Audio-Lajme shkurt 7 nëntor 2019

“Babi jam duke ardhur!”Alvini nxirret nga kampi në SiriAlvin Berisha duket se do të bashkohet më në fund me të atin. Vuajtjet e 11-vjeçarit në Siri kanë marr fund, pasi Alvini është nxjerrë sot nga kampi Al Hol. Ai është nisur drejt Romës, ku e presin krahët...

Audio-Lajme 15 maj 2019

Protesta e radhës më 25 maj? Opozita: Zgjedhje më 30 qershor nuk ka!Pas mbledhjes me aleatët, Basha ka zhvilluar një mbledhje edhe me kryetarët e degëve të PD-së në rrethe. Mësohet se është diskutuar data 25 maj për protestën kombëtare të radhës. Por kryedemokrati Basha do ta konsultojë datën me kryetarët e djathtë bashkiakë, ish-grupin parlamentar demokrat...

Audio-Lajme 14 maj 2019

“Turizmi i protestave”, shaka me zarar Vendet nordike dhe ato të BE-së të shqetësuar për shetasit e vet në Shqipëri në këto ditë protestash dhe tensionesh të thekshme në rrugët e kryeqytetit. Departamenti i jashtëm suedez u sugjeron turistëve të vet në vendin tonë, t’u shmangen lagjeve rreth Bulevardit “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë. Të tregojnë vigjilencë,...

Audio-Lajme 13 maj 2019

Intervista e Ramës për televizionin serb ndez debate në BeogradKryeministri Edi Rama përsëriti këshillën drejtuar Beogradit për të pranuar realitetin e krijuar në Ballkan duke e njohur shtetin e Kosovës, por në intervistën dhënë për një televizion serb, ai refuzoi që të flasë për çështjen e kufijve. Intervista u realizua me televizonin serb, Pink Tv nga gazetarja...

Audio-Lajme 12 maj 2019

Rama fton Bashën për dialog: Por zgjedhjet do të mbahen “Miku im rrugëhumbur, kujtoje mesazhin që të kam çuar kur i ke hyrë kësaj rruge, shumë kohë më parë dhe po e përsëris prapë që nuk je vonë të kthehesh nga kjo rrugë”. Me këto fjalë, Kryeministri Edi Rama i parapriu ftesës  për dialog me kryetarin e...

Audio-Lajme 11 Maj 2019

Bulqiza po fundoset! Ekspertët kërkojnë analizë gjeomorfologjikeUji i pijshëm nuk është i vetmi problem për Bulqizën dhe banorët e saj këto ditë. Ekspertët kanë lëshuar alarmin se qyteti i vjetër rrezikon të fundoset dhe për këtë kërkojnë një analizë të thelluar gjeomorfologjike të terrenit ku është shtrirë ky qytet. Kërkesa është shqiptuar tërthorazi nga kompania Gjeokonsult &...

Audio-Lajme 10 Maj 2019

Përcillet në banesën e fundit nëntetarja Zarife Hasanaj Është përcjellë sot në Varrezat e Dëshmorëve nëntetarja 32-vjeçare Zarife Hasanaj, e cila ra në krye të detyrës gjatë një misioni të NATO-s në Letoni. Homazhet për ushtaraken shqiptare u mbajtën më parë gjatë paradites në Pallatin e Kongreseve. Sipas vendimit të Këshillit të Ministrave, që e shpalli të premten...

Audio-Lajme 9 Maj 2019

Samiti në Tiranë, tre presidentë thirrje BE për anëtarësimin e BallkanitBashkimi Europian duhet t’i hapë dyert vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ky ishte apeli i lëshuar sot pas samitit të udhëheqësve të Procesit të Brdo-Brijunit i zhvilluar në Tiranë. Presidentët e Kroacisë, Polonisë dhe Sllovenisë u shprehën sot njëzëri mbi rëndësinë që BE-ja, edhe pas zgjedhjeve evropiane,...

Audio-Lajme 8 Maj 2019

Ndryshon Kodi Rrugor, jo bllokim patentash për emigrantët e turistëtPatentat e makinave për turistët dhe emigrantët nuk do të bllokohen menjëherë nga policia rrugore shqiptare, por këta shkelës të ligjit mund ta rimarrin duke paguar një gjobë sa dyfishi i vlerës së penalitetit ligjor të parashikuar. Parlamenti votoi ndryshimin e propozuar nga deputeti i PS-së, Pjerin Ndreu,...

Audio-Lajme 7 Maj 2019

Nderohet nëntetarja Zarife Hasanaj në Letoni, kontingjenti shqiptar i pranishëmNë Camp Adazi në Letoni është zhvilluar ceremonia për nder të nëntetares Zarife Hasanaj të rënë dje në krye të detyrës gjatë misionit të NATO-s. Në ceremoni ka marrë pjesë i gjithë kontingjenti shqiptar në grup-batalionin e NATO-s në Letoni dhe përfaqësuesi ushtarak shqiptar në NATO.Ndërkohë, Ministria e...

Audio-Lajme 6 Maj 2019

Shpërthen mina, vdes efektivja e FA shqiptare në LetoniNjë efektive e Forcave të Armatosura shqiptare ka humbur jetën në Letoni, si pasojë e shpërthimit të një mine. Bëhet fjalë për efektiven Zarife Hasanaj, 27 vjeç. Nga shpërthimi i minës kanë mbetur të plagosur edhe dy efektivë të tjerë, gjithashtu pjesë të Forcave të Armatosura, Major Klodian Tanushi...