Futboll

Starton Europa League, skuadrat e mëdha duel për ‘trofeun e vogël’

Ngre siparin ditën e enjte edhe Europa League në fazën e grupve, kompeticioni i dytë më i rëndësishëm për klube në kontinentin europian.  I konsideruar si “trofeu i vogël” europian për klube, këtë sezon duket se ka marrë një tjetër rëndësi. Mjafton të përmendim disa emra skuadrash pjesëmarrëse, si Milan, Arsenal, Chelsea, Lazio apo Bayer Leverkusen për të kuptuar se sa i fortë do do të jetë ky kompeticion, për të mos përmendur faktin që në fazën e 1/8, këtyre ekipeve do iu bashkohen edhe skuadrat e treta të Champions League.

Ndeshjet janë të ndara në dy fasha oraresh, ku 12 do të luhen në orarin 18:55 dhe 12 sfidat e tjera do të luhen në orën 21:00. Emocione dhe spektakël pritet të ketë në ndeshjet e të dyja orareve, pasi ato janë ndarë në një formë të tillë që të ndiqen nga të gjithë tifozët. Disa nga sfidat më të forta që do mund të ndiqen në ora 18:55 është Genk kundër Malmo në Blegjikë, Marseille vs Eintracht, por edhe Lazio që pret në “Olimpico” qipritotët e Apollon. Interesante do të jetë rikthimi i Chelsea në Ligën e Europës, por edhe sfida Villarreal – Rangers, ku më shumë gjasa për disa minuta do të shohim në fushë sulmuesin shqiptar Eros Grezda.

Sakaq në mbrëmje të gjithë tifozët e Milan do të shikojnë rikthimin e kuqezinjve që edhe këtë sezon nuk ia dolën të shkojnë në Champions. Skuadra e Gatuzos do të presë në “San Siro” modestët e Dudelange, që në rrugën e tyre për të shkuar në grupet e këtij kompeticioni, eliminuan skuadrën shqiptare Drita e Gjilanit. Por edhe ndeshja Arsenal me ukrainasit e Vorskla Portava pritet me shumë interes për të parë se si do të reagojë skuadra e Emery, pasi në kampionat nuk ka qenë në lartësinë e duhur. Por interesante ka për të qenë edhe sfida mes Leipzig dhe Salzburg, dy skuadra që kanë pronar të njëjtë, kompaninë Red Bull.

Këto janë gjitha përballjet e Europa League për mbërmjen e kësaj të enjte:

Akhisar Genclik Spor vs Krasnodar

Besiktas vs Sarpsborg 08

Dyn. Kyiv vs FC Astana

Genk vs Malmo FF

Lazio vs Apollon

Marseille vs Eintracht Frankfurt

MOL Vidi vs BATE 

PAOK vs Chelsea

Rapid Vienna vs Spartak Moscoë

Rennes vs Jablonec

Sevilla vs Standard Liege

Villarreal vs Rangers

AEK Larnaca vs Zurich

Arsenal vs Vorskla Poltava

Celtic vs Rosenborg

D. Zagreb vs Fenerbahce

Dudelange vs AC Milan

FC Copenhagen vs Zenit Petersburg

Ludogorets vs Bayer Leverkusen

Olympiakos Piraeus vs Betis

RB Leipzig vs Salzburg

Slavia Prague vs Bordeaux        

Sporting vs Qarabag        

Trnava vs Anderlecht


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë