Futboll

Skënderbeu rigjen fitoren, gati titulli i 8-të në histori

Pas dy humbjeve radhazi, ndaj Kukësit në Korçë dhe në transfertë ndaj Laçit, Skënderbeu u rikthye tek fitorja, për të treguar se titullin e kanë në dorë ata. Korçarët fituan me përmbysje ndaj Lushnjes së vendit të fundit.

“Lagunarët” të rrëzuar prej javësh nga Kategoria Superiore u munduan që të zhvillojnë një ndeshje prestigjie dhe ja dolën mbanë në pjesën e parë, kur shkuan në dhomat e zhveshjes me avantazhin e një goli.

E dyta nisi sërish mirë për ta, ku 5 minuta nga fërshëllima e startit gjejnë golin e dytë. Reagimi i Skënderbeut do të niste në minutën e 59 me anë të Soëe. 10 minuta më vonë është sërish sulmuesi nga Gambia që gjen rrugën e rrjetës dhe barazon gjithçka.

U duk sikur ndeshja do të shkonte në barazim, por ishte sërish afrikani i Skënderbeut që nuk ishte dakort me këtë rezultat. Ai gjen edhe golin e tretë në minutën e 82, ndërsa James vulos gjithçka tri minuta më vonë.

Ndërkohë, në Gjirokastër, Luftëtari dhe Partizani dhuruan gjithçka në fushë, përveç tri pikët njëra-tjetrës. Ndeshja e vlefshme për një vend në kupat e Europës u mbyll në barazim 2-2.

Po në barazim, por pa gola u mbyll edhe sfida tjetër mes Flamurtarit të Vlorës dhe Laçit, e zhvilluar në Elbasan Arena për shkak të ndëshkimit të vlonjatëve me dy ndeshje në fushë asnjanëse nga ana e disiplinës së FSHF-së.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë