Bota

Venezuelë, Maduro feston fitoren në referendum për aneksimin e 70% të Guajanës

Gazeta Si - Është sa gjysma e madhësisë së Italisë dhe e pasur me minerale të çmuara dhe naftë. Kjo është arsyeja pse shkretëtira Esequibo mund të përfundojë duke shkaktuar një luftë në Amerikën Latine.

Kjo është ajo që kanë frikë shumë njerëz pas referendumit, me një rezultat të parashikueshëm, i cili u mbajt të dielën në Venezuelë për aneksimin e kësaj zone të diskutueshme prej 160 mijë kilometrash katrorë, të administruar prej kohësh nga Guajana (nga e cila përfaqëson 70% të sipërfaqes).

Rezultatet e kontestuara: sa votues?

Gjatë natës, presidenti Nicolás Maduro festoi rezultatin e referendumit me një tubim në Karakas. Komisioni Zgjedhor njoftoi se “10,554,320 votues votuan pro, afërsisht gjysma e atyre që kishin të drejtë vote”.

Presidenti nënvizoi se konsensusi ishte më i madh se 95% për të pesë pyetjet e bëra, përfshirë atë më të diskutueshme, të pestën, e cila kërkoi mbështetje për propozimin për krijimin e një shteti të quajtur Guajana Esequiba për t'u integruar në Federatën Venezueliane.

Opozita i kundërshton këto rezultate. Henrique Capriles, dy herë kandidat për president, thekson në “X” (ish-Tëitter) se "vetëm 2,110,864 qytetarë dolën në votime", secili prej të cilëve kishte pesë vota në dispozicion (një për secilën pyetje zgjedhore): numri zyrtar prej mbi dhjetë milionë votuesish (në realitet, sipas opozitës, këto janë vota) të fryra nga pushteti.

Presidenti

Presidenti Nicolás Maduro pretendon se zona e Esequibo ishte "vjedhur" nga kolonialistët: "Ne po zgjidhim me mjete paqësore dhe demokratike një shpronësim perandorak që zgjati 150 vjet", - tha ai, pasi vendosi ushtrinë në të gjithë vendin.

Kushtetuta e Republikës Bolivariane të vitit 1999 e shpall territorin si “korrespondues me Capitanía General de la República de Venezuela para transformimeve politike të 1810-ës” (viti në të cilin filloi lufta për pavarësi nga spanjollët).

Trupat braziliane në kufi

Në shekullin e 19-të, forcat koloniale britanike privuan Venezuelën nga një pjesë e madhe e tokës, një proces që kulmoi me Vendimin e Arbitrazhit të vitit 1899, të cilin Karakasi e konsideron "të njollosur nga asgjëja".

Që atëherë, ajo ka denoncuar ashpër "shpronësimin" dhe në shekullin e kaluar paraqiti një ankesë në OKB.

Në vitin 1966, Marrëveshja e Gjenevës u nënshkrua midis Venezuelës, Britanisë së Madhe dhe Guajanës Britanike, tani Guajana, e cila njeh "një mosmarrëveshje territoriale" që duhet të zgjidhet përmes negociatave.

Tensionet u ndezën sërish fuqishëm, kur në vitin 2015 u zbulua një fushë e pasur nafte në brigjet e Esequibos, në Oqeanin Atlantik dhe Guajana nënshkroi marrëveshje eksplorimi me kompaninë “Exxon”.

Të premten e kaluar, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Venezuelën të mos ndërmarrë asnjë veprim "që mund të ndryshojë kontrollin e Guajanës mbi Esequibon".

Mbi këto dyshime, duke pasur parasysh situatën, Brazili, me të cilin kufizohet Esequibo, ka forcuar gjithashtu praninë e tij ushtarake në zonë.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë