Drejtësia

Vranë dhe groposën babain e tyre, Apeli lë në fuqi masat për 3 fëmijët e Pëllumb Metës

Gazeta Si - Gjykata e Apelit të Juridiksionit të Përgjithshëm ka lënë në fuqi vendimin e gjykatës së Durrësit për masat e "arrestit me burg" për tre fëmijët e Pëllumb Metës, Hygerta, Hysen dhe Amarildo Meta.

Vetëm dy djemtë kishin kërkuar ndryshimin e masës, ndërkohë që vajza Hygerta Meta ka marrë përsipër krimin duke thënë se ajo e ka vrarë babanë.

Ata akuzohen se kanë bashkëpunuar në vrasjen dhe fshehjen e trupit të babait të tyre dhe më pas groposjen e tij.

Në 11 mars, 19-vjeçarja Hygerta Meta u testua nga prokurorë të çështjes për të kryer qitje me pistoletë në një poligon, si pjesë e një eksperimenti hetimor për të verifikuar se cili nga fëmijët e vrau Pëllumb Metën.

Grupi hetimor provoi kështu nëse vajza që akuzohet se vrau të atin, dinte të qëllonte me armë.

Sipas burimevem ajo kreu disa qitje radhazi, duke vërtetuar se dinte ta përdorte armën.

Ky eksperiment iu kërkua edhe pjesës tjetër të familjes së Pëllumb Metës, 2 djemve të arrestuar dhe bashkëshortes së tij, por ata refuzuan të qëllojnë duke u thënë hetuesve se nuk dinë të përdorin armë dhe se nuk kanë provuar të bëjnë qitje ndonjëherë.

Refuzimi i ka thelluar dyshimet tek grupi hetimor se vrasjen e 50-vjeçarit mund ta ketë kryer njëri nga djemtë dhe se autorësia po kërkohet t’i lihet vajzës, me shpresën se ajo mund të dënohet më pak.

Dyshimet përforcohen nga ekspertiza e kryer me armën e krimit ku u gjetën gjurmë gishtërinjsh të djalit të vogël të familjes, Amarildos, në qesen që ishte mbështjellë ajo. Në armën e krimit rezulton se gjurmët ishin fshirë.

Prokuroria e Durrësit akuzon si autor të vrasjes djalin e madh të familjes, ndërsa Hygertën e Amarildon si bashkëpunëtorë të tij.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë