Keshilla

Si të shërojmë djegiet nga dielli

Një ditë e bukur me diell, një fllad i freskët dhe valët e detit: në nxitimin për të arritur nxirjen sa më shpejt të jetë e mundur, ne e ekzagjerojmë duke u ekspozuar ndaj diellit dhe lëmë pas dore kremin mbrojtës: rezultati është skuqja, dhimbja në lëkurë dhe, ndoshta, shfaqja e flluskave të vogla në pikat ku lëkura është më delikate. Megjithëse parandalimi është gjithmonë më i mirë se kurimi, në këtë rast le të shohim cfarë mund të bëjmë që të ndihemi më mirë dhe të lehtësojmë shqetësimin. Këshilla e parë është të pini shumë ujë, për të riekuilibruar trupin, pavarësisht nivelit të skuqjes së lëkurës.

Nëse lëkura është shumë e nxehtë, por vetëm pak e kuqe - Një dush i freskët dhe një diell i mirë duhet të jenë të mjaftueshëm për të lehtësuar shqetësimin. Nëse është e nevojshme, mund të përdorni një xhel aloe vera që njihet për vetitë anti-inflamatore. Mund të jetë gjithashtu e dobishme të zëvendësoni dushin me një banjë freskuese: në këtë rast mund të shtojmë një gotë uthull molle, gjysmë gote sodë buke dhe pak kripë të trashë në ujin e ngrohtë. Banjat me niseshte janë gjithashtu të dobishme. Duhet ta mbajmë lëkurën të zbuluar sa më shumë që të jetë e mundur dhe veshim rroba të lira dhe të ftohta. Sigurisht, kujdesi është i domosdoshëm në ekspozimin e ardhshëm të diellit.

Një kujdes i veçantë për fytyrën - Lëkura e fytyrës është veçanërisht delikate dhe skuqet më lehtë. Për të marrë lehtësim, mund të vendosni një fetë patate në pjesën e skuqur, ose të bëni një kompresë me një pambuk të lagur në çaj jeshil. Kastraveci gjithashtu ka një fuqi freskuese dhe qetësuese dhe përcjell një ndjesi të këndshme freskie. Aloe vera është gjithmonë e përsosur: nëse kemi një bimë në shtëpi, mund të presim një gjethe, ta hapim për së gjati dhe të vendosim xhelin që përmban në lëkurë. Xheli i aloe-s mund të blihet edhe në farmaci.

Skuqje e madhe dhe shfaqja e flluskave - Nëse lëkura është shumë e kuqe dhe ndiejmë dhimbje, nëse duket e fryrë dhe shfaqen flluska të vogla, problemi është më serioz. Në këto raste është më mirë të përdorni një produkt kundër djegies nga dielli të blerë në farmaci, mbase pasi të jeni këshilluar nga farmacisti. Në çdo rast, ka disa gjëra që NUK duhet të bëhen: mos vendosni akull, por më tepër fasha të freskëta; mos i ngacmoni flluskat e vogla që mund të jenë të pranishme; mos e ekspozoni veten përsëri në diell derisa situata të normalizohet plotësisht. Vishni rroba të rehatshme që nuk fërkohen në lëkurë, duke e përkeqësuar sikletin. Një tabletë paracetamol mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve.

Dhimbje koke dhe marrje mendsh - Nëse shfaqen këto simptoma, veçanërisht nëse shoqërohen me ethe, është e nevojshme të pushoni në një dhomë të freskët dhe të qetë, të merrni paracetamol dhe të pini shumë ujë. Sikleti duhet të ulet brenda disa orësh. Nëse problemi vazhdon, nëse ndihemi shumë keq dhe nëse kemi një ethe të lartë, është mirë që menjëherë të shkojmë te mjeku.

Dhe për herën tjetër le të kujtojmë që... - Kremi kundër diellit, me një faktor mbrojtës adekuat, duhet të vendoset gjysmë ore para ekspozimit në diell dhe duhet të përhapet përsëri disa herë gjatë ditës.

- Merrni rreze edhe me krem mbrojtës

- Nxirja e shpejtë është më tinëzarja: një diell i gjatë vetëm në një ditë do të na bëjë të vuajmë në ditët në vijim dhe nuk do të zgjasë shumë: pas një djegieje nga dielli, lëkura thahet dhe flakon, duke na lënë përsëri të zbehtë.

- Rrezet e diellit na kapin edhe nën ombrellë

- Kujdes nga era: ajri i pastër na pengon të perceptojmë nxehtësinë e rrezeve në lëkurë dhe na bën të nënvlerësojmë kohën e ekspozimit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë