Kinema

De Niro dhe Al Paçino, këta dy djelmosha të mbarë

Ishte premiera italiane e filmit “Sfida pa Rregulla”, një ditë shtatori në 2008-ën, dhe turma e përhapur përgjatë tapetit të kuq bërtiti emrin e tij dhe fotografonte me shpresën se do të fitonte një autograf. Përmes një shpërthimi fanatizmi të pastër, ndërsa shikonte atë shfaqje, De Niro iu drejtua yllit tjetër të filmit, Al Paçino, duke u ankuar se të gjithë ata njerëz ishin aty për të festuar një film që ishte pak më shumë sesa një thriller normal i policisë, një film që do të kishte njollosur dhe jo lartësuar trashëgiminë e tyre artistike. “Unë i thashë: ‘Kjo është një mirëseardhje e shkëlqyeshme, por do të ishte mirë sikur të ishin këtu për një film për të cilin të jemi vërtet krenarë. Herën tjetër do të jetë kështu’”, kujton De Niro.
Më 27 shtator, në Festivalin e Filmit në New York, bota pa “The Irishman”, bashkëpunimin e fundit midis çmimeve Oscar, Paçino dhe De Niro dhe një vepër që meriton një vend në radhë të parë në kanunin e tyre kinematografik. Filmi gjithashtu përfaqëson kthimin e kinemasë së Martin Scorsese në botën e gangsterëve, hera e parë që kur fitoi Oskar në 2006 për filmin “The Departed”.
“Bob dhe Marty i tregojnë një bote që ata e kuptojnë mirë, se ata kanë studiuar dhe se ata e njohin më mirë se kushdo tjetër”, thotë Paçino.
Filmi, për tre orë e gjysmë, tregon jetën e Frank Sheeran të luajtur nga De Niro (The Irishman), një njeri të goditur nga mafia që u bë këshilltar i liderit të sindikatës Jimmy Hoffa të luajtur nga Paçino. Filmi eksploron çështje të ndryshme sociale, siç janë kryqëzimi midis krimit të organizuar dhe lëvizjes punëtore, si dhe disa aspekte më të pastra filozofike. Është e parashikueshme që duke marrë parasysh se protagonistët dhe regjisori janë mbi moshën 70 vjeç, historia e treguar në film lidhet edhe me vetë jetën e këtyre artistëve: me konceptin e trashëgimisë, duke na pyetur se çfarë lëmë pas, pasi ekrani të dalë bosh. Me pak fjalë, është ai lloj filmi - i përqendruar te njerëzit jashtëzakonisht të papërsosur që përfundojnë në lagjet më të këqija të shoqërisë. Të drejtat e librit “Heard You Paint Houses” të botuar që në 2004-ën dhe ku është mbështetur filmi, janë blerë në vitin 2007, por rritja e kostove të prodhimit dhe vështirësitë për angazhimin e yjeve dhe Scorsese bëri që koha të rrëshqasë disa herë derisa filluan xhirimet. “Unë nuk mendoja se ne do t’ia arrinim”, pranon Paçino. “Në një moment të caktuar i thashë vetes: “Epo, ishte një ide e mirë, një nga shumë idetë që kurrë nuk u bë e vërtetë”.
Libri u bë obsesioni i De Niro ndërsa hulumtonte për Frankie Machine's Winter, një adaptim i një romani të Don Winslow për një njeri të goditur nga mafia. De Niro mendoi se libri kishte një material më të vlefshëm për partnerin e tij të vjetër krijues dhe Scorsese u pajtua me të megjithëse ishte ai që drejtonte projektin.
“Unë menjëherë fillova ta shikoja filmin në kokën time”, thotë Scorsese. “Temat dhe pyetjet që më munduan dhe mashtruan gjatë gjithë jetës sime ishin tashmë atje”.
Me një kosto prodhimi prej 175 milionë dollarësh, shumica e shpenzuar për teknologji antiplakje që lejonte aktorët 70-vjeçarë të luanin personazhet e tyre në të dy moshat 20 dhe 50 vjeç, “The IrishMan” është një film brenda dhe jashtë sistemit tradicional të studiove të Hollivood. Fillimisht, ai duhej të prodhohej nga Paramount dhe STX, por, në vitin 2017, kostot e prodhimit u bënë shqetësuese për studiot dhe, pas disa diskutimeve, në fund llogaria do të paguhej nga Netflix.
“Duhej të xhironim një film të shtrenjtë”, thotë Scorsese. “Industria e filmit ndryshon në çdo kohë - jo domosdoshmërisht për mirë” dhe shumë nga vendet ku kemi shkuar për të marrë fonde nuk ishin më në dispozicion. Pastaj biseduam me Netflix. U pajtuam për gjithçka, donim të xhironim të njëjtin film. Kështu që ne ecëm përpara”. Emma Tillinger Koskoff, një nga prodhueset e filmit, thotë se “Për sa i përket buxhetit dhe mundësive, filmi ishte shumë më tërheqës për Netflix sesa për studiot tradicionale”, thotë ai.

https://youtu.be/sN7XMmfupfg

Një aleancë befasuese që bashkon Scorsese, një nga mbrojtësit e përvojës së “ekranit të madh” dhe Netflix, një shërbim streaming që po ndryshon natyrën e industrisë dhe shihet si një kërcënim vdekjeprurës nga pothuajse të gjithë ekspozuesit. Shumica e artikujve të botuar në media për “The Irishman” u përqendruan në daljen e ardhshme të filmit. Scorsese bëri presion në Netflix që shpërndarja të ishte sa më masive, por kishte probleme të pakapërcyeshme. Historikisht, studiot i lënë filmat në kinema për 90 ditë, pastaj lëshojnë versionin e videos në shtëpi. Fitimet e arkës, pra, ndahen tradicionalisht me ekspozuesit. Netflix ishte i gatshëm të mbante “The Irishman” në kinema për 45 ditë para debutimit në platformë madje ishte i hapur për t’ju lënë tregtarëve 75% të fitimeve të arkës. Por nuk ishte e mjaftueshme për të bindur zinxhirë si AMC dhe Regal. Në fund, filmi do të qëndrojë për 26 ditë. Një kompromis larg nga pritjet e drejtorit dhe prodhuesve, por gjithsesi i kënaqshëm.
“Unë uroj që të qëndroja në dhomë për 27 ditë”, bën shaka De Niro. Jane Rosenthal, prodhuesi i saj historik, bën një vlerësim më paqësor. “Ju gjithmonë shpresoni se mund të bëjmë më shumë, por ne akoma do të jemi në kinema dhe shpresojmë të shtojmë kripë edhe pas debutimit në platformë”, thotë ai. “Në fund, ne thjesht duam që publiku të shohë filmin”. Netflix planifikon të përqendrohet shumë te “The Irishman” për Oskarët e këtij viti, dhe ideja është që ka shanse të mira për të fituar si filmin më të mirë, ashtu edhe për regjinë dhe shfaqjet e De Niro dhe Paçino. Por edhe nëse ambiciet për Oskar nuk do të përmbusheshin, veçoria mbetet një kartë e rëndësishme për platformën Netflix.

Al Paçino

Al Paçino, i heshtur menjëherë nga pasioni i De Niro, nuk komenton Trump apo legjislacionin e armëve. Ai preferon të hapet dhe të flasë për miqësinë e tij dhjetëvjeçare me kolegun e tij, një miqësi e falsifikuar kur të dy u përballën me presione nga shtypi, i cili i konsideroi ata si aktorët më premtues të viteve 1970.
“Ne ndonjëherë kalonim kohë së bashku, sepse jetonim përvoja shumë të ngjashme”, kujton Paçino. “Ne mund të ndajmë që po ndodhte me ne dhe të flisnim për filmat tanë”.
Paçino ishte i pari që u shfaq në radarin e opinionit publik duke interpretuar një të varur nga heroina në “Panic in Needle Park” (1971), më pas, vitin e ardhshëm, ai hyri direkt në listën e falënderimeve të mëdha për Michael Corleone, protagonisti i shefit mafioz të “Kumbarit”. De Niro bëri audicione për të dy filmat, një rastësi e përsëritur në historinë e dy aktorëve.
“Për tërë karrierën jemi përpjekur të marrim të njëjtat pjesë”, thotë Paçino. De Niro pranon se kërkimi për role, si dhe dëshira për të fituar zemrat e kritikëve dhe publikut, shënuan marrëdhënien e tyre profesionale. “Ndiheshim sikur po garonim me njëri-tjetrin”, thotë ai.
Sigurisht që edhe De Niro do të kishte momentin e tij të artë duke fituar Oskarin për të riun Don Corleone që luante në Godfather - Pjesa II (1974) dhe të punonte me Scorsese për më shumë se tridhjetë vjet, duke realizuar filma të arrirë si “Raging Bull”, “Taxi Driver” dhe “Good Boys”. Edhe pse të dy ishin në Kumbarin - Pjesa II, por vetëm te “Heats-La sfida”, shkroi historinë e kinemasë. Sekuenca - në të cilën De Niro, në rolin e grabitësit të bankave Neil McCauley, dhe Pacino, polici Vincent Hanna, kanë një konfrontim të ashpër - është një demonstrim i përsosur i asaj që quhet karizma e një ylli.
“Ne folëm për të, e analizuam atë, por nuk shkuam shumë larg”, kujton drejtori Michael Mann. “Doja të prisja që të dy të ishin para kamerës. Al, Bob dhe unë donim ta mbronim atë moment”.
Paçino dhe De Niro donin ta ndanin ekranin më shpesh në projekte të këtij niveli. Në një moment, aktorët menduan se po bashkëpunonin me amerikanët, me Paçino që luante Ricky Roma, një peshkaqen i pasurive të patundshme dhe De Niro si Shelley Levene, një shitës. Filmi u xhirua në 1992, performanca e Pacino ishte nga Oscar, por ishte Jack Lemmon ai që luajti rolin e Levene.
Ata që kanë punuar me ta konfirmojnë se janë stilistikisht të ndryshëm. De Niro pëlqen të analizojë të gjitha detajet, ai është obsesiv në lidhje me veshjet e personazheve të tij dhe shkon në fund të të gjithë skenarëve. Kur bëhet fjalë për xhirimin, Paçino është më fleksibël - ai preferon, për shembull, të provojë të paktën një skenë “të çmendur”, në mënyrë që të mund të zgjedhë gjatë fazës së redaktimit. Por drejtorët si Mann pretendojnë se të dy kanë të njëjtin sistem vlerash.
“Të dy përballen me artin e tyre me një përkushtim të madh”, thotë Mann. “Sa më e vështirë të jetë puna, aq më tërheqëse bëhet”.
Sidoqoftë është befasuese që pavarësisht pikave të kontaktit mes dy aktorëve, “The Irishmann” shënon herën e parë që Paçino punon me De Niro dhe Scorsese. Aktori dhe regjisori kishin folur për të realizuar një film për piktorin dhe skulptorin Amedeo Modigliani, por ai projekt përfundoi në sirtar. Paçino, i cili në rolin e Hoffa, një personazh ambicioz i destinuar për një rënie thuajse shekspiriane, dha një nga shfaqjet më të mira të viteve të fundit, thotë se ia vlen të pritej për të punuar me Scorsese.
“Marty i kupton aktorët dhe ju jep shumë liri”, shpjegon ai. “Ai krijoi një botë dhe e bën në atë mënyrë që të përshtateni. Ju gjithmonë ndjeheni të qetë”.
Publiku është entuziast për “The Irishman”, e sheh atë si një lloj Mount Rushmore të aktorëve të shkëlqyeshëm të filmit gangster: Paçino, De Niro, Joe Pesci, Harvey Keitel. Por filmi nuk pritet aq shumë vetëm sepse i ka bashkuar të gjitha këto talente. Në disa skena, sigurisht shumë përçarëse, sugjerohet që mafia luajti një rol në vrasjen e Kenedit, një hakmarrje pas shtrëngimit të krimit të organizuar. Hollyëood tashmë ka eksploruar temën me JFK të Oliver Stone, dhe shumë historianë pretendojnë se deklarata të tilla janë pak më shumë sesa teori konspirative. De Niro nuk duket shumë i bindur.
“Ne nuk e dimë të vërtetën”, thotë ai. “Asnjëherë nuk kam menduar që Mafia kishte ndonjë lidhje me vrasjen e Kenedit, por tani, duke parë mbrapa, filloj të mendoj se ndoshta diçka është atje”.
Pozicioni i Netflix është shumë më i nuancuar. “Ne ndjekim historinë e thënë në libër, askush nuk pretendon se kjo është e vërteta”, thotë Struber. “Është një teori”.
Përtej Kennedy, “The Irishman”, tashmë është kritikuar për pasaktësitë e tij historike. Një hetim i publikuar nga Slate pretendon se Sheeran, një mashtrues që vodhi anëtarët e tjerë të sindikatës, kishte ekzagjeruar rolin e tij në vrasjet mafioze, dhe se nuk ka gjasa që ai të vriste Hoffa. Charles Brandt, autori i librit, nuk është dakord: thotë se FBI dyshoi te Sheeran, dhe se ai jo vetëm që rrëfeu vetë krimin, por gjithashtu lexoi librin dhe regjistroi një video që konfirmoi të gjitha.
“Kushdo që deklaron publikisht dyshimet e tij në lidhje me rrëfimin e Sheeran, bazohet në thashetheme dhe spekulime, ndërsa Shtëpitë janë plot me prova të dokumentuara, aq sa do të ishte e pranueshme në një sallë gjyqi”, tha Brandt.
Para kësaj interviste De Niro nuk e kishte lexuar artikullin, por ai tha se ai besonte historinë e Sheeran. “Nuk di aq sa duhet për të gjitha teoritë në lidhje me vrasjen e Hoffa”, thotë ai. “Bota që Sheeran i përshkroi Brandt duket shumë e besueshme. Ai nuk do të ketë thënë në mënyrë perfekte se si ndodhën faktet, por padyshim që është një histori që ia vlen të tregohet”.

