Audio-Lajme shkurt 25 nëntor 2019

Rama zbulon paketën ligjore Anti-KÇKKryeministri Edi Rama prezantoi paketën e re kundër gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilësuar si pjesë e grupit “Kap Ça të Kapësh”, KÇK. Paketa përmban: Verifikim i barrës së provës së pronave dhe pasurive të gjyqtarëve dhe prokurorëve, sekuestrim i pasurive dhe ndalim...

Pse gratë bënin seks më të mirë në Socializëm

Një nga atraksionet më popullore turistike në Berlin,  është Muzeu i Gjermanisë Lindore, i hapur më 2006-ën dhe që, synon t’u tregojë vizitorëve sesi ka qenë jeta e njerëzve të thjeshtë në Republikën Demokratike të Gjermanisë, përpara rënies së Murit të Berlinit. Muzeu përdor instalacione ndëraktive dhe ekspozita dokumentesh, fotografish dhe objektesh shtëpiakë, për të përmbledhur të...

Xhudisti shqiptar që ëndërron Olimpiadën për herë të parë

Quhet Indrit Çullhaj. Është vetëm 21 vjeç. Por me arritjet e tij ka bërë që flamuri shqiptar të ngrihet në shumë vende të botës. Në moshe fare të re, por ka filluar të hedhë hapa të sigurt drejt një karrierë të lavdishme në këtë sport që momentalisht dominohet nga një shqiptare tjetër, Majlinda Kelmendi. Lidhja e Indritit...

Audio-Lajme shkurt 23 korrik 2019

OSBE, kritika Ramës për ligjin e mediasPërfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Desir i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama për të rishikuar ligjin për lirinë e medias.Desir shprehet se duhet rishikim i ligjeve mbi mediat online në Shqipëri. Sipas tij, duhen bërë disa përmirësime të tjera në projektligj.“Vërej që ka pasur përmirësime të...

Audio-Lajme shkurt 22 korrik 2019

Trevjetori i reformës në drejtësi përplas PS dhe PDTrevjetori i reformës në drejtësi ka sjellë një përplasje mes socialistëve dhe demokratëve. Parlamenti organizoi sot një promovim të botimeve për reformën në drejtësi, ku kryeparlamentari Gramoz Rucci deklaroi se ajo është panegociueshme. Ndërsa kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në rrjetet sociale shprehet se është krenar...

Audio-Lajme shkurt 19 korrik 2019

Gjykata e Durrësit, vendim të dytë pro kandidates SakoPartia Socialiste i është përgjigjur refuzimit të Gjykatës së Durrësit për dhënien e mandatit të kandidates Valbona Sako, duke paraqitur një kërkesë të dytë po në këtë institucion. Kërkesa për herë të dytë është bërë nga Partia Socialiste dhe jo kandidatja dhe se gjyqtari Shpëtim Reka nuk ka marrë...

Audio-Lajme shkurt 18 korrik 2019

Vettingu-Policët pyeten: A ke bolier në shtëpi?Një ditë më parë me porosi të drejtorit të Policisë së Shtetit Ardi Veliu, ka nisur shpërndarja e formularit për vettingun në polici dhe brenda datës 27 korrik çdo polic duhet të tregojë situatën ekonomike dhe financiare.Gazeta “Si” disponon ekskluzivisht formularët që me urdhër të drejtorit të Përgjithshëm u janë...

Audio-Lajme shkurt 17 korrik 2019

Gjykata e Durrësit nuk i jep mandatin kandidates së PS, Valbona Sako Teksa në shumicën e bashkive gjykatat e vendeve përkatëse kanë pranuar mandatin e kryebashkiakëve të rinj të PS, një gjë e tillë nuk ka ndodhur me Gjykatën e Durrësit. Kandidatja e PS për Bashkinë Durrës, Valbona Sako, pasi ka fituar përballë kandidates së partisë...

Audio-Lajme shkurt 10 korrik 2019

Zaganjori i reziston vettingut me prova të reja: Ndonjëherë kalohen caqetBeteja e kreut të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori me vettingun në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vijon ende. Zaganjori dorëzoi dokumentacione të reja për pasurinë e tij. “Si në seancën e datës 25, edhe sot rreth të njëjtave argumente sillen pyetjet dhe përgjigjet. Sot paraqita 10...

Audio-Lajme shkurt 9 Korrik 2019

Kryediplomati i ri grek “rrezikon” negociatat për Shqipërinë Ministri i ri i Jashtëm i Greqisë nuk është profili nga ku mund të reflektohen qëndrimet e ashpra dhe të drejtpërdrejta të Qirjakos Mitostaqisit ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, por sërish me Nikos Dendiasin në krye të diplomacisë greke, Tiranën e presin kohëra më të vështira sa u takon bisedimeve...

Audio-Lajme shkurt 8 korrik

Basha thirrje për protestë: Refuzuam arrogancën, qëndresë së keqes Lulzim Basha ripërsëriti ftesën për pjesëmarrje në protestën e mbrëmjes së kësaj të hëne, ku thotë se pas refuzimit të arrogancës dhe shpërfilljes në zgjedhjet e 30 qershorit, ka ardhur koha për t’u bashkuar kundër së keqes, që sipas Bashës është Edi Rama. “Padrejtësinë,...