Keshilla

Si të vijmë në formë pas festave?

E kemi ekzagjeruar me ushqimet? Mos u shqetësoni: të kthehemi në formë nuk është edhe aq e vështirë. 

Viti i ri, jetë e re, duke filluar që nga tryeza. E kemi ekzagjeruar pak me dollitë dhe panetonen? Kjo gjë u ndodh të gjithëve, sepse ushqimet e mira dhe bollëku në tavolinë janë të pashmangshme gjatë festave të fundvitit. Gjëja e rëndësishme është të veprojmë shpejt, duke u përqëndruar në dy mjetet e vetme efektive në këto situata: pak dietë dhe shumë lëvizje fizike.

Ndjenjë faji – Është e kotë të shikojmë të tmerruar se sa shkon shigjeta e peshores. Ne e dinim shumë mirë: ëmbëlsirat e Krishtëlindjes janë shumë kalorike dhe nëse nuk mund t’i rezistojmë tundimit, le t’i shijojmë në paqe, por me vetëdijen se në fund do të duhet të përballemi me disa sakrifica. Gjëja e rëndësishme është të bindemi se kënaqësia meriton një vazhdim të heqjes dorë. Ne i japim fund rezervave të fundit të ëmbëlsirave, nëse me të vërtetë nuk mund të bëjmë pa to, dhe vendosim regjim pa humbur kohë, si dhe pa humbur buzëqeshjen. Ndjenja e fajit ju shëndosh aq sa panetone!

Foto ilustruese, festat e fundvitit

largojmë tundimet – Meqenëse është e paimagjinueshme të ndiqni një regjim të kontrolluar nëse frigoriferi është akoma plot me gjëra që ju tundojnë, le të largojmë disa prej tyre, duke i dhuruar. Kjo vlen për ëmbëlsirat, por edhe për ushqimet hiper-kalorike, siç janë salcice, djathrat yndyrorë, salmoni i tymosur, etj. Nëse ne kemi ndonjë të afërm ose mik të gatshëm të pranojë dhuratën, është gjëja e duhur që mund të bëjmë. Përndryshe ne mund të dhurojmë tepricën tonë në famulli ose për ndonjë bamirësi që do të jetë e lumtur të mirëpresë tepricën tonë, pasi mund të përdoret për ata që janë më pak me fat.

E kotë të llogarisësh kaloritë – Për të hequr dy ose tre kilogramët e Krishtlindjeve, dietat e komplikuara nuk janë të nevojshme: thjesht eliminoni kaloritë “boshe”, domethënë ato pa veti ushqyese, dmth ëmbëlsirat, pijet me sheqer, alkoolin. Ne gjithashtu kufizojmë djathrat me shumë yndyrë, konsumojmë më pak karbohidrate dhe favorizojmë mishin dhe peshkun e bardhë, të gatuar thjesht. Perimet, me përjashtim të patateve, janë gjithmonë një ide e mirë, të papërpunuara ose të gatuara; frutat, nga ana tjetër, janë shumë të sheqerosura dhe duhet të konsumohen në një mënyrë të kontrolluar. Për të rregulluar sasitë, mund të ndjekim këtë rregull të vogël: përgjysmojmë pjesët që zakonisht konsumojmë, ose ushqimin e ndajmë në dy vakte, duke konsumuar një të parë me perime për drekë dhe një të dytë me një pjatë në mbrëmje.

Uji – Asnjëherë nuk duhet të mungojë, veçanërisht nëse duam ta sjellim trupin tonë në ekuilibër pas dy javësh të mbingopur. Uji na ndihmon të kullojmë lëngjet e tepërta dhe të pastrohemi nga brenda. Në mëngjes, në veçanti, mund të pimë disa gota ujë mineral para mëngjesit, duke shtuar lëngun e një limoni, në mënyrë rigoroze pa shtuar sheqer. Limoni ndihmon në rivendosjen e ekuilibrit alkalik të trupit dhe gjithashtu na ndihmon të humbasim peshë.

Lëvizni sa më shumë të jetë e mundur – Përtacia nuk mund të gjejë justifikime: vetëm dieta nuk do të jetë e mjaftueshme për të na rikthyer në formë. Prandaj, përfitojmë nga ditët e fundit të pushimeve para kthimit në regjimin e punës: nëse kemi fat që të shkojmë në mal, sportet dimërore janë perfekte për t’u rikthyer në formë. Përndryshe shkojmë për shëtitje të gjata, ngasim një biçikletë, shkojmë në një pishinë ose palestër, bëjmë ecje të gjata. Lëvizja fizike është një shërim i gjithanshëm për formën, tonifikon indet dhe jep gëzim dhe humor të mirë. Kështu që le ta bëjmë atë të parin nga synimet tona të mira për Vitin e Ri.

Më Shumë