Robert de Niro

Një aspekt i “The Irishman” duket i padiskutueshëm. Filmi paraqet një hap të jashtëzakonshëm përpara për efektet speciale, të cilat i lejuan aktorët të luanin personazhe me gjysmën e moshës së tyre. Për të siguruar ekipin Scorsese për realizueshmërinë e çështjes, profesionistët e Industrial Light & Magic i kërkuan De Niro të ri-interpretojë skenën e festës së Krishtlindjes së Goodfellas. Bashkëpunëtorët e regjisorit u tronditën se sa e besueshme ishte sekuenca dixhitale”. “Ishte e jashtëzakonshme”, thotë Rosenthal. “Nëse i kapni të dy skenat dhe i vendosni ato krah për krah nuk do të gjeni lehtësisht dallimet”.
Të shikosh “The Irishman” është një përvojë e pazakontë, gati surreale. Do të admironi De Niro, Pesci dhe Pacino më të rinj, në top formë, por në të njëjtën kohë do të jeni të vetëdijshëm se e gjithë kjo është e mundur vetëm falë një mashtrimi dixhital. “Unë gjithmonë mendoja se ky film ishte i yni”, thotë De Niro. “Ne kurrë nuk do të xhirojmë një të ngashëm si ky”.
Ndërsa tregon 40 vjet histori, “The Irishman” ofron një distilim të temave që Scorsese, De Niro, Pesci dhe Paçino kanë eksploruar prej kohësh në karrierën e tyre. Filmi tregon se si komunitetet e emigrantëve kanë kontribuar në historinë e Shteteve të Bashkuara dhe në ndryshimin e jetës së qyteteve të mëdha, ndërsa eksplorojnë efektet gërryese të pushtetit.
Thuajse duket se filmi artistik flet për Goodfellas dhe Casino, duke kujtuar publikun se si të propozojë një narrativë alternative për versionin antiseptik të historisë amerikane që zakonisht shfaqet në libra shkollorë.
"Nëse Marty dhe Bob kanë një markë tregtare, janë tregimet e burrave të kësaj Amerike, të kësaj pjese të botës", thotë Rosenthal. "Kur i shikoni të gjithë së bashku … është historia e kinemasë. “The Irishman” përshtatet në mënyrë të përkryer në këtë kornizë”. Scorsese pajtohet, filmi i tij i fundit është apoteoza e pesë dekadave pas kamerës, dhe pasqyron karrierën e gjatë të aktorëve të tij kryesorë. “Kjo na dha mundësinë për të përmbledhur jetën e filmit tonë”, thotë ai.
Për Paçino, filmat e xhiruar nga grupi nuk janë të mjaftueshëm për të shpjeguar madhësinë e këtij projekti. Në realitet, për De Niro, ekziston një kujtim që qëndron mbi të gjithë të tjerët: takimi i parë midis dy aktorëve. Pacino po shëtiste për të 14-ën herë, në Village Village, me të dashurën e tij të kohës, Jill Clayburgh. Çifti u takua me De Niro, i cili në atë kohë kishte bërë një pjesë të vogël të filmave me buxhet të ulët dhe ishte duke bërë një emër për veten e tij si aktor. E ardhmja do t’i shpërblente të dy, një e ardhme e populluar nga Travis Bickle dhe Tony Montana, Rupert Pupkin dhe Sonny Wortzik, Max Candy dhe Frank Serpico - shfaqje të guximshme dhe emocionuese që ndryshuan historinë e aktrimit në ekranin e madh. Por tashmë është koha kur Paçino di të njohë një yll kur e sheh.
“Kishte diçka tek ai burrë”, thotë ai për De Niro. “Ai kishte një karizëm. Një shikim”. Mendova: “Ai djalë i vogël do të shkojë larg”. /Rollingstone/


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë