Ne rrjet

Votohet qeveria e re në Maqedoninë e Veriut nën drejtimin e Mickovskit

Nga Gazeta 'Si'-Pas një seance maratonë që zgjati dy ditë, deputetët e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut me 77 vota pro dhe 22 kundër votuan për qeverinë e re të kryeministrit Hristijan Mickovski.

Koalicioni qeveritar përbëhet nga VMRO-DPMNE, partitë nga koalicioni VLEN dhe ZNAM.

Deputetët e LSDM-së dhe të Majtës votuan kundër Qeverisë, ndërsa Fronti Evropian u largua nga seanca para votimit.

“Duhet punë projekte konkrete. Këtë e premtoj sërish para jush. Shteti do të jetë në duart e qytetarëve dhe institucionet do të punojnë për ta”, tha Mickovski në fjalimin e parë pas votimit në Kuvend.

Qeveria e re do të ketë 4 ministri më shumë se ajo e kaluara. VMRO-DPMNE do të udhëheqë me 15 portofole, 6 ministri janë të VLEN dhe 2 të ZNAM.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë