Filma

Pse kultura pop (dhe regjisorët) janë kaq të fiksuar pas murgeshave?

Këtë javë, Rihanna mahniti në një foto të re të kopertinës për revistën ‘Intervieë’ që sfidoi shumë rreth imazhit tradicional të një murgeshe që dimë dhe presim. Kopertina sugjestive, me buzë të kuqe erdhi jo shumë kohë pas publikimit të filmit të ri të murgeshave "Immaculate" në kinema, ku luan Sydney Sweeney (si një murgeshë shtatzënë) duke luftuar për jetën e saj në një manastir italian.

Këto janë, në fakt, më të fundit në një varg të gjatë interpretimesh subversive të kulturës pop të jetës (dhe dashurive) të murgeshave.

Në modë, murgeshat kanë qenë prej kohësh një burim frymëzimi për stilistët. Gjatë qëndrimit të tij si drejtor kreativ i Dior-it, John Galliano në vitin 2008 krijoi një koleksion Haute Couture që përmban veshje që të kujtojnë murgeshat në vitet 1950. Ai u frymëzua nga murgeshat dhe në vitin 2019, kur nxorri modele në pasarelën e Maison Margiela me vello të bardhë dhe të zezë. Silueta klasike gjithashtu është riimagjinuar vazhdimisht nga Schiaparelli, Marine Serre, Emilia Wickstead dhe Vaquera, ndër të tjera. Kohët e fundit, Bella Hadid eci në pistën Coperni vjeshtë-dimër 2022 e veshur me mbulesë koke që të kujton veshjen e një murgeshe.

Murgeshat janë fotografuar në mënyrë sugjestive duke ngrënë akullore, ose janë pikturuar duke pranuar kungimin me një shpim të gjuhës. Një foto veçanërisht e njohur e bërë në vitin 1965, që i atribuohet gjerësisht Koleksionit Hulton-Deutsch - përshkruan katër motra që grumbullohen rreth një cigareje. Andy Ëarhol, gjithashtu ri-imagjinoi aktoren suedeze Ingrid Bergman si një motër katolike në portretin e tij të artit pop të vitit 1983 "The Nun". Të dy, piktori amerikan Ken Vrana dhe artisti japonez Yoshitomo Nara kanë krijuar versionet e tyre të "The Flying nun". Në pikturën e Vranës të vitit 2014, një murgeshë e veshur me xhaketë ndodhet në një ring mundjeje, ndërsa vepra e Narës në vitin 2002 tregon një murgeshë duke fishkëllyer nëpër qiell në një mini-avion.

Por pse ata kanë kapur imagjinatën e kaq shumë njerëzve?

"Magjepsja buron nga kënaqësia dhe/ose vëmendja e prodhuar nga shkelja e pritshmërive dhe kufijve," thotë Dr. Lynn S. Neal, autor i "Feja në Vogue: Krishterimi dhe Moda në Amerikë".

Ai thotë se kur njerëzit shohin murgeshat, ato krijojnë në kokat e tyre një sërë supozimesh për përkushtimin e dikujt ndaj shenjtërisë, vetëmohimit dhe shërbimit ndaj të tjerëve.

Kinemaja, e cila shpesh ka punuar për të përmbysur ato konotacione, ka mbajtur prej kohësh një interes të vazhdueshëm në jetën e murgeshave.

Një thriller ëestern i vitit 1959, "The Nun's Story", ku shfaqet Audrey Hepburn si një nuse e fshehur e Krishtit që ribashkohet me botën laike, ishte një nga përpjekjet e para të Hollivudit për të ‘shqyrtuar’ murgeshat që luftonin me besimin e tyre.

Më pas erdhi një valë filmash evropiane në vitet '60 dhe '70. "Nunsploitation" pa transformimin e murgeshave nga ikona të devotshmërisë dhe sakrificës në pararojë të së keqes dhe obsesionit seksual. Në "Zonja e epshit" (1972), "Pas mureve të manastirit" (1978), "Murgesha mëkatare e Shën Valentinit" (1979) dhe më shumë, gratë përshkruhen si lakmitare dhe nganjëherë të shthurura, të paafta për të mbajtur angazhimin e tyre ndaj Zotit për shkak të ‘oreksit’ të tyre të rrezikshëm seksual.

 (Shumë prej këtyre filmave janë realizuar në Itali, një vend ku gati 80% e popullsisë thonë se janë katolikë, sipas një studimi të vitit 2018 nga Qendra Kërkimore Peë.)

Dhe murgeshat ende sot po ndikojnë në filmat. Filmi horror "The Conjuring" ka prodhuar tashmë dy filma spin-off - "The Nun" (2018) dhe "The Nun 2" (2023), me shikuesit që presin me padurim për një të tretë.

Studio e prodhimit të Arthouse A24 publikoi "Saint Maud" në 2020, ndërsa "Benedetta", një film për një lidhje të ndaluar lezbike midis dy murgeshave të shekullit të 17-të, debutoi në Festivalin e Filmit në Kanë në 2021.

Në këtë kontekst, Rihanna po merr pjesë në një traditë të gjatë e të shenjtëruar të përmbysjes së pritshmërisë së dëlirë që shpesh lidhet me murgeshat.

"Bashkimi i zakonit të murgeshës ose me seksualitetin flagrant ose me kultivimin e identitetit dhe stilit personal është tronditës dhe tërheq vëmendjen e njerëzve," shkroi Dr. Neal.

“Disa kënaqen me këtë përdhosje të asaj që konsiderohet e shenjtë si një mënyrë për të kritikuar fenë institucionale ose për të shprehur rebelimin ndaj normave dominuese. Të tjerët ofendohen dhe i kritikojnë këto veprime si mosrespektim apo edhe blasfemi. Sido që të jetë, vëmendja dhe publiciteti zakonisht janë aty!”

Burimi: CNN. Përshtati: Gazeta Si.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë