Kombetarja

Zbulohen 5 lëvizjet e Rejas për Islandën, ka një dilemë për skemën

Ëndrra e kuqezinjve varet drejtpërdrejt nga ndeshja e sotme me Islandën në “Elbasan Arena”. Një fitore mban gjallë shpresat të paktën për vendin e tretë në grup, ndërsa barazimi dhe humbja mbyllin gjithçka për këto eliminatore, ndoshta për t’i hapur rrugën një revolucioni të thellë në Kombëtare.

Trajneri Edi Reja e ka të qartë situatën, e pranoi në konferencë shtypi se vetëm fitorja i bën punë, ashtu siç pranoi se do të bëjë pesë ndryshime në formacion ndaj islandezëve, por së fundi ai ka pasur një dilemë sa i takon skemës së lojës. Mund të tregohet “kokëfortë” dhe të luajë përsëri me 3-5-2-shin e tij historik, por edhe mund të “përulet” për t’u kthyer në 4-3-3-shin e De Biazit, skema më adapte për kuqezinjtë. Trajneri italian do të vendosë në momentin e fundit, por e sigurt është që në krahasim me ndeshjen e Francës do të ndryshohet gjysma e skuadrës. Porta është sërish e Strakoshës, në të dyja skemat. Balotazhi me Berishën ra poshtë, pasi Berisha la grumbullimin i dëmtuar, duke lënë pas edhe dyshime për një pakënaqësi të tij në lidhje me qëndrimin në stol.

Kejdi Bare, ashtu si ndaj Francës, pritet titullar edhe sot. Gazeta Si, 10 shtator 2019

Në skemën e parë, 3-5-2, mbrojtja do të ketë vetëm një ndryshim, ku vendin e Mavrajt e zë Dermaku. Gjimshiti dhe Ismajli janë të sigurt. Në mesfushën me 5 lojtarë, luajnë Hysaj në të djathtë dhe Lenjani në të majtë. Aktivimi i Lenjanit titullar duket i domosdoshëm, po të kemi parasysh faktin se Shqipërisë i duhet patjetër fitorja. Kejdi Bare ka fituar kuota pas paraqitjes së mirë në Francë, ashtu si dhe Gjasula, i aktivizuar si zëvendësues në atë humbje të thellë. Në treshen e qendrës mund të bashkohet me ta edhe Memushaj, i pakonsumuar në ndeshjen e parë. Në sulm, Cikalleshi e nis nga minuta e parë, i mbështetur nga Uzuni.

Varianti i parë taktik i trajnerit Reja. Gazeta Si, 10 shtator 2019

Në skemën e dytë, 4-3-3, gjithçka kthehet si në kohën e ish-trajnerit kuqezi, Xhani De Biazi. Me këtë skemë lojë Shqipëria shkoi deri në Europianin e Francës. Në portë është Strakosha, në mbrojtje Hysaj në të djathtë, Ismajli dhe Gjimshiti në qendër, ndërsa në të majtë njëri mes Mihajt dhe Binakut, ku i pari është lojtar më mbrojtës, ndërsa i dyti më sulmues. Nëse zgjidhet kjo skemë, më shumë shanse ka Mihaj, i cili duhet të mbulojë edhe boshllëkun që mund të lërë Lenjani në linjën e majtë, pasi lojtari i Sionit do të ketë rolin e sulmuesit të krahut. Bare, Gjimshiti dhe Abrashi do të përbëjnë treshen e mesfushës, ndërkohë që sulmi do të plotësohet me Cikalleshin në qendër dhe Roshin në të djathtë. Futbollisti fierak këtë herë pritet të luajë në rolin e tij natyral, por një alternativë është edhe Manaj.

Varianti i dytë taktik i trajnerit Reja. Gazeta Si, 10 shtator 2019

Këto janë ndryshimet e trajnerit Reja për ndeshjen e sotme, ku kuqezinjtë kanë për detyrë të fshijnë nga memoria paraqitjen e dobët të Francës dhe ta mbajnë Shqipërinë në lojë për ndeshjet në vazhdim. Skuadra jonë ka 6 pikë pas 5 ndeshjesh. Ka mundur vetëm Andorrën dhe Moldavinë, dhe është mundur nga Turqia, Islanda dhe Franca. Sot është rasti për të marrë “hak” ndaj islandezëve të rrezikshëm.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë