese: një film për t’u parë.

"Il Tempo Rimasto"

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë