Audio-Lajme 19 shtator 2019

Në pritje të vendimit, Tahiri me fotot e Ramës në gjykatë dhe akuza për XhafajnPas pretencës më 10 shtator, ku prokuroria kërkoi dënimin e tij me 12 vite burg, sot Saimir Tahiri - teksa priste vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda – ka përmendur shpesh kryeministrin...

Audio-Lajme 16 Prill 2019

SHBA, mesazh politikës për bashkëpunim: Koha është tani!E ngarkuara me punë në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Leyla Moses-Ones u ka bërë apel aktorëve politikë shqiptarë të bëhen bashkë, të ulen të gjejnë gjuhën e dialogut, dhe të finalizojnë reformën zgjedhore. Disa ditë pas protestës së 13 prillit, Moses-Ones ka zgjedhur një takim për sensibilizimin...

Audio-Lajme 15 Prill 2019

Raporti sekret, krerët e gjykatave të korruptuar dhe të lidhur me kriminTre kryegjyqtarët e shkarkuar nga procesi Vettingut rezultojnë me probleme sipas raporteve sekrete të Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar.Gjyqtarë Admir Belishta, Alltun Çela dhe Alfred Gjonin drejtues të gjykata Korçë, Sarandë dhe Kurbin rezulton sipas raporteve të siguruara nga Gazeta SI...

Audio-Pse… ka protestë sot?!

Dy a tre orë të mira para se të niste protesta e opozitës para Kryeministrisë e Parlamentit, fati dhe sepebi e deshi që të gjendesha në një lokal në një nga zonat që sot, me ndarjen e re administrative, është një nga lagjet e Tiranës.Duke rrufitur kafenë e duke diskutuar me tre personat...

Audio-Lajme 12 Prill 2019

Sekuestro milionave të Admir MuratajtProkuroria ka vënë në sitë pasuritë e 14 të afërmve të Admir Muratajt. Në emër të Admir Muratajt është vetëm banesa 2-katëshe në Prezë, por sekuestro është kërkuar për troje, apartamente, makina e garazhe në emër të vëllezërve të tij, Can dhe Aleksandër Murataj, si dhe pasuria e vendosur në emër të bashkëshortes...

Dëgjoni audio -Lajme shkurt 11 prill 2019

Ushtria në Rinas, Meta kërkon llogari nga shefi i shtabitPresidenti Ilir Meta Presidenti i kërkon zyrtarisht informacion Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, Gjeneral Brigade Bardhyl Kollçakut mbi bazën ligjore për dislokimin e efektivëve të Policisë Ushtarake dhe Batalionit Special të Forcave tona të Armatosura në perimetrin e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza. Sipas zëdhënësit të Presidentit,...

Audio-Lajme shkurt 10 Prill 2019

Familjarët në morg e konfirmojnë: Trupi është i Admir MuratajtAdmir Murataj është personi i vrarë dje gjatë grabitjes së miliona eurove në Aeroportin e Rinasit. Konfirmimi i u bë nga bashkëshortja dhe i vëllai, që shkuan pranë morgut në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza”.Shoqata e Bankave: Përgjegjësia, e aeroportitShoqata e Bankave...

Audio-Lajme shkurt 9 Prill 2019

Palmer: Nuk jam këtu për krizën! Qeveria është legjitime, opozita të hyjë në zgjedhjeZv.ndihmës Sekretari i Shtetit në Zyrën për Europën dhe Euroazinë, Matthew Palmer deklaroi katër ditë para protestës së radhës kombëtare të thirrur nga Lulzim Basha dhe aleatët e tij se qeveria ishte legjitime, e rrjedhimisht për SHBA zgjedhjet e 2017-ës ishin të lira e...

Audio-Shkurt Lajme 8 Prill 2019

Pasuritë e zyrtarëve, tashmë onlineDeklaratat e pasurisë së 3 mijë zyrtarëve do të jenë të aksesueshme online. Sot pranë Inspektoratit të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë u bë publik projekti i financuar nga Bashkimi Europian dhe USAID, i cili do të mundësojnë plotësimin dhe kontrollin online të deklaratave të pasurisë së zyrtarëve të shtetit shqiptar.

Audio-Shkurt lajme 5 prill 2019

Prokuroria kërkon sekuestrimin e pronave të Balilit, edhe hotelin Santa QuarantaProkuroria për Krime të Rënda kërkon konfiskim të pasurive të Klement Balilit, të të ashtuquajturit “Eskobari i Ballkanit”. Prokuroria njofton se ka paraqitur kërkesën për konfiskimin e pasurive të mëposhtme: Truall me sipërfaqe 11.994 m2 me në qytetin e Sarandës; Objekti Ish-Kampi i Pushimit të Punëtorëve 4+1 kate...