Kuriozitete

Enigma e vullkanit më të madh aktiv në Europë

Kur mendojmë për vullkanet e Italisë, si Etna në mendojmë se ai mund të shkatërrojë çdo gjë por ka një “përbindësh” tjetër që mund të bëjë kërdinë në Pompei dhe ishujt e tij.

Emri i tij është Marsili dhe ndodhet rreth 175 km në jug të Napolit. Me një lartësi prej 3,000 metrash dhe një bazë 70 km të gjatë, 30 km të gjerë, Marsili është një gjigant i vërtetë. Është vullkani më i madh aktiv në të gjithë Europën. Sidoqoftë, nuk do ta shihni kurrë, pasi kulmi i tij është 500m nën ujë, në Detin Tirren.

Shkencëtarët kanë ditur për ekzistencën e Marsilit për shekull, por vetëm brenda dekadës së fundit ata kanë filluar të hetojnë rreziqet që mund të paraqesë Marsili dhe gjetjet e tyre janë shqetësuese. Sipas disa modeleve të fundit, aktiviteti i tij mund të shkaktojë një cunami të madh, me një valë 30 metra të lartë që godet brigjet e Kalabrisë dhe Sicilisë.

Më keq akoma, nuk do të kishte asnjë paralajmërim se katastrofa ishte e pashmangshme, një fakt që po i bën disa shkencëtarë të bëjnë thirrje për teknologji të re për të monitoruar lëvizjet e Mesdheut.

Një kërcënim i lashtë

Për sa i përket madhësisë së madhe, Marsili nuk mund të konkurrojë me Masivin Tamu, nën Oqeanin Paqësor veriperëndimor, i cili është i gjatë rreth 4,460 metra dhe mund të strehojë një kompleks prej disa vullkaneve të veçanta. Masivi Tamu është zhdukur, megjithatë, ndërsa Marsili vazhdon të gjëmojë. Shtrihet pranë kufirit të pllakave tektonike euroaziatike dhe afrikane, lëvizje që rezulton në rritjen e aktivitetit gjeologjik.

Është vetëm një nga shumë vullkane në një hark në brigjet jugore të Sicilisë dhe bregun lindor të Italisë. Disa prej tyre kanë formuar masa tokësore, ishujt Aeolian, Stromboli, Lipari, Salina, Filicudi, Alicudi, Panarea dhe Vulcano, e cila u emërua pas perëndisë romake të zjarrit dhe që na dha emrin e përgjithshëm për të gjitha çarjet e tilla në koren e Tokës dhe për secilin prej këtyre ishujve të dukshëm, 10 vullkane fshihen nën det.

Sipas Guido Ventura, vullkanolog në Institutin Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në Itali, Marsili ka lindur rreth një milion vjet më parë. Gjatë mijëvjeçarëve, arriti të grumbullojë 80 kone shpërthyese, që shtrihen nga veri-lindje në jug-perëndim, së bashku me shumë çarje dhe thyerje që secili mund të nxjerrë lavë.

Falë thellësisë së saj nën det, kjo bombë që fshihet në fundin e oqeanit në jug të Italisë u zbulua vetëm 100 vjet më parë.

"Vetëm në fillim të shekullit të 20 -të njerëzit filluan të hartonin pellgjet e detit", thotë Ventura.

Kjo u nxit, pjesërisht, nga përdorimi në rritje i nëndetëseve nga ushtria dhe sistemet e reja të komunikimit ndërkombëtar në botë, të cilat kërkuan që kabllot telegrafikë të mbështillen përgjatë shtratit të detit. Si rezultat i këtyre përpjekjeve, hartografët më në fund identifikuan sasinë e detit në vitet 1920. Ata e quajtën atë si Luigi Ferdinando Marsili (1658-1730), i cili, mes shumë arritjeve të tjera, shkroi traktatin e parë mbi hidrografinë.

Kërkimet shkencore në veprimtarinë e vullkanit janë shfaqur  vetëm në vitet 2000. Sipas këtyre gjetjeve, shpërthimi i fundit i vullkanit ndodhi disa mijëra vjet më parë.

“Sot, aktiviteti i tij është i kufizuar në zhurma të buta, me emetime të gazta dhe dridhje me energji të ulët”, thotë Ventura.

Kjo, natyrisht, nuk përjashton një kthim më dramatik në jetë në të ardhmen; Marsili thjesht mund të jetë duke fjetur. Nëse do të shpërthente përsëri, llava dhe hiri i prodhuar nga shpërthimi do të absorboheshin nga 500 metra ujë mbi detin dhe ka pak rrezik që gryka e zjarrtë të arrijë ndonjëherë në tokë ose të dëmtojë popullatat vendase.

"Rreziku nuk është shpërthimi, por rrëshqitjet e mundshme nënujore. Do të shkaktonte një cunami", thotë Ventura.

Shkatërrimi i Napolit

Tani e dimë se rrëshqitjet e nëndetëseve nga harku vullkanik Aeolian mund të kenë kontribuar në tragjeditë e kaluara.

Në 1343, për shembull, poeti Petrarch përshkroi një stuhi të tmerrshme deti që shkatërroi Gjirin e Napolit, duke çuar në qindra vdekje.

Një studim i kohëve të fundit nga Sara Levi në Universitetin Shtetëror të Nju Jorkut dhe kolegët sugjeron se ky mund të ketë qenë rezultat i një cunami, me origjinë nga Stromboli. Duke analizuar dëshmitë arkeologjike nga vullkani, ekipi gjeti dëshmi të një rrëshqitje të dheut të lashtë, duke rezultuar në një cunami që arriti në bregdetin e Kalabrisë.

Një shpërthim më i fundit në Stromboli, në 2002, çoi në dy cunami në 2002. Valët prekën vetëm ishullin, megjithatë, pa arritur në kontinent dhe askush nuk u dëmtua.

Fatkeqësisht, ne ende nuk mund të llogarisim kërcënimin e saktë nga Marsili.

"Ne thjesht nuk kemi të dhëna të mjaftueshme", thotë Glauco Gallotti, një fizikan në Universitetin e Bolonjës. Por ka arsye për të menduar se mund të përbëjë një rrezik. Aktiviteti i vazhdueshëm hidrotermal mund të ketë dobësuar shkëmbinjtë e vullkanit.

“Për më tepër, regjistrimet e tërmeteve mikro tregojnë se llava është ende duke u përplasur në dhomën e magmës. Për të dyja këto arsye, ne duhet ta marrim seriozisht mundësinë me kërkime të mëtejshme”, thotë ai.

Në një letër të botuar në fillim të këtij viti, ekipi i Gallotti shqyrtoi pesë skenarë të ndryshëm, secili duke shqyrtuar efektet e rrëshqitjeve të ndryshme të mundshme të tokës. Në rastet e para, zhvendosja e ujit ishte minimale duke çuar në një valë prej vetëm disa centimetra në lartësi.

Një kolaps në krahun veriperëndimor, megjithatë, doli të ishte më serioz, duke çuar në një valë 3-4 metra të lartë që arriti në Campania jugore dhe një valë 2-3 metra të lartë duke goditur Kalabrinë dhe Sicilinë brenda 30 minutave nga shpërthimi.

Skenari më i keq përfshinte kolapsin e anës jugoro-qendrore dhe krahun lindor. Sipas llogaritjeve të Gallotti, ajo do të rezultonte në një valë 20 metra të lartë që arrinte në Sicili dhe Kalabri brenda 20 minutave. Kërkime të mëtejshme do të nevojiten për të vlerësuar probabilitetin që kjo të ndodhë “por ne ende nuk mund ta përjashtojmë mundësinë".

Nëse ndodh një shpërthim, kostoja njerëzore mund të varet nga koha e vitit dhe nëse tsunami mbërrin apo jo në kulmin e sezonit turistik.

"Jugu i Italisë është shumë i populluar gjatë verës", thotë Gallotti.

Motrat sizmike

Ventura pajtohet që këto rreziqe duhet të eksplorohen.

"Është e qartë se Marsili duhet të monitorohet për paqëndrueshmëri të mundshme në krahët e tij".

Siç kishin treguar ngjarjet në Stromboli, Marsili mund të jetë vullkani më i madh në Europë, por motrat e tij gjithashtu mund të përbëjnë kërcënime të rëndësishme.

"Vlen të kujtohet se në Detin Tirren, si në Ngushticën e Sicilisë, ka të paktën 70 vullkane nënujore, historia e të cilave, në disa raste, është krejtësisht e panjohur", thotë Ventura.

Një shqetësim i veçantë është vullkani Palinuro, i vendosur 65 km larg bregdetit të Cliento. Sipas Gallotti, studimet e fundit tregojnë se kompleksi vullkanik ka një shtresë prej 150 metrash të materialit të lirshëm që mund të zhvendoset me lëvizje sizmike.

Nëse rreziku është i madh, qeveria italiane mund të ketë nevojë të ndërmarrë veprime për të parandaluar katastrofën e mundshme. Për momentin, nuk ka një sistem të mirë monitorimi për të paralajmëruar italianët për një cunami të afërt. “Por nuk ka pse të jetë shumë e vështirë për tu ndërtuar”, thotë Gallotti.

Ai thekson se një rrjet vozitës, i pajisur me sensorë lëvizjeje, duhet të jetë në gjendje të zbulojë dallimet karakteristike në lëvizjet e detit që sinjalizojnë shfaqjen e një cunami. Kjo mund të dërgojë një paralajmërim automatik me SMS për njerëzit në zonat e prekura duke i lejuar ata të arrijnë terrenin më të lartë para goditjes së cunamit.

Ventura sugjeron se mund të jetë gjithashtu e mundur të monitorohen lëvizjet e vetë vullkanit.

"Në 40 vitet e fundit teknologjia për monitorimin e vullkaneve aktive ka bërë hapa të mëdhenj", thotë Ventura.

Përveç një sistemi të paralajmërimit të hershëm, Gallotti gjithashtu do të donte të shihte një ndërgjegjësim për rrezikun e mundshëm në mesin e njerëzve dhe krijuesve të politikave. Si dëshmi, ai citon një punim nga Teresita Gravina, në Universitetin Guglielmo Marconi dhe Nicola Mari në Universitetin e Glasgoë.

“Në përgjithësi, njerëzit ishin të vetëdijshëm se cunami mund të ndodhte në zonë, por njohuritë e tyre ishin të mjegullta. Kur u pyetën për ngjarjet më të fundit, për shembull, vetëm 3.3% e njerëzve që u përgjigjën përmendën cunamin e vitit 2002 në Stromboli. Shumica besonin se ishin të keqinformuar për ngjarjet, me njohuri të kufizuara për shkaqet e mundshme të cunamit ose nuk dinin mënyrat më të mira për të vepruar në momentet e rrezikut”.

"Kjo është mjaft serioze", thotë Gravina.

"Ndoshta është për faktin se në Itali ka pak komunikim mbi këto tema. Të dish se si formohet një fenomen sizmik, ose një cunami, është shumë i rëndësishëm, sepse mund të vlerësosh skenarë krejtësisht të ndryshëm dhe sjelljet e ndryshme që do të ishin të nevojshme për të shmangur rrezikun". Çdo përpjekje për të hartuar një sistem efektiv të paralajmërimit të hershëm do të duhet të marrë parasysh sjelljet e komuniteteve të ndryshme.

Gjithsesi, ka pasur disa hapa pozitivë. Një projekt i kohëve të fundit në Salerno, i organizuar nga Departamenti i Mbrojtjes Civile në Itali, u përpoq të simulonte urgjencën e shkaktuar nga një cunami. "Kjo mund të kishte rritur ndërgjegjësimin e tyre për rrezikun", thonë Gravina dhe Mari.

Por për shumicën e njerëzve, rreziku i rrëshqitjes së dheut nënujor, të shkaktuar nga një vullkan nëndetës, është ende pak i kuptuar çka do të thotë se nevojitet shumë më tepër punë për të edukuar njerëzit mbi mundësinë.

Rreziku i një cunami mund të duket i largët, por nëse ndodh, një njohuri e vogël mund të ndihmojë në shpëtimin e mijëra jetëve.

Burimi: BBC. Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